Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Człowiek

[blok]Ponieważ notka w encyklopedii jest „trochę” duża zamieszczę tylko jej część:

CZŁOWIEK: 1) z punktu widzenia zoologii gatunek należący do podtypu kręgowców, gromady ssaków, rzędu naczelnych, podrzędu małp wąskonosych do rodziny człowiekowatych. Różnice anatomiczne dzielące człowieka od innych naczelnych dotyczą budowy aparatu ruchu i wielkości mózgu. Od innych naczelnych pod względem zachowań i trybu życia odcinamy się poprzez: 1)systematyczne, na dużą skalę produkcja i stosowanie narzędzi; 2)posługiwanie się mową, systemem sygnalizacji głosowej; 3)tworzenie kultury przez człowieka. Do najbardziej istotnych cech oddzielających ludzi od zwierząt należą: abstrakcyjne myślenie, pamięć, wolna wola oraz tzw. wyższe uczucia. 2) człowiek jest przedmiotem refleksji wszystkich nurtów w dziejach filozofii.

W wielu mitologiach i legendach występuje człowiek. Jest on przedstawiany jako jedna z najwyższych ras i choć niejedna inna rasa posiada większe i bardziej rozwinięte przymioty np. wiedza, uczuciowość, siła, mądrość, pożądanie, głupota, ludzie zajmują jedno z najważniejszych miejsc w fantastyce i nie tylko. To głównie oni tworzą historię, choć zdarzają się wyjątki, kiedy to nie oni decydują o losach świata (np. Frodo Baggins). Ale nawet wtedy, gdy orientują się, że kto inny zajmie ich miejsce ,starają się za wszelką cenę dopchać do władzy (np. Boromir).
Jak już wspomniałem, pomimo iż nie są doskonałą rasą i mają wiele wad, te właśnie wady powodują ich wywyższanie się nad inne rasy. W pogardzie mają Elfów, których uważają za oszustów, czarnoksiężników. Niewiele obchodzą się Krasnoludami, jako tymi mniejszymi (nie mówiąc już o Hobbitach), i nawet to niewielkie zainteresowanie, jakim darzą „niskich”, spowodowane jest wyjątkowymi wyrobami Krasnoludów i Hobbitów (fajkowe ziele, wyroby z mithrilu i złota). Nie wspomnę o ludzkim podejściu do trolli, goblinów czy orków, którymi ludzie gardzą i których tępią (przecież każda istota ma prawo do życia).
Na szczęście żyli i żyją również ludzie, którzy w swoim postępowaniu kierują się szczytnymi ideałami. Nie wywyższają się i pragną by na świecie zapanował pokój i ład, rozwijając swoje najlepsze cechy: oddanie dobru, honor, miłość do wszystkiego co żyje itp.
Zatem chyba można stwierdzić, że wszystkie rasy mityczne mają to do siebie, iż są wyolbrzymieniem wszystkich cech ludzkich, każda rasa innych. I nie ma w tym nic dziwnego: ludzie piszą tylko o sobie, a w przypadku fantastyki, podzielili człowieka na różne rasy. Ale o powodach tego podziału to może kiedy indziej.
[/blok]


Autor: 293


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności