Fantastyczna rozrywka


[Muzyka]


Blind Guardian

[blok]Skład:
Hansi Kürsch - wokal i bas
Andre Olbrich - gitara prowadząca
Marcus Siephen - gitara
Frederick Ehmke - bębny i perkusja

Byli członkowie:
Thomen Stauch - bębny i perkusja (odszedł z zespołu 3 kwietnia 2005)

Dyskografia:

Symphonies of Doom (Demo) (1985)
Battalions of Fear (Demo) (1986)
Battalions of Fear (1988)
Follow the Blind (1989)
Tales From the Twilight World (1990)
Somewhere Far Beyond (1992)
Tokyo Tales (1993)
Imaginations From the Other Side (1995)
The Forgotten Tales (1996)
Nightfall in Middle-Earth (1998)
A Night at the Opera (2002)
Live (2003)
Imaginations Through the Looking Glass (DVD) (2004)

Single:
A Past and Future Secret (1995)
Mr. Sandman (1996)
Mirror Mirror (1998)
And then there was Silence (2001)
The Bard\'s Song (In the Forest) (2003)
Fly (2006)


Zacznę może tak: kiedy weszłam do działu muzyki, byłam STRASZNIE zdziwiona, ba!, przerażona, że nie widzę tu pewnej rzeczy. A mianowicie, DLACZEGO NIKT DOTĄD NIE NAPISAŁ O BLIND GUARDIAN ?!!! Wydało mi się to dziwnie podejrzane, że taki zespół, będący niemalże muzycznym streszczeniem Silmarilliona i wielu innych dzieł fantasy, nie ma tu swojej biografii. Tak więc postanowiłam to pokornie zmienić i opowiedzieć choć troszeczkę o bardach...

Zespół został założony w roku 1984 w Krefeld w Niemczech przez czterech kolegów: Hansiego Kürscha, Andre Olbrichta, Marcusa Siephena i Thomena Staucha. Nazwali go Lucifer\'s Heritage. Grali agresywny speed metal. Wydali jedynie dwa dema: „Symphonies of Doom” w 1985r. i „Battalions of Fear” w 1986r.

W dwa lata później wydali album o takiej samej nazwie, jak ostatnie demo. Cechowała go już jednak większa dojrzałość. Po wydaniu „Battalions of Fear”, grupa zmieniła nazwę na Blind Guardian. Ich muzyka była szybka, surowa w brzmieniu i pełna ciekawych solówek.

W 1989 roku nagrali kolejny album – „Follow the Blind” – wraz z Kaiem Hansenem (Gamma
Ray), który wspomagał wokalnie Hansiego i grał na gitarze. Album ten jednak był podobny do poprzedniego, co już nie było tak zaskakujące i nie satysfakcjonowało członków zespołu. Postanowili sporo zmienić w granej przez nich muzyce, a dowody na to znaleźć można na ich trzeciej płytce. Została wydana w 1990 roku pod dźwięczną nazwą „Tales From the Twilight World”. Jest ona bez wątpienia przełomem w twórczości grupy. Surowe brzmienia stały się bardziej łagodne, melodyjne, co moim zdaniem wyszło jedynie na dobre. Na tej płycie pojawiła się jedna z najlepszych ballad zespołu, „Lord of the Rings”. Od tego momentu Blind Guardian zaczął znacznie bardziej zważać na teksty i melodyjne brzmienie swoich utworów.

We wrześniu 1991 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Virgin Records i rok później ukazał się krążek „Somewhere far beyond”. Dzięki temu albumowi uzyskali światowe uznanie. Jest to druga, moim zdaniem, ich najlepsza płyta. Nie zabrakło na niej oczywiście wspaniałej ballady „Bard\'s Song – In The Forest”, która zawsze jest śpiewana przez fanów na każdym koncercie (i przez Terreosa w gospodzie:P).

W roku 1993 wyszedł album „Live Tokyo Tales”, który był zapisem z podróży zespołu do Kraju Kwitnącej Wiśni. Doskonale ukazuje tę silną i magiczną więź, jaką potrafi nawiązać Blind Guardian z fanami.

W 1994 zerwali z poprzednim producentem Kalle Trapem i przeszli pod opiekę Flemminga Rassmusena (odpowiada on m.in. za najlepsze płyty Metallicy. ).

Rok 1995 przyniósł kolejne zmiany. Nowa płyta : „Imaginations from the other side” była tym razem ukłonem w stronę mocniejszych uderzeń. Muzycy umiejętnie połączyli ostre, gitarowe brzmienia z niezwykłymi, męskim chórami, dzięki czemu ponownie odnieśli sukces. Na pierwszy plan wysuwają się liczne, niesamowite solówki, riffy, skomplikowane przejścia. Gitary tną jak żyletki, wraz z wokalem Hansiego, znacznie bardziej wyrazistym niż na poprzednich płytach. Album jest zdecydowanie najcięższy z całego dorobku grupy.

W 1996 została wydana kolekcja „The Forgotten Tales”. Zawiera ona trochę coverów, ale także sporo od nowa nagranych starych hitów. Znajduje się tu także wspaniały live „The Bard\'s Song - In The Forest”. Nie powinno się jej jednak traktować jako osobny album, ale raczej jako zabawną składankę.

Rok 1998 był niezwykły, gdyż wtedy to właśnie bardowie wypuścili swój szósty krążek, który przekroczył najśmielsze oczekiwania. Pokazali światu, że dla Blind Guardian nie ma limitów. Muzyka stała się znacznie bardziej dojrzała, znów ewoluowała na lepszą, bardziej złożoną. „Nightfall in the Middle-earth” jest concept-albumem, opartym na Tolkienowskim Silmarillionie. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe ballady („Eldar”), jak i szybkie, mocne kawałki („The Curse Of Feanor”). Niezwykły nastrój, dzięki któremu jesteśmy w stanie przenieść się w magiczny świat Śródziemia, tworzy melodyjny śpiew, wspomagany przez męskie chóry oraz krótkie przerywniki, które krok po kroku prowadzą nas przez historię Pierwszej Ery: od sojuszu Morgotha z Ungolianthą aż po Nirnaeth Arnoediad.

Minęły cztery lata od wydania ostatniej płyty, nim Blind Guardian wypuścił w świat swoje nowe dzieło „A Night at the Opera”. Było ono hołdem dla zespołu Queen, a zarazem ukłonem w stronę muzyki symfonicznej. Dla jednych okazało się objawieniem, dla innych zupełnym przeciętniakiem. Artyści przez lata działalności wypracowali swój niepowtarzalny styl, jednak wciąż idą do przodu, poszukują nowych brzmień, wciąż wzbogacają swoją muzykę. I na tym krążku możemy je usłyszeć. Okładkę płyty namalował Paul Raymond Gregory, a pomysłodawcą był sam Andre Olbrich.

Lata 2002/2003 to Opera Tour - największa trasa w dorobku zespołu. Grali w wielu miejscach na całym świecie, promując swoją najnowszą płytę „A Night at the Opera”. Jednak nie spoczęli na laurach i wydali kolejny krążek. Poprzedza go singiel „The Bard\'s Song”, a album zwie się po prostu \"Live\". Są to 2 płyty zmiksowane z najlepszych koncertów trasy.

“Imaginations Through the Looking Glass” to pierwsze DVD zespołu, wydane w 2004 roku. Jest zapisem video z Blind Guardian Open Air Festival, który odbył się w obie noce 16/17 czerwca 2003 w pobliżu miejscowości Coburg. Przybyło nań ponad 6000 entuzjastów muzyki metal i bardów.

Pozostaje mi tylko dodać, iż 24 lutego 2006 Blind Guardian wydał nowy singiel, zatytułowany „Fly”, który ma promować nadchodzący album, zatytułowany najprawdopodobniej „A Twist in the Myth lub Borderline Myth”


No... To by było chyba na tyle... Pozostaje nam tylko czekać na nowy krążek :D.[/blok]


Autor: 901


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności