Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


Tyrania dźwięków

[blok]Zaraz po przebudzeniu nastawiasz głośną muzykę? Do szkoły idziesz z walkmanem na uszach? Na przerwie, żeby nie słyszeć hałasu, słuchasz swojej ulubionej muzyki na full? Lekcje odrabiasz przy radiu? Odgradzasz się od świata ścianą dźwięków? Gdy rodzice zwracają Ci uwagę, udajesz że nie słyszysz? A może po prostu boisz się... ciszy?
Czy to jakaś choroba? We wszystkich miejscach gdzie przebywają nastolatki jest bardzo głośno. Próg tzw. przyjemnego słyszenia mieści się w granicach 40-60 decybeli, tym czasem muzyka która płynie ze słuchawek do Twoich uszu przekracza poziom 90-100 decybeli, co można porównać z dźwiękiem młota pneumatycznego. Jeszcze większy hałas panuje na dyskotece, gdzie muzyka, po prostu ogłusza. Słuchanie głośnej muzyki, często prowadzi do okropnych konsekwencji takich jak utrata słuchu. Najbardziej narażeni są dzieci i młodzież, których aparat słuchowy jest jeszcze delikatny i wrażliwy. Skutki katowania się heavy metalem mogą ujawnić się po wielu latach. Wtedy walkmana trzeba będzie zastąpić... aparatem słuchowym! Utrata słuchu jest częstą przypadłością muzyków, zwłaszcza rockowych.
Muzyka to zespół różnych drgań wibracji. Rządzi nią rytm. Rytmiczne jest także bicie naszego serca ruch każdej komórki. Rytm "normalnej muzyki" to ok. 60-80 uderzeń na minutę, co jest zgodne z rytmem naszego ciała i serca. Jeśli rytm muzyki, jest szybszy, przyśpiesza pracę także naszych mięśni sercowych. Podczas słuchania głośnej i szybkiej muzyki czujesz się jak maratończyk, który biegnie do mety. Jeszcze groźniejsze dla nas jest słuchanie muzyki, w rytmie: dwa krótkie i jedno długie uderzenie - które jest sprzeczne z rytmem naszego serca i poważnie zakłóca pracę naszego organizmu i serca. Ogromnie szkodliwe są niemal także niesłyszalne bardzo niskie dźwięki, które wywołują w organizmie - "stan alarmowy" - co z kolei prowadzi do powstania stresu i stanów lękowych. Nieprzypadkowo takie właśnie dźwięki wykorzystuje się w filmach kryminalnych i horrorach.
Jeżeli maniakalnie będziesz słuchać głośnej muzyki, wcześniej czy później zaczniesz mieć kłopoty ze snem. A nawet możesz mieć skłonność do agresji. Mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, nudności, oraz bardzo możliwe: zaburzenia układu nerwowego. W stanie czego coraz bardziej, będzie trudno Ci się skupić na lekcjach i zmobilizować do pracy. Pojawią się trudności z czytaniem tekstu.

Oczywiście są też inne rodzaje muzyki, które działają odprężająco, ale to na pewno nie jest heavy metal, czy techno, tylko muzyka klasyczna, jazz, łagodny pop, czy muzyka poważna. Warto o tym pamiętać gdy podczas odrabiania lekcji, lubisz słuchać muzyki.
Warto wiedzieć ile decybeli ma:
szept, tykanie zegarka = 20 decybeli
cichy pokój, normalna rozmowa = 30-40 db
szkoła, ruchliwa ulica = 70-80 db
głośna muzyka = 80-100 db
przeciętne słuchanie walkmana = 95 db
dyskoteka, koncert rockowy = 100-110 db
silnik samolotu = 110 db
młot pneumatyczny = 100-120 db
głośno płaczące dziecko = 115 db
hałas powodujący ból fizyczny = 140 db
hałas, który może doprowadzić do śmierci - 200 db





***Trochę na podstawie podręcznika do polskiego, a trochę na podstawie własnych wiadomości.
[/blok]


Autor: 99


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności