Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Glock 17 - Broń XXI wieku

[blok]Dane techniczne:
Kaliber : 9 mm.
Nabój : 9 x 19 Parabellum.
Mechanizm spustowy : samonapinający.
Pojemność magazynka : 17 naboi.
Ryglowanie : przekoszenie lufy.
Masa : 703 g.
Długość : 186 mm.
Długość lufy : 114 mm.
Ogranicznik ruchu spustu : brak.
Celownik : stały lub regulowany.
Długość linii celowniczej : 165 mm.
Bezpieczniki nastawne : brak.
Bezpieczniki wewnętrzne : blokada iglicy, bezpiecznik spustowy.

Identyfikacja:
Zatrzask zamkowy : po obu stronach szkieletu.
Zatrzask magazynka : z lewej strony szkieletu za kabłąkiem.
Materiał : szkielet – tworzywo sztuczne; zamek – stal oksydowana.
Okładziny chwytu : chwyt integralny ze szkieletem.

Glock 17 jest bronią, która została stworzona na potrzeby austriackiej armii. Wielu ludzi nazywa go „pistoletem XXI wieku”. Został on wykonany ze stali, ale również z innych komponentów. Materiały, o których mowa, są o wiele lżejsze i bardziej wytrzymałe niż wspomniana wyżej stal. Lekkie polimery, z których wykonany jest szkielet broni były przyczyną powstania opowiastek o „pistolecie zrobionym z plastyku”. Tworzywa sztuczne zostały wykorzystane do budowy : szkieletu broni z uchwytem, korpusu magazynka i jego podajnika, języka spustowego oraz osi prowadnicy sprężyny powrotnej. Zaś lufa, zamek, sprężyny, kołki itp. są wysokiej jakości stalą. Broń ta posiada wiele zalet. Należą do nich:
- masa : Glock bez amunicji waży mniej więcej tyle, co dwie trzecie masy innego pistoletu wojskowego o takich samych rozmiarach. Po załadowaniu magazynka jego ciężar wzrasta do wagi pistoletu o takich samych rozmiarach, ale bez amunicji.
- wytrzymałość : tworzywo sztuczne budujące broń zostało poddane serii prób. Należały do nich między innymi : zrzucenie z wysokości stu metrów na betonową nawierzchnię, oddanie dziesięciu tysięcy strzałów w różnych temperaturach (zakres od –40 do 200 stopni Celsjusza). Najciekawsze jest to, że podczas wszystkich prób nie wystąpiły żadne zmiany w strukturze materiału, a broń funkcjonowała tak, jak wcześniej. Do ciekawostek należy również to, że strzelanie z Glock’a pod wodą nie jest niczym ograniczone, przebiega w taki sam sposób, jak na powierzchni.
- sposób zabezpieczenia broni : dzięki wewnętrznemu potrójnemu zabezpieczeniu, broń można nosić w kieszeni nawet kiedy nabój znajduje się w lufie! Bezpiecznik ma postać języczka, który blokuje ruch spustu do tyłu. Odblokowanie wszystkich zabezpieczeń następuje w chwili odpowiedniego naciśnięcia języka spustowego. Dzięki temu oddanie strzału następuje o wiele szybciej niż w przypadku innego pistoletu.
- wykończenie : bronie zazwyczaj pokrywane są z zewnątrz warstwami różnych substancji (np. lakierów). Po intensywnym użytkowaniu pistoletu zaczyna pojawiać się stal ukryta pod warstwą ochronną, która podatna jest na szkodliwe działanie rdzewienia. Natomiast Glock jest hartowany metodą „tenifer”, dzięki której broń jest niezwykle wytrzymała, a na dodatek pokryta jest metalową czernią. Skutkiem tego jest to, że broń nie rdzewieje nawet w wodzie morskiej.
Żywotność tego pistoletu wynosi około trzystu sześćdziesięciu tysięcy strzałów!!! Jest to ogromne osiągnięcie w porównaniu z broniami używanymi w Polsce, których żywotność to około dziesięciu tysięcy strzałów. Glock 17 przyjęty został w siłach zbrojnych następujących krajów:
- Anglia,
- Norwegia,
- Stany Zjednoczone ( agencja DEA, wydziały policji w St.Paul, Bostonie, Waszyngtonie, Miami, Jacksonville, Atlantic City, Smymie i Ogdenie)
- Polska.

Tekst napisany na podstawie „Encyklopedii Pistoletów i Rewolwerów” oraz wiadomości zebranych przez mojego ojca (który ongiś posiadał Glock’a 17 :D).[/blok]


Autor: 619


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności