Fantastyczna rozrywka


[Muzyka]


Black Sabbath

[blok]Black Sabbath był i jest zespołem mającym ogromny wpływ na dokonania dziesiątek zespołów z kręgu heavy metalu. Śmiało można stwierdzić, że bez powstania Sabbathów nie byłoby dużej części utworów Metallicy, Soundgarden czy Nirvany, a na pewno nie wyglądały by tak jak wyglądają.

Założycielami zespołu była czwórka przyjaciół z Birmingham. Cała czwórka nie ukończyła edukacji. Anthony \"Tony\" Iommi naprawiał maszyny do pisania, John \"Ozzy\" Osbourne pracował w rzeźni, William \"Bill\" Ward był księgowym, Terence \"Geezer\" Butler prowadził ciężarówkę.

W 1967 roku założyli zespół bluesowy o nazwie Polka Tulk. Szybko zmienili nazwę na Earth. Gdy dowiedzieli się, że istnieje już jedna kapela o nazwie Earth znowu zmienili nazwę, lecz tym razem na ostateczną - Black Sabbath (wynik fascynacji przez zespół filmem o nazwie Black Sabbath). W 1969 r. Tony Iommi odszedł do zespołu Jethro Tull, ale po krótkim czasie wrócił. 2 stycznia 1970 r. pojawił się pierwszy singiel \"Evil Woman\" (cover Crow). Ich pierwszy album ukazał się 13 lutego w... piątek. BS stał się znany, ale jeszcze nie tak sławny jak po wydanym siedem miesięcy później albumie \"Paranoid\". Album ten wszedł do kanonu rocka oraz przyniósł Black Sabbath sławę i co się z tym wiąże również kasę. Po wydaniu \"Paranoid\" BS podróżował i koncertował po całej Anglii.

We wrześniu 1971 r. wydali trzeci album \"Master of Reality\". Na grudzień 1971 planowali trasę koncertową, lecz została odwołana. Ozzy i Bill zachorowali.
W 1972 r. ukazał się \"Vol.4\", album, który miał się nazywać \"Snowblind\", ale zrezygnowano z tego tytułu ze względu na skojarzenia z narkotykami.

W 1973 roku ukazał się \"Sabbath Bloody Sabbath\". Na płycie wystąpiła \"The Phantom Fiddlers Orchestra\" pod dyrekcją samego Z. Wakemana. Album stał się hitem i do dziś uważany jest za jeden z najlepszych w historii Black Sabbath. W 1974 zespół koncertował na Wyspach Brytyjskich, w Europie, Ameryce Płd. i Nowej Zelandii. Stosunki między Osbournem i Iommim uległy pogorszeniu.

We wrześniu 1975 roku wydali album \"Sabotage\". Album ten osiągnął 7 miejsce w Wielkiej Brytanii (za ilość sprzedanych płyt). W grudniu tego samego roku ukazała się dwupłytowa składanka z najlepszymi utworami Black Sabbath . Tytuł owej składanki to \"We Sold Our Souls For Rock n\' Roll\". Później zaczęły się sprawy w sądzie - kierownik zespołu oskarżył Sabbathów o złamanie kontraktu. Na szczęście cała sprawa zakończyła się ugodą.

W 1976 roku ukazuje się \"Technical Ecstasy\" - album, po którym wiele osób oskarżało muzyków o zmianę stylu. Natomiast w 1977 roku Ozzy postanowił odejść z zespołu. Zastąpił go Dave Walker. Wystąpił on z nimi tylko raz i to w telewizji. Ozzy na szczęście wrócił. Nagrali świetny album \"Never Say Die\". Osiągnął on 12 miejsce w krajowym zestawieniu.

Rok 1979 to nowa era dla Black Sabbath . Zespół opuszcza Ozzy Osbourne, zaś jego miejsce zajmuje Ronnie James Dio (były wokalista Rainbow). Doszedł również klawiszowiec Geoff Nicholls. W tym składzie nagrali album \"Heaven and Hell\", który ukazał się w 1980 roku i zajął dziewiąte miejsce na listach przebojów (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Album był świeży i nowoczesny. Black Sabbath był znowu na szczycie. Podczas trasy promującej ten album Ward trafił do szpitala. Na koncercie został trafiony w głowę... butelką.

W listopadzie 1980 roku nastąpiła kolejna zmiana składu. Warda zastąpił Vinnie Appice. W 1981 roku ukazała się następna płyta o tytule \"Mob Rules\". Po ukazaniu się tego albumu Sabbaci dużo koncertowali. Koncerty z 1981 roku zostały zarejestrowane i dwa lata później wydane pod nazwa \"Live Evil\". W listopadzie 1982 roku Dio i Appice zrezygnowali. Na szczęście w 1983 r. powrócił Ward, a na wokal \"zatrudniono\" Iana Gillana (z Deep Purple). W tym samym roku ukazał się świetny album o tytule \"Born Again\". Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze, ale niestety. Gillan odszedł z Black Sabbath po roku. Później mówił, że grał tam tylko dla pieniędzy. Miał go zastąpić niejaki Dave Donato, jednak Iommi i Butler pokłócili się i BS znowu zniknął ze sceny. W 1986 roku Iommi nagrał solowy album, ale wytwórnia naciskała, aby album wydać jako \"Black Sabbath featuring Iommi\". Na \"Seventh Star\" jako reszta Black Sabbath wystąpili więc Nicholls, Dave Spitz, Gordon Copley, Eric Singer, Glenn Hughes (z Glennem Iommi nagrał niedawno świetny album \"Fused\". Polecam). Oczywiście zespół się rozpadł (znowu). W latach 86-87 w zespole znaleźli się Ray Gillan, Bob Daisley, Joe Burt, Geezer Butler. Ostatecznie skład wyglądał tak: Tony Martin, Iommi, Singer, Spitz, Daisley. W 1987 wydali najsłabszą w historii Black Sabbath płytę \"Eternal Idol\". Marna kopia Rainbow i Whitesnake. Zespół sięgnął dna... W 1988 roku do zespołu dołączył perkusista Cozy Powell. Zmieniono wytwórnię. Teraz albumy Sabbathów wydawała holenderska firma IRS.

W 1989 roku wydano \"Headless Cross\". Płyta jest świetna, ale sprzedawała się słabo. Rok później ukazał się \"TYR\". Album uważany za najlepszy od czasów \"Heaven And Hell\". Sabbaci odbili się od dna, znowu byli sławni. Do zespołu powrócili Dio i Butler. W 1992 roku ukazał się jeden z najlepszych albumów Black Sabbath - \"Dehumanizer\". Jest ciężki i rytmiczny. \"Time Machine\" - piosenka z tego albumu znalazła się na ścieżce dźwiękowej do kultowego filmu \"Świat wg Wayna\".

Doszło do koncertów Ozzy\'ego z Black Sabbath. Dio uniósł się honorem i odszedł.
W 1994 roku wychodzi \"Cross Purposes\". Album jest słaby. Sabbs schodzą na psy.

15 maj 1994 - data koncertu w Zabrzu. Jako support wystąpili: Godspeed, Cathedral. Rok 1995 to znowu zmiany składu. Do zespołu wrócił Powell i doszedł Murray (Rainbow). W tym składzie (Iommi, Butler + ci dwaj) wydali \"Forbidden\". Podczas trasy koncertowej promującej ten album muzycy znów odwiedzili Polskę. Zagrali u nas aż cztery koncerty: w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Supportem był Tiamat.

Od roku 1997 skład: Osbourne, Iommi, Butler, Mike Bordin są gwiazdami Ozzfest. Pod koniec roku powrócił Ward. 4 i 5 grudnia wystąpili w Birmingham. Zarejestrowane koncerty ukazały się jako \"Reunion\". Na albumie są dwa nowe kawałki - \"Psycho Man\" i \"Selling My Soul\". 10 czerwca 1998r. odbył się koncert w Spodku (niestety Warda z powodu ataku serca zastąpił Vinny Appice). Sabbaci grali na Ozzfest (99-01). W 2002 wydali płyty \"Past Lives\" oraz \"Symptom Of The Universe: The Original Black Sabbath 1970-1978\".[/blok]


Autor: 635


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności