[Książki]


WarCraft: Golden, Christie – „Władca Klanów”

[blok]Rok 2002. Rok, w którym na rynek gier trafiła 3 odsłona serii WarCraft. Do wyboru mieliśmy cztery rasy: ludzi, nieumarłych, nocne elfy ( nie mylić z mrocznymi !) i orków. Skupmy się na tej ostatniej. Głównym bohaterem kampanii orków jest Thrall, orczy szaman jeżdżący na czarnym wilku. To właśnie o jego życiu opowiada „Władca Klanów”. Jak łatwo z tego wywnioskować, nie jest to w żadnym stopniu kontynuacja „Dnia Smoka”. Od razu uprzedzę, że każda książka z serii WarCraft tworzy odrębną od reszty całość.
„Władcę Klanów” napisała Christie Golden, wielokrotnie nagradzana, amerykańska pisarka. Na swoim „koncie” ma osiemnaście powieści i szesnaście opowiadań z gatunku science-fiction, fantasy i horror. W 1991 r. napisała popularną powieść „Wampir z mgieł”, w której przedstawiła postać elfiego wampira Jandera Sunstarna. Golden napisała również sześć powieści osadzonych w świecie znanym z serialu „Star Trek: Voyager”. Choć Golden jest znana z utworów dziejących się w światach stworzonych przez innych, napisała dwie własne powieści fantasy: „King’s Man & Thief” oraz „Instrument of Fate”. Golden mieszka w Denver w stanie Kolorado z mężem malarzem, dwoma kotami i białym owczarkiem niemieckim.
Jak już wcześniej napisałem, z książki dowiadujemy się przede wszystkim o przeszłości Thralla. Akcja książki rozgrywa się na kilkanaście lat przed wydarzeniami znanymi Nam z gry. Wojna między ludźmi a orkami trwa dopiero kilka lat, jednak już teraz ludzie uzyskują przewagę. Umieszczają oni orków w obozach. Przebywający tam „zielony lud” jest pozbawiony chęci praktycznie do wszystkiego. Ich marna egzystencja polega na bezczynnym siedzeniu we własnym moczu i kale, oraz w błocie. Czemu tak się zachowuje ten niezwykle waleczny lud ? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w książce.
Na początku lektury dowiadujemy się jak doszło do tego, że Thrall został wychowany wśród ludzi (nie zdradzę Wam tego faktu, ponieważ uważam, że jest to istotny element fabuły, który ma duże znaczenie na dalszy rozwój wydarzeń). Żył wśród nich, a jednak obok. Co mam na myśli ? Thrall był niewolnikiem, został wtrącony do niewoli niedługo po tym, jak już samodzielnie potrafił jeść. Jego imię również nie jest bez znaczenia, otóż Thrall znaczy właśnie „niewolnik”. Ork był szkolony do walki na arenie gladiatorów, dlatego nauczono go czytać i pisać, aby mógł zapoznać się z taktyką walki. Nauczono go też mowy ludzi. Jednak życie niewolnika nie odpowiadało mu. Po kilku latach uciekł i postanowił odnaleźć legendarnego wodza klanu Wojennej Pieśni Groma Piekielny Krzyk (w grze jest to Grom Hellscream). Wraz z nim miał zamiar uwolnić swoich pobratymców przebywających w obozach. Czy go odnalazł ? Czy udało mu się uwolnić swój lud ? Jak doszło do tego, że został szamanem ? Do jakiego klanu należał Thrall ? Pozwólcie, że te informacje pozwolę sobie owiać tajemnicą, ponieważ nie chcę zepsuć Wam przyjemności płynącej z tej lektury.
Książkę napisano językiem prostym i łatwym. Szybko się ją czyta, ponieważ jest w niej zawarta duża ilość akcji i liczy sobie zaledwie 232 strony. Mimo tego, że jest krótka gorąco zachęcam do przeczytania, ponieważ jest to znakomita opowieść o honorze, nadziei, braterstwie, magii, wojnie i nienawiści. Z całą pewnością jest to książka, na której przeczytanie warto poświęcić kilka godzin ze swojego życia.Informacje o autorce zostały wzięte z dopisku „O autorce” znajdującego się na końcu książki.[/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-04-28 19:02:26##ed_end##


Autor: 780


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności