Fantastyczna rozrywka


[Muzyka]


Apocalyptica

[blok]Pierwszym zespołem, który chcę polecić do przesłuchania jest oczywiście mój nieodłączny i jedyny faworyt pod względem melodycznym, jak i miłego brzmienia - czyli Apocalyptica.

Zespół, a dokładnie kwartet, którego członkami są Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Perttu Kivilaakso, Antero Manninen oraz były członek - Max Lilja. Wszyscy wiolonczeliści, z wyjątkiem Perttu Kivilaakso, ukończyli wyższe szkoły muzyczne, co świadczy o tym, że muzyka w ich wykonaniu stoi na wysokim poziomie. W dorobku zespołu można się doszukać 5 albumów, które za każdym razem zaskakują na nowo.
Pierwsza płyta, która ukazała się na rynku, wyszła w roku 1996 i nazwana została \"Plays Metallica By Four Cellos\". Są to covery już znanego na pewno wszystkim zespołu Mettalica. Pomimo, że wszystkie utwory grane są na wiolonczelach, brzmią naprawdę dobrze i słychać wysoki poziom, jaki prezentują sobą muzycy.
Po dwóch latach, od kiedy został wydany pierwszy album, na rynek zostaje wypuszczony kolejny dorobek Apocalypticy. Jest to płyta \"Inqusition Symphony\". Znajdziemy na niej takie znane utwory jak \"Harmagedon\", a także kolejne covery już wspomnianej Mettalicy - między innymi \"For Whom the Bell Tolls\", \" One\", \"Fade to Black\", jak i najlepszy kawałek - \"Nothing Else Matters\", który, muszę przyznać, brzmi lepiej niż w oryginalnej wersji. Znajdziemy tu również \"Refuse-Resist\", którego oryginalna wersja należy do Sepultury na płycie \"Schizophrenia\". Oczywiście na tym nie koniec. Są tu takie utwory jak \"From Out Of Nowhere\" (cover nie istniejącej już kapeli Faith No More). Resztę krążka stanowią znakomite utwory wykonane i skomponowane przez samych muzyków, którym nie brak pomysłów.
No i czas nadszedł abym opisał, według mnie, najlepszą płytę. Jest nią \"Cult\". Od razu mówię, że jest to najlepszy dorobek zespołu. Nic nie urzeka bardziej niż spokojna melodia \"Hope\", czy \"Beyond Time\". Wystarczy zanurzyć się w fotelu i dać się ponieść melodii, która dociera do najgłębszych pokładów wyobraźni pobudzając ją do granic możliwości. Oczywiście znajdziemy tu również utwory, które pomogą się oderwać od codziennych problemów swoją szybkością i ostrym brzmieniem, jak na przykład \"Fight Fire With Fire\" czy też \"Hyperventilation\" - jak sam tytuł mówi można się spodziewać przyspieszenia oddechu, a nasze serce zaczyna wariować. No i oczywiście nie można zapomnieć utworu, jakim jest \"Path\". Wstęp do tej płyty jest właśnie tym, czym jest cały krążek, czyli po prostu wyśmienitym sposobem na spędzenie czasu poza naszym rzeczywistym światem.
Jak to bywa z dniem wszystko powszednieje, ale nie Apocalyptica. \"Reflection\" to kolejny projekt naszych wiolonczelistów. Nowością jest perkusja, która nie gościła na żadnym innym krążku, a gra na niej sam David Lombardo ze Slayera. Jedyne, co mogę powiedzieć o tej płycie, to to, że stylem odchodzi od pierwotnego grania, skupiając się na kawałkach bardziej metalowych. Dobrym przykładem jest utwór \"Somewhere Around Nothing\". Szybka melodia i rytm pobudzają nasze myśli. Jednym z wolniejszych kawałków jest \"Faraway\" - oczywiście nie dorównuje on poprzedniej płycie, ale jest wart przesłuchania, choćby ze względu na wstęp, który mówi, że jednak Apocalyptica ma coś w sobie, co umie pobudzać zmysły.
No i na zakończenie chciałem omówić sprawę nie dawno wydanej płyty, która zwie się po prostu \"Apocalyptica\". Różni się od wszystkich nam znanych płyt, odbiega od norm jakie prezentował nam wcześniej ten zespół. To kolejny dowód, jak daleko można się posunąć łącząc muzykę praktycznie klasyczną z metalem. Ta płyta jest dobrym przykładem tego, że nic nie jest w stanie stanąć na drodze tym eksperymentom. Utwór \"Fatal Error\" mówi sam za siebie. Przykład jakich mało - szybka melodia wręcz wciska w krzesło, a na plecach można poczuć przechodzący dreszcz.

Nic dodać, nic ująć - Apocalyptica jest zespołem, który trzeba przesłuchać. Wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Można by jeszcze pisać i pisać, ale nic nie odda tego pełniej, niż poczucie tego na własnej \"skórze\".[/blok]


Autor: 4722


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności