[Książki]


Tolkien, J.R.R. - \"Niedokończone opowieści\"

[blok]\"Niedokończone opowieści\" są zbiorem opublikowanych po śmierci J.R.R. Tolkiena szkiców i wstępnych wersji tekstów będących uzupełnieniem twórczości brytyjskiego historyka i pisarza. Całe dzieło podzielone zostało na trzy oddzielne tomy, z których każdy opiewa kolejną erę w historii Śródziemia. Wydania owego zbioru podjął się syn autora, Christopher Tolkien.

W pierwszym tomie dowiedzieć się możemy o przygodach wybrańca Valara Ulma – Tuora, syna Huora, który rozbiwszy się na brzegu morza powraca do Beleriandu z poselstwem do króla Turgona z Gondolinu. Przeczytamy także o Turinie z Dor-lominu, synu Hurina, walczącym z tragicznym przeznaczeniem, jakie i tak dogania go w ostatnich momentach życia.

Drugi tom opowiada między innymi o wyspie Numenor, jej mieszkańcach, historii i zwyczajach tam panujących. Poznajemy także dzieje dwojga spośród najpotężniejszych elfów żyjących w Śródziemiu – Keleborna i Galadrieli.

Najciekawszy, trzeci tom zawiera informacje o Istarich – mędrcach, kryształach widzenia palantirach, a także przybliża metody postępowania Saurona. Jednym z najbardziej interesujących elementów tegoż księgozbioru jest chyba jednak pogoń Czarnych Jeźdźców za Pierścieniem, niewiele osób bowiem wie, którędy wędrowały Nazgûle z Mordoru i ile czasu upłynęło zanim dotarły do Shire\'u.

Konstrukcja całego utworu jest bardzo charakterystyczna, gdyż tworzą ją krótkie teksty, urywki, szkice, a dodatkowym uzupełnieniem są wyczerpujące komentarze oraz przypisy poczynione przez C. Tolkiena. Książka spodoba się na pewno fanom twórczości Tolkiena, pomoże im zgłębić i lepiej poznać zaczarowany świat Śródziemia. Na większość pytań nastręczających czytelnika \"Władcy Pierścieni\" i \"Silmarilionu\" z pewnością znajdzie się tu odpowiedź. Podkreślam jednak, że jest to pozycja przeznaczona dla tych, którzy mieli już wcześniej styczność z dziełami Mistrza, nie polecam jej nikomu, kto nie ułamał choćby kawałka z Jego twórczości, bo po prostu, nie wiedząc o czym jest mowa, szybko się znudzi.[/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-04-07 21:35:24##ed_end##


Autor: 153


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności