Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


Krótka praca o ziołach na przestrzeni wieków

[blok]Zioła. Człowiek interesował się nimi od niepamiętnych czasów i właśnie z nich tworzył pierwsze leki. Ten, kto posiadł wiedzę o roślinach był szanowany, a czasem nawet posiadał władzę nad innymi ludźmi. Z tego powodu dawni zielarze pilnie strzegli swych tajemnic i pilnowali, by nie dostały się one w niepowołane ręce. W minionych wiekach wiedzy zielarskiej nadawano charakter obrzędowy i niejednokrotnie obrastała ona w czary i gusła. Jednocześnie szamani , czarownicy, kapłani, znachorzy czy uprzywilejowane rody przekazywały ją z pokolenia na pokolenie.
Najwcześniejsze informacje dotyczące ziół można znaleźć na ścianach grobowców i świątyń strożytnego Egiptu. Natomiast najwcześniejszymi i chyba najpoważniejszymi źródłami wiedzy o ziołach w Europie były Grecja i Rzym. Bardzo wiele zawdzięczamy starożytnym uczonym opisującym zioła, ich działanie i sposoby przyrządzania. Jednak niezależnie od tego ludy celtyckie, germańskie i słowiańskie posiadały miejscowe tradycje zielarskie. Oczywiście było one ściśle związane z magią i czarami. Powszechnie wierzono, że niektóre rośliny są obdarzone cudowną mocą; takim panaceum na wszelkie choroby miał być żeń-szeń czy mandragora. Były też rośliny przynoszące szczęście lub odganiające złe duchy, zioła "czarodziejskie", magiczne, unicestwiające zły urok i czary. Legendy o ziołach wplatane były w mitologię. Bogowie posługiwali się nimi w różnych okolicznościach, toteż czasem zioła brały od nich swoje nazwy, np. krwawnik - Achillea, bylica - Arthemisia czy czartawa - Circea. Zastosowań magicznych ziół było wiele. Posiadając wiedzę tajemną można było uzdrawiać, odmładzać się, zyskiwać miłość, a nawet zmieniać charakter człowieka. Można tez było szkodzić sobie i innym. Silnie trujące, pokrzyk wilcza jagoda i lulek czarny, stanowiły składnik maści czarownic, wywołującej odurzenie i omamy, połączone ze złudzeniemunoszenia się nad ziemią. Stąd rzekome wędrówki "czarownic" na miotłach lub łopatach, do których nieszczęsne kobiety przyznawały się w procesach o czary.

Rośliną, którą rzekomo dla dobra ludzkości miał przynieść archanioł Gabriel jest arcydzięgiel po góralsku zwany litworem . Nie wiadomo, czy anioł miał na myśli dobroczynne działanie litworówki (hehe) , czy aromat listków dodawanych do potraw, a może tylko właściwości korzenia, który miał chronić przed chorobami i epidemiami.

Czarodziejskie właściwości lilii złotogłów wykorzystywali alchemicy, próbując zmienić z jej pomocą metale nieszlachetne w złoto. Natomiast góralska nazwa dziewięćsiła, pochodzi od legendy o tajemniczych dziewięciu siłach, którymi ta roślina miała się odznaczać. Także korzeń kozłowca miał posiadać właściwości przeciwdziałające zawrotom głowy, bo czy ktoś widział kozicę z lękiem wysokości? Jak wiadomo omieg kozłowiec jest ulubionym daniem w jej jadłospisie.

Dziś, w dobie lekarstw zioła wykorzystywane są w alternatywnych metodach leczenia. Wiele gatunków stosowanych przez nasze prababcie poszło w zapomnienie, niektóre wyginęły. Ale lista pożytecznych roślin i związków czynnikowych, które się w nich znajdują nie jest jeszcze zamknięta.
Na koniec chciałam napisać jakie zioła stosowane były, a czasem nadal są, w jakich dziedzinach.
ZDROWIE
- Webena Pospolita
- Tymianek
- Sassafras
- Mięta
- Szanta
- Chmiel
- Eukaliptus
- Maruna
- Asafetyda
- Kocia mięta

MIŁOŚĆ
- liście bazylii
- Kubeba
- Kłącze kosadźca
- Lawenda
- Wanilia
- Lubczyk
- Zmielony fiołek
- Laur
- Mirt
- Absynt

POMYŚLNOŚĆ
- Cynamon
- Szczaw kędzierzawy
- Kłącze oszlocha
- Korzeń jalpy
- Pięciornik srebrzystobiały
- Koniczyna łąkowa
- Kasztan

OCHRONA
- Zmielona palczatka
- Kłącze mandragory
- Czosnek
- Szachownica kostkowata
- Topola balsamiczna
- Kollinsja kanadyjska
- Bazylia
- Liście wawrzynu
- Asafetyda





*część tekstu zaczerpnięta ze strony http://www.muzeum.tatryne(...)
[/blok]


Autor: 45


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności