[Książki]


Pilipiuk, Andrzej - \"Jakub Wędrowycz\"

[blok]Chciałbym na początek powiedzieć trochę o tematyce tych ksiązek (wydane zostaly jak na razie trzy części) bohaterem głównym jest egzorcysta i pijak Jakub Wędrowycz , który to zwalcza swoim umysłem jak i mądrością różne codzienności z życia wzięte. Razem ze swoimi wioskowymi przyjaciółmi Semenem Korczaszko oraz resztą ferajny będzie na przykład przemycać bimber przez granicę ukrainy na polską innym razem natomiast wbijać kołki w wampiry lub powstrzymywać Lenina (książka rozgrywa się w czasach teraźniejszych) od powstania z grobu na zlecenie władz rosyjskich(jednym słowem zabójcza mieszanka). W książce znajdziecie jak już mówiłem zdarzenia które spotykają was lecz nikt z nas nie wybrnie na pewno z nich tak jak to robi Jakub który jak na swój wiek (ok.90 lat)zadziwia dokonaniami. To by było na tyle jeśli chodzi o treść książki. W każdej z trzech książek znajdziecie kilkanaście krótkich opowiadań (od 2-50 stron).
Jeśli chodzi o cechy jakie cechują książkę to jest to specyficzne humor np. (tu pozwolę sobie zacytować ogłoszenia które znajdują się pod koniec każdej z książek)\"Brygada odrybiająca stawy poszukuje stałego odbiorcy\", \"Eliksir życia produkcji Ukraińskiej. 9zł/litr\", \"Sprzedam kolekcje paszportów WNP, legitymację KGB.\", \"Rejsy po Bugu na odcinku granicznym. Wyporność łódki dwie tony. Tylko poważne propozycje.\", \"Tanie wędliny oferuje ferma lisów\", \"Chcesz zobaczyć kawałek świata i przeżyć niesamowite przygody? Nasze biuro oferuje zaciągi do Afganistanu, Czeczenii, Kosowa ...\", \"Sklep \"Kraina czterech pasków\". Tylko u nas kupisz w jednym miejscu: dresy adidasa, kije do bejsbola i atrapy telefonów komórkowych.\", \"Produkcja paliwa z oleju opalowego i innych substancji. Pytać o Alchemika\".
Następną rzeczą jest klimat który nie ustępuje ani na chwilę a mianowicie klimat ciągłego napięcie o ile można się czasami domyśleć co się stanie o tyle nagłe zwroty porażają np. Jakub razem z swoim przyjacielem Semenem (który ma przeszło 100 na karku) jadą wołgą by pokonać wielkiego czarnoksiężnika(po drodze spotykają Osamę Bin Ladena i jego wściekłe krowy ) .I gdy docierają na miejsce skąd czarnoksiężnik pobierał energię spotykają paru kumpli i po dość nakrapianym wieczorze spalają to miejsce zupełnie przez przypadek.
Podoba mi się w tej książce także to iż ma swój urok ;-) ,a mianowicie tytuły(np. \"bimbrociąg\") opowiadań oraz znikome lecz zostające w pamięci ilustracje. Niektórym ta książka może się podobać innym nie jednakowoż mi zapadła w pamięci i z chęcią w nocne wieczory po nią sięgam.
Wbrew temu co słyszycie wcześniej ,a mianowicie o tym czarnoksiężniku może brzmi to trochę tak no głupkowato jednak Pilipiuk interpretuje to w znakomity sposób nadając temu wszystkiemu sens. Trzeba także spojrzeć przysłowiowo prawdzie w oczy i powiedzieć sobie iż bohater, który jest egzorcystą a zarazem bimbrownikiem i degeneratem społecznym jest nie typowy.
Jeśli nie wystarczy wam moja krótka ale jak ze treściwa recenzja to umieszczam tu komentarze innych hmmm... pisarzy i publicystów.
Łatwo dać się zwieść i potraktować Pilipiukia jako zwykłego wiejskiego gawędziarza. Nic bardziej mylnego. Wspaniały język i wciągająca akcja opowiadań to tylko sztafarz mający przemycić parę głębszych prawd i obserwacji. \"Weźmisz czarno kure...\" to \"Blade Runner\" opisany w klimacie \"Samych swoich\" - Andrzej Ziemiański
Jakub Wędrowycz Pilipiuka jest jedną z najbardziej barwnych, oryginalnych, żywych i zapadających w pamięć postaci polskiej fantastyki, porównywalny bodaj tylko z Geraltem Sapkowskiego. Aż prosi się o serial telewizyjny. Nie lubię fantastyki humorystycznej; ale jeśli już, niech będzie właśnie taka - Jacek Dukaj \"Fenix\" nr 9/2000r.

Ogólnie:
Zalety:
- Bohater
- Fabuła
- Humor
- Iż wyszły już trzy części (\"Weźmicz czarno kure...\", \"Kroniki Jakuba Wędrowycza\", \"Czarownik Iwanow\")
- Napięcie
- Z życia wzięte zdarzenia
- Bimber hehehe
Wady:
- Niektóre zdarzenia można przewidzieć
- Policja ????
Ocena Ogólna: 8/10


Recenzja ta zdobyła 1 miejsce w konkursie na recenzje miesiąca (Kwiecień 2004)[/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-03-22 11:03:21##ed_end##


Autor: 31


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności