Fantastyczna rozrywka


[Komiksy]


Rene Goscinny

[blok]Rene Goscinny

Rene Goscinny to postać znana i szanowana przez wszystkich. W ciągu kilkunastu lat swojej kariery stworzył scenariusze komiksów, które zasłynęły na całym świecie. W swoich tekstach potrafił przekazać ogromną dawkę humoru i oczywiście uchylić rąbka historii, jak było w przypadku Asteriksa. To naprawdę wybitny rysownik, możliwe, że jeden z najlepszych na całym świecie. ; )
Zacznijmy od początku, od dzieciństwa Rene. Urodził się on czternastego sierpnia 1926 roku w Paryżu. Nie był jednak Francuzem, gdyż jego matka była Ukrainką, a ojciec Polakiem.
Po krótkim pobycie we Francji nasz młody rysownik przeprowadził się z rodziną do Ameryki Południowej, w serce Argentyny. Miał wtedy dwa lata. Tam dorastał i uczył się.
Już jako małe dziecko Rene przejawiał wielki talent. Rysował dla rodziny krótkie historyjki i opowieści. Interesował go świat i przyroda, był bardzo inteligentnym chłopcem. Jego rodzice starali się go kształcić i wychowywać jak najlepiej.
Kiedy nasz młody talent uzyskał pełnoletność, zaczął poszukiwać dla siebie pracy. W tym celu wyemigrował do Nowego Jorku. Na początku chciał spróbować szczęścia jako rysownik u Walta Disneya, jednak nie powiodło się. Zrozpaczony chłopiec stanął na progu załamania. Jednak po krótkim czasie bezrobocia dostał fuchę. Został karykaturzystą. Wszystko zaczęło się układać. Jednak po pewnym czasie znów nastąpiły kłopoty, w 1948 roku Rene został wezwany do Francji, do wojska. Niby to wszystko źle wyszło, nasz talent stracił pracę, ale dzięki temu wyjazdowi Rene poznał dyrektora agencji prasowej w Belgii. Zaproponował on mu właśnie pracę w Brukseli. Młodzieniec bardzo szczęśliwy przyjął propozycję. I to była chyba najważniejsza decyzja w jego życiu. Bo właśnie w Belgii Rene spotkał Alberta Uderzo. To dzięki temu człowiekowi Gościnny osiągnął tak wielki sukces na arenie światowej. Kiedy dwójka tych panów się poznała, postanowili oni założyć w 1959 roku magazyn „Pilote”, którego kierownikiem został właśnie Rene. Gościnny zajmował się tworzeniem scenariuszy, zaś Uderzo rysował postacie i otoczenie. I to właśnie ten duet w 1961 roku stworzył komiks o przygodach Gala Asteriksa i tłustego Obeliksa. Sukces ten przyniósł im wielką sławę i wielu fanów na całym świecie. Przygody dwóch Galów zauroczyły świat. Pierwszy zeszyt rozchodził się jak świeże bułeczki, sprzedano aż 6000 egzemplarzy. Do dnia dzisiejszego wydano 31 zeszytów, a ich popularność trwa i trwa…
Asteriks był nawet tak popularny, że na podstawie komiksu nakręcono kilka bajek animowanych, a w 2002 roku stworzono nawet dwie części filmu o przygodach Gala.
Warto jeszcze wspomnieć, że Rene Gościnny współpracował z innymi wybitnymi i znanymi osobami. Jedną z nich jest Morris(nie mylić z Norris), z którym Rene stworzył w 1955 roku serię historyjek o Lucky-Luku. W parze z Jean-Jacques Sempé stworzyli także niezły duet wydając książeczki o przygodach małego chłopca, Mikołajka.
Pod koniec swego życia Rene opuścił „Pilota” i zaszył się gdzieś, aby popracować nad scenariuszami do „Asteriksa” i „Lucky-Luka” jednak te zamiary przerwała mu choroba. Po kilku miesiącach Rene Gościnny zmarł w Paryżu na zawał serca, było to w 1977 roku.

Żródła:
-http://pl.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_Goscinny
-http://asterixobelix.za.pl/strona22.html[/blok]##edit_byhammer10 2006-04-14 12:23:10##ed_end##


Autor: 694


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności