Fantastyczna rozrywka


[Muzyka]


Tarja Turunen - utalentowana i piękna

[blok]Dane:
Imię i nazwisko: Tarja Soile Susanna Turunen.
Data urodzenia: 17 sierpnia 1977 roku.
Miejsce urodzenia: Kitee.
Miejsce zamieszkania: Kuusankoski, Finlandia i Buenos Aires, Argentyna.
Rodzeństwo: Ma dwóch braci – Timo i Toni.
Mąż: Marcelo Cabuli.
Życiowa filozofia: Śmiech.
Języki: fiński, angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki.
Hobby: „Muzyka jest moją pracą i hobby.”
Najgorszy koszmar: „Budzę się niema!”
Miejsce, do którego chciałaby się udać: „Egzotyczna, mała wysepka, gdzieś daleko. Żadnej turystyki, żadnych Finów. Tylko cisza...”
Ulubione:
Jedzenie: Kurczak.
Napój: Czerwone, wytrawne wino.
Film: Gladiator, Władca Pierścieni.
Aktor / aktorka: Russel Crowe.
Muzyka: Każdy rodzaj, od muzyki klasycznej do ciężkiego rocka.
Pora roku: Wiosna.
Perfum: Emporio Armani Mania.
Biografia:
Dnia 17 sierpnia 1977 roku w fińskim miasteczku Kitee narodziło się dziecko, które zostało nazwane Tarja Soile Susanna Turunen. W wieku sześciu lat rozpoczęła swoją muzyczną edukację. Pierwszymi jej krokami była nauka gry na fortepianie, a kiedy skończyła piętnaście lat wzięła pierwszą lekcję śpiewania. W wieku lat osiemnastu wstąpiła w progi Sibelius Academy, która mieści się w Kuopio. Studiowała tam muzykę sakralną oraz kontynuowała naukę śpiewu klasycznego.
Pewnego razu (w lipcu 1996), Tarja udała się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę. Podczas wieczornych pieśni przy ognisku narodziła się idea stworzenia zespołu. Tarja została wokalistką Nightwish. Jej niespotykany sopran przerósł najśmielsze oczekiwania kolegów z grupy, dzięki czemu głos Turunen stał się wizytówką metalowego bandu.
W roku 1997 ukazał się pierwszy album Nightwish – „Angels Fall First”. Turunen jednocześnie dołączyła do chóru opery savonlińskiej. Rok później ukazał się „Oceanborn”, dzięki któremu zespół zyskał olbrzymią rzeszę fanów na całym świecie. 1999 rok upłynął Tarji głównie na koncertach. Jednak znalazła wolny czas, w którym pracowała nad własnymi projektami. I tak światło dzienne ujrzało „Evangelicum”.
Rok 2000 był bardzo pracowitym rokiem w życiu Tarji, jak i zespołu. Grupa prawie awansowała do konkursu Eurowizji. Natomiast w maju tegoż roku ukazał się trzeci album studyjny o pięknej nazwie „Wishmaster”. Po jego premierze rozpoczęła się długa i wyczerpująca trasa koncertowa. Po skończeniu Wishmaster World Tour zespół zagrał na festiwalach letnich. Popularność rosła jak na drożdżach. Kolejne krążki (DVD „From Wishes To Eternity” oraz mini-album „Over The Hills And Far Away”) Nightwish sprzedawały się w satysfakcjonującym tempie. Po tych wyczerpujących epizodach grupa zrobiła sobie przerwę. Tarja udała się do Niemiec, gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie w Karlsruhe. Studia nie były jednak przeszkodą dla prowadzenia dalszej działalności przez panią Turunen. Zaśpiewała na płycie Beto Vasqueza oraz wystąpiła w „Skandynawskich Nocach”, serii koncertów w Chile i Argentynie.
W maju 2002 roku ukazał się „Century Child”, który promowany był na trzymiesięcznej trasie koncertowej. Po zakończeniu jej nastąpiła przerwa, w czasie której Tarja udała się z powrotem do Karlsruhe. W między czasie wzięła potajemny ślub z Marcelo Cabulim, którego poznała podczas nagrywania płyty Beto Vasqueza „Infinity”.
W czerwcu 2003 roku zespół rozpoczął tournee „Summer Of Innocence”. Objęło ono 14 krajów, a na koncertach zgromadziło się około czterysta tysięcy (!) widzów. Trasa ta została udokumentowana na DVD „End Of Innocence”. 6 grudnia Tarja została zaproszona na doroczne przyjęcie z okazji Fińskiego Dnia Niepodległości, który odbył się w prezydenckiej rezydencji. Turunen została wybrana najlepiej ubraną kobietą wieczoru. Artystka zakończyła rok koncertem bożonarodzeniowym, który miał miejsce 19 grudnia w małym kościele w miasteczku Valkeala.
W 2004 ukazał się najnowszy album Nightwish – „Once”. Piosenką promującą płytę było „Nemo”, a trasa koncertowa związana z tym krążkiem była największą, jaką do tej pory zespół odbył. Tarja nagrała piosenkę „Leaving You For Me”, znajdującą się na płycie Martina Kessiciego.
We wrześniu 2005 roku weszła do studia, by nagrać solową płytę „One Angel\'s Dream”, na którym znalazły się tradycyjne, fińskie pieśni bożonarodzeniowe.
21 października 2005 roku odbył się największy koncert Nightwish. Był to występ, który jednocześnie zakończył trasę promującą „Once”. Niestety, dzień ten okazał się dniem pełnym smutku. Otóż, gdy koncert dobiegł końca, Tarja została poproszona przez swoich kolegów z zespołu za kulisy. Tuomas Holopainen wręczył jej list, który został przeczytany następnego dnia. Tarja mówi, że ów list przepełniony był gniewem. Zawarta w nim była straszna wieść. Nightwish stracił swoją wokalistkę. Chłopcy postanowili zakończyć współpracę z Tarją, gdyż uznali, że spędzają ze sobą zbyt mało czasu i Turunen stała się niedostępną diwą. Był to straszny cios dla artystki. Przez wiele dni nie mogła pozbierać się po tym wydarzeniu. 14 listopada odbyła się konferencja prasowa Tarji, na której przez cały czas płakała. Musiała tłumaczyć się z tego, co Nightwish napisał w liście.
Obecnie plany Tarji to : zagranie roli „złej matki” w fińskim serialu „Paaroolissa”, a w lipcu 2006 roku da dwa koncerty na Zamku Olavinlinna.

Materiały pochodzą z:
http://www.wishmistress.prv.pl/
http://www.nightwish.com.pl/ShowNews.do
http://tarjaturunen.republika.pl/home.html[/blok]##edit_bysammael 2006-03-14 15:34:57##ed_end####edit_bysammael 2006-06-29 18:38:46##ed_end##


Autor: 619


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności