Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Nimfy

[blok]Nimfy („nimfa” z gr. „dziewczyna”) są to zawsze młode, śmiertelne, lecz długowieczne boginki. Istoty te cechuje wrażliwość, delikatność, czystość i niewinność. Kochają życie w każdej postaci. W starożytnej Grecji i Rzymie poświęcone im były wszystkie źródełka. Uważane za boginie wody i zdrowia, mogą podarować człowiekowi dar widzenia przyszłości, czasem same nawet dar takowy posiadają. Bardzo lubią wszystko, co piękne i to dzięki nim brzegi rzek i potoków są ukwiecone i cieszą oko.
Mieszkają albo w wodzie, albo w jaskiniach, gdzie tkają wzorzyste materiały. Oprócz tego uczą pasterzy śpiewu i sadzą kwiaty na zapomnianych grobach. Za czasów olimpijskich bogów stanowiły ich orszak, m.in. Artemidy, Afrodyty, Ateny, Dionizosa itd. Pełniły też funkcje opiekunek: wychowały Zeusa i Dionizosa, były też towarzyszkami zabaw Persefony. Dość często zostawały kochankami bogów (zwłaszcza Zeusa) i rodziły im dzieci. Jedna z nimf, Amfitryta, wyszła nawet za mąż najwyższego boga wód Posejdona. Częściej jednak nimfy darzą uczuciem ludzi i z nimi pragną pozostać; jeszcze za czasów starożytnych znane były takie przypadki ( np. Orfeusz i Eurydyka).
Nimfy czasami porównywane są do słowiańskich rusałek, ale jest to błąd, bo jedyne podobieństwo między nimi to płeć i to, że są bóstwami wodnymi. Słowianie również mają swoje nimfy (np. Goplana), chociaż różnią się one nieco od krewniaczek z Grecji i Rzymu. Przede wszystkim temperamentem; mają też nieco inne zadania, bardziej pasujące do naszych warunków (np. nie tkają).
Nimfy dzielą się na:
najady – mieszkają w rzekach, jeziorach i stawach. Znane są nie tylko w naszym świecie, ale również w Narnii i u Nordlingów (jedna z czarodziejek, Margarita, porównała Ciri do najady). Właśnie one są najczęściej mylone z rusałkami

okeanidy- córki boga Okeanosa, mieszkają w głębi oceanów

nereidy – córki boga mórz Nereusa, towarzyszki Amfitryty, mieszkają w morzach

oready – mieszkają wśród gór i skał; prawdopodobnie do nich należy najsłynniejsza nimfa – Echo, której bogini Hera dawno, dawno temu nakazała powtarzać urywki słów innych

lejmoniady – mieszkają na wilgotnych łąkach

driady – mieszkają w lasach i w ogóle wśród drzew; znane w Narnii i jej okolicach; zamieszkują także las Brokilon w świecie Nordlingów i Nilfgaardczyków. Tam jednak – zapewne na wskutek przymusu obrony swych granic przed ciągłymi najazdami - jest to wojownicze, bezlitosne i chwilami nawet okrutne plemię. Brokilońskie driady są niskie, mało przypominają ludzkie dziewczęta, znakomicie strzelają z łuku i uzdrawiają; są postrachem wszystkich ludzi w tej krainie; w wojnach sojuszniczki elfów. Z natury gwałtowne, na obrazę reagują wbiciem noża w brzuch. Bardzo czułe na punkcie szacunku dla ich terenów. Muzykalne. Wręcz fanatyczne przeciwniczki niszczenia roślin, w szczególności drzew. Ich przywódczynią jest Pani Eithne.

Hamadriady – mieszkają w pojedynczych drzewach, są związane z nimi na śmierć i życie. Znane w Narnii oraz wśród Nordlingów i Nilfgaardczyków.

źródła, z których korzystałam:
Jan Parandowski - „Mitologia”
strona http://pl.wikipedia.org./wiki/Nimfa (mitologia)
Andrzej Sapkowski – cykl o wiedźminie
Juliusz Słowacki - „Balladyna”
tudzież informacje, zdobyte przy różnych innych okazjach.
[/blok]


Autor: 302


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności