Gry


[Gry]


Gothic

[blok]Królestwo Myrtany słynęło z tego, że w dolinie Khorinis znajdowały się bogate złoża magicznej rudy. Z jej pomocą można było wykuwać broń o wiele wytrzymalszą niż ze zwykłego metalu. To właśnie stało się powodem całego zamieszania. Zaczęły się najazdy orków. Kraj pogrążył się w wojnie. Król Rhobar postanowił zapobiec utracie doliny wraz z jej bogactwem. W tym celu powołał grupę 12 magów, którzy mieli stworzyć magiczną barierę nad całą doliną. Przez ową barierę można się było jedynie dostać do środka, nie mogąc już powrócić. Niestety magowie nie przewidzieli skutków swojego czynu i całość wymknęła się im z pod kontroli. Bariera objęła większy obszar niż się spodziewano. Również sami magowie znaleźli się w jej obrębie. Z tej okazji skorzystali bandyci i złodzieje, którzy pracowali w kopalniach wydobywających magiczną rudę. Chwycili za broń, zabili strażników i objęli władzę.
Teraz całą doliną rządzą bandyci pod przywództwem Gomeza. Król chcąc otrzymywać dostawy rudy musi z nimi pertraktować. Wszystkich, którzy łamią w jakikolwiek prawo nakazuje wrzucić do doliny. W samej dolinie również nie jest wesoło. Jej mieszkańcy podzielili się na 3 obozy, które rządzą się własnymi prawami.
Rozgrywkę rozpoczynamy jako bezimienny więzień, który zostaje zesłany do prac w dolinie. Jesteś sam zdany wyłącznie na siebie. To od ciebie będzie zależało do którego obozu się dołączysz i co będziesz robił. Chcąc nie chcąc twoim głównym zadaniem jak się pewnie domyślasz jest wydostanie się z doliny. Nie będzie to łatwe. Na twojej drodze staną inni więźniowie, orkowie i inne bestie zamieszkujące ten świat.
W Gothic sterujemy wyłącznie jedną postacią. Na początku nie ma żadnego tworzenia bohatera. Tym zajmujemy się w trakcie gry. To od gracza zależy kim będzie jego postać. Możliwości jest kilka. Można między innymi zostać magiem dołączając się do zakonu, bądź wojownikiem. Tak jak w typowych grach cRPG zdobywamy doświadczenie i zyskujemy kolejne levele. Po każdym levelu otrzymujemy 10 „punktów nauki” za które można się czegoś nauczyć. Wszystkich zdolności uczą wyłącznie inne postacie, więc należy pamiętać żeby im się nie narazić. Każdy osobnik, którego napotkamy na swojej drodze ma własny charakter. Jeżeli mu podpadniemy on to zapamięta. Wracając do cech. Mamy 3 główne cechy: siła, zręczność i mana. Siła jest potrzebna, by móc używać jakiejkolwiek broni i zadawać więcej obrażeń. Zręczność przydaje się do broni dystansowych, a mana do czarów.
Broni, które możemy zdobyć jest bardzo dużo. Poczynając od noży, a kończąc na wielkich mieczach dwuręcznych. Dla mnie jedynym mankamentem jest brak tarcz i hełmów. Bohater może zdobyć jedynie zbroję, która go chroni i nic poza tym( nie licząc amuletów, pierścieni).
Sama rozgrywka jest bardzo urozmaicona. Masa zadań głównych jak i pobocznych pozwala na rozkoszowanie się gra przez wiele godzin. Większość z nich będzie można ukończyć na kilka sposobów. W trakcie ich wykonywania będziemy mogli się natchnąć na inne postacie, które przyjdą nam z pomocą. Niestety nie mamy żadnego wpływu na nie. Tak jak wspomniałem wcześniej, wszystkie postacie mają swój własny charakter i osobowość.
Muzyka i dźwięki jakimi uraczy nas Gothic są wspaniała. Wszystko jest dobrze dobrana do poszczególnych sytuacji. Przedzierając się przez puszczę usłyszymy szum drzew, nawoływania innych zwierząt i zgniatane przez buty liście. W czasie walki muzyka zagrzewa naszego bohatera do działania. Czasem warto zatrzymać się na chwilę tylko po to, by tego posłuchać.
Graficznie Gothic prezentuje się na średnim poziomie. Jak na kilku letnią grę nadal wygląda całkiem nieźle. W prawdzie można nieraz zauważyć nachodzenie na siebie różnych tekstur, ale to nie powinno aż tak zniechęcać. Morrowindowi, uważam Gothic ustępuje właśnie pod względem graficznym. Z drugiej strony to ma znaczny wpływ na wymagania sprzętowe. Aby móc uruchomić grę nie trzeba posiadać najlepszego komputera.
Podsumowując, panowie z Piranha Bytes odwalili kawał dobrej roboty. Stworzyli doskonałą grę przenoszącą nas w świat fantasy. Pomijając drobne błędy gra jest wspaniała. Można się przy niej zatracić na wiele godzin. Wszystkim którzy po nią sięgną polecam również jej drugą część wraz z dodatkiem.
Wymagania sprzętowe:
Procesor: 300 MHz lub lepszy
Pamięć: 128 MB ram lub więcej
CD-ROM: napęd CD-ROM/DVD-ROM 8x
Karta graficzna: akcelerator grafiki 3D z 16 mb pamięci lub więcej
Inne wymagania: karta dźwiękowa, klawiatura, myszka, około 700mb wolnego na dysku, DirectX 7 lub wyższy
System operacyjny: Windows 95/98/2000/ME. ( na xp też działa)

[/blok]


Autor: 447


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności