Fantastyczna rozrywka


[Komiksy]


Thorgal

[blok]Komiks Grzegorza Rosińskiego i Van Hamme\'a, to historia o wikingu imieniem, Thorgal Aegirsson, historia to niezwykła, pełna fantastycznych, potworów, magów, kapłanów, czarodziejek i bardzo zróżnicowana pod względem światów, Ogółem panuje w niej pewien chaos, ponieważ Thorgal wędrówkę swą prowadzi nie tylko po ziemi jak każdy zwyczajny człowiek, ale też niejednokrotnie podróżuje w czasie lub poza nim. Komiks pełen jest scen brutalnych i drastycznych opisów, co nie dziwi nas gdyż osadzony jest w realiach, kiedy światem rządziły siły mroku a bogowie przesuwali ludzkie życie jak pionki na szachownicy.

Kim jest Thorgal? Tak naprawdę długo tego nie wiemy, wychowuje się on wśród wikingów, lecz wikingiem nie jest. Datę jego urodzenia szacuje się gdzieś na rok 958 a czas rozpoczęcia się jego komiksowych przygód gdzieś na rok 985, są to jednak tylko spekulacje czytelników. Czytając kolejne jego przygody widzimy jak z prostego nieciekawego chłopaka, który ucieka przez wszelkimi burdami i awanturami wyrasta człowiek odważny, honorowy, praworządny, rządzący się twardymi zasadami moralnymi, mężczyzna o wielkiej sile i odwadze a także niezwykłych dla przeciętnego człowieka umiejętnościach. Jego miłość do rodziny pozwala mu pokonywać przeszkody, które z góry wydają się być nie do pokonania i właśnie w tym oddaniu własnej rodzinie drzemie jego prawdziwa siła.
Thorgal wyrasta na szlachetnego, odważnego i inteligentnego młodzieńca. Jednak Wikingowie, którzy zazdroszczą mu cech charakteru wytykali mu, że jest znajdą i obcym. Wódz Gandalf szalony, aby nie dopuścić do ślubu ze swą córką, skazał go na śmierć. Młody wojownik unika jednak wyroku i pomimo jego sprzeciwów żeni się z jego córką Aaricią, piękną i dzielną księżniczką, która kocha go do szaleństwa, odważna i zaradna kobieta dzieli z nim trud i chociaż przyzwyczajona do wygodnego życia decyduje się odejść z nim i zamieszkać na wyspie w skromnych warunkach. Po jakimś czasie rodzi się ich syn Jolan, obdarzony niezwykłymi zdolnościami umysłu a później córka Louve.
.
Wiele z komiksów osadzonych jest w strefie mroku, a co za tym idzie czas i przestrzeń niekiedy nie mają znaczenia dla podróży bohatera Sprawa jednak nie jest taka prosta. Świat, a raczej światy, w których żyje Thorgal to baśń i science-fiction. Śmierć jest tam pojmowana nieco inaczej niż w \"naszym\" świecie. Nawet u nas nie jest dokładnie określone, kiedy człowiek traci życie. Gdy przestaje oddychać? Gdy przestaje bić jego serce? Gdy przestaje działać mózg? Gdy jego dusza opuszcza ciało? Thorgal w czasie trwania swoich podróży umiera trzy razy – od miecza, strzały i sztyletu. Jednak czy była to śmierć faktyczna czy tylko był na jej granicy trudno powiedzieć, można zacytować tylko niektóre wypowiedzi bohaterów komiksu np. \"Jego wspomnienia... wszystkie wspomnienia odchodzą z jego pamięci, jak szczury opuszczające tonący statek...\". Mózg Thorgala przestaje działać. Jest zawieszony między życiem, a śmiercią. Jeszcze dwa razy pojawiły się te słowa w Sadze o Thorgalu. Raz mówi o tym sama Śmierć w rozmowie z Thorgalem: \"Nazywam to istnieniem zawieszonym. Jeszcze nie umarłym, ale bynajmniej nie żywym. Wystarczy jeden podmuch, żeby je zgasić. Po raz drugi - Strażniczka Kluczy: \"[jesteś] w połowie drogi między życiem, a śmiercią Thorgalu.” Trudno więc zadecydować, czy główny bohater żył czy był w stanie śmierci klinicznej.

Długa jest droga, tego czarnowłosego wikinga, pełna niebezpieczeństw i grozy, swym zachowaniem przypomina bohatera celtyckich legend. Dziki i nieokiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. Sliva, bohaterka \"Zdradzonej Czarodziejki\" mówi do niego: \"Nazywają Cię synem burzy, bo wzniecasz burzę, gniew i zgiełk\". Jak się okazało, były to prorocze słowa. W następnych albumach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychowywał się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest przybyszem z kosmosu, ostatnim potomkiem gwiezdnej rasy, ludu o wysokim rozwoju inteligencji. Rasa ta wysłała wyprawę na ziemię. Podczas lądowania pojazd uległ ciężkiej awarii i kosmonauci nie mogli już wystartować. Na dodatek epidemia nieznanej choroby wyniszczyła ich wszystkich. Uratował się Thorgal, noworodek znaleziony przez Wikingów w kapsule na morzu i nazwany synem Aegira - boga mórz, czyli Aegirssonem.

. Zachęcam do przeczytania i poznania zmiennych kolei losu Thorgala każdego miłośnika fantasty i science-fiction. W skrócie też chcę wam przedstawić opis każdego z albumów.

Tytuły komiksów (przynajmniej te o których wiem i mam w swojej bibliotece komputerowej J ):
1. Zdradzona Czarodziejka - Zbiór dwóch opowiadań. Pierwsze \"Zdradzona czarodziejka\" rozpoczyna całą serię i historię Thorgala. Poznajemy go jako skazańca, który uratowany przez tajemniczą Slivię ofiaruje jej swoją służbę, nie zapominając jednak o zemście. Jednak Slivia sama planująca zemstę na wrogu Thorgala (ojcu jego ukochanej), okazuje się władczynią Wyspy wśród lodów.
Druga historia to epizod z życia Thorgala. Rajska grota, do której trafił bohater okazuje się domem spragnionych sióstr, które mają wobec Thorgala niecne (choć bardzo przyjemne) plany :)
2. Wyspa lodowych mórz - Kontynuacja albumu pierwszego. Przed ceremonią zaślubin Aaricia zostaje porwana przez tajemniczego Pana Trzech Orłów. Thorgal i brat Aaricii, Bjorn ruszając z misją ratunkową nie przypuszczają nawet iż stali się w ten sposób pionkami w grze władczyni wyspy wśród lodów. Gdy ostatecznie odnajdują jej siedzibę i Pana trzech orłów, Thorgal odkrywa przerażającą prawdę o swoim ludzie i o nim samym.
3. Trzech starców z krainy Aran - Thorgal wraz z Aaricią poszukując spokojnego miejsca na dom wkraczają do krainy Aran, rządzonej przez tajemniczych Życzliwych. Nieopatrznie spełniają odwieczną przepowiednie i zaczynają się kłopoty. Aarcia zostaje nową królową krainy, a Życzliwi ogłaszają konkury o jej rękę, sprowadzając najodważniejszych mężczyzn. Po spełnieniu trzech zadań najodważniejszy ma otrzymać jaj rękę. Czy jednak tak się stanie? Kim naprawdę są Życzliwi i czego chcą?
4. Czarna Galera - W poszukiwaniu swojego miejsca Thorgal i jego ciężarna żona przyjmują gościnę w nadmorskiej wiosce. Za sprawą zazdrosnej dziewczyny i jej oszczerstw nie cieszą się jednak długo spokojem i nasz bohater zostaje więźniem na Czarnej Galerze - statku należącym do syna władcy pałacu Brek Zaritha. Próbując wrócić do ukochanej, Thorgal wszczyna bunt, który przynosi mu upragnioną wolność. Jednak po powrocie do wioski widzi tylko zgliszcza. Na wieść o śmierci Aaricii podejmuje wyzwanie na pojedynek rzucone przez jej zabójcę. Jednak czy Aaricia naprawdę zginęła?
5. Ponad Krainą Cieni - Zdruzgotany śmiercią ukochanej, Thorgal staje się włóczęgą. Dopiero spotkanie z Galathorem, uciekinierem z czarnej galery, nadaje ponownie sens jego istnieniu. Jednak by odzyskać żonę musi udać się poza drugi świat, do królestwa zmarłych, do siedziby samej śmierci. W tej niezwykłej wyprawie towarzysz mu Shaniah, powód kłopotów w poprzednim albumie, za której przyczyną zostają zesłani do Krainy Cieni. W potwornym labiryncie z pomocą Strażniczki kluczy udaje im się labiryncie końcu odnaleźć wyjście. Lecz czy na pewno? Co kryje się poza drugim światem?
6. Upadek Brek Zaritha - Pokrzepiony wiadomością Galathora, Thorgal wyrusza po żonę do księstwa Brek Zaritha, gdzie Shardar, kuzyn Galathora, który podstępnie pozbawił go tronu, wykorzystując syna Thorgala, małego Jolana pragnie zapanować nad światem. Okrutny tyran, osaczony zarówno przez armię Galathora jak i sprzymierzonych z nim wikingów pragnie ostatni raz upokorzyć kuzyna i zemścić się na spółkujących przeciw niemu baronach. Posługując się niezwykłą mocą małego chłopca zamierza ona pozbyć się wrogów i podbić świat. Czy mu się to uda?
7. Gwiezdne dziecko - Zbiór trzech opowiadań z życia małego Thorgala.
\"Zaginiony drakkar\" przedstawia niezwykłą historię narodzin bohatera serii i genezy jego imienia. \"Metal, który nie istniał\" to jakby kontynuacja poprzedniej opowieści, lecz przedstawia nam perypetie starszego Thorgala i zaprzyjaźnionego z nim krasnala, Tjahzi\'ego. \"Talizman\" pozwala nam spotkać się z dziadkiem Thorgala i wysłuchać niesamowitej opowieści o losach jego rodziny. Kim jest naprawdę „gwiezdne dziecko”? I kim jest starzec z talizmanem?
8. Alinoe - Po odbiciu rodziny z Brek Zaritha, Thorgal osiedla się na bezludnej wyspie. Pozostawiając Aaricię i Jolana samych, nie podejrzewa nawet, że niezwykła moc chłopca pozwoli mu znaleźć przyjaciela - zielonowłosego Alinoe. Jolan bawi się wyśmienicie, lecz Aaricia z przerażeniem odkrywa prawdę o drugim chłopcu i stara się chronić syna. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli, gdy okazuje się, że za wszystko odpowiedzialny jest…
9. Łucznicy - Podczas jednej z wypraw po zapasy, Thorgal poznaje Drewnianą Stopę i Tjalla, wraz z którymi rusza na turniej łuczniczy, w nadziei zdobycia funduszów na podróż do domu. Jednak za sprawą buntowniczej i pięknej Kriss Valnor przygoda ta nabiera rumieńców i staje się przyczyną późniejszych kłopotów bohatera.
Jest to początek wydarzeń opisywanych w kolejnych czterech albumach.
10. Kraina Qa - Po turnieju łuczniczym Thorgal gości na wyspie Drewnianą Stopę i Tjalla. Jednak za sprawą Kriss Valnor i jej tajemniczych zleceniodawców, Drewniana Stopa i Jolan zostają uprowadzeni, Thorgal wraz z Aaricią oraz spragniony Kriss Tjall zostają zmuszeni do wzięcia udziału w misji mającej na celu pozbawienie hełmu Ogotaya, boga ludu Chaamów. Czy jest to jednak prawdziwy cel ich wyprawy? Kim jest Ogotay i Tanatloc? I jaka tajemnica kryje się pod posągiem Bogini bez imienia?
11. Oczy Tanatloca - Bóg ludu Xinjins, Tanatloc odkrywa prawdę o Thorgalu i jego synu, Jolanie. Przerażony misją, na którą wysłał Thorgala postanawia ją zakończyć, przed wykonaniem zadania. Jednocześnie chce osiągnąć swój cel, zniszczenie Ogotaya, wykorzystując niezwykłe moce drzemiące w Jolanie. Kieruje, więc jego telekinetyczną edukacją, przyczyniając się do uzdrowienia śmiertelnie chorego Thoragala. Niestety, Tanatloc, którego poznaliśmy już w albumie \'Gwiezdne dziecko\', umiera, a Jolan zostaje Hurukanem.
12. Miasto zaginionego Boga - Kontynuując misję, Thorgal wraz z przyjaciółmi osiąga nareszcie cel wyprawy. Przebywając w mieście zaginionego boga, odkrywa on prawdę o swoim pokrewieństwie z Ogotay\'em i Tanatloc\'kiem. W labiryncie Bogini bez imienia uświadamia sobie tragizm sytuacji, w której się znalazł - musi zabić swego własnego ojca. Czy będzie do tego zdolny? Czy Tjall i Kriss Valnor przeżyją wyprawę?
13. Między Ziemią a światłem - W poszukiwaniu Jolana i Drewnianej Stopy, Thorgal wraz z Aaricią i Kriss Valnor udają się do pustynnego miasta Xinjins\'ów. Z przerażeniem odkrywają, iż ich syn został obwołany nowym bogiem - następcą Tanatloc\'a.Za próby uprowadzenia go zostają pojmani i osadzeni w \'ustach słońca\'. Tymczasem Jolam, opanowując sztukę telekinezy, uczy się prawdziwego przeznaczenia Korony Ogotay\'a. Czy rodzinie Thorgala uda się ujść ze śmiertelnej pułapki? Czy lud Xinjinsów pozwoli im zabrać Hurukana? Czym tak naprawdę jest Korona Ogotay\'a
14. Aaricia - Dla odmiany poznajemy cztery historie związane z osobą Aaricii, żony Thorgala. Nie są one tak przesiąknięte teoriami Van Danikena, lecz pełne są mitycznych postaci. \"Góra Odyna\" opisuje wyprawę małej dziewczynki na w poszukiwaniu niedawno zmarłej mamy. \"Pierwszy śnieg\" i \"Holmganga\" opisują rosnące uczucie Thograla i Aarcii. \"Łzy Tjahzi\" wyjaśniają znaczenie maleńkich pereł, które znaleziono w rękach Aaricii w chwili urodzenia. W opowieściach tych przeplatają się bogowie, czary i magia, co czyni z nich ciekawe urozmaicenie całej serii.
15. Władca gór - Kolejny epizod z życia Thorgala. Tym razem jest to bardzo zagmatwana historia, w którą Thorgal zostaje uwikłany przez tajemniczego Saxegaard\'a - Władcę gór, niewolnika Torric\'a, piękną Vlanę i pewien tajemniczy pierścień Ouroborosa - przedstawiający węża zjadającego swój ogon.
Na czym polega tajemnica owego pierścienia? Co ma ona wspólnego z przestrzenią, czasem i krajem zwanym Atlantis? Czy Thorgalowi uda cię opanować sytuację i do końca wyjaśnić kim jest tajemniczy Władca gór?
16. Wilczyca - Po przejściach z Alinoe, Thorgal i Aaricia postanowili mieś drugie dziecko. Wracają właśnie w rodzinne strony, gdy na swojej drodze spotykają nowego przywódcę wikingów, Vora, który przewodzi wyprawie przeciwko Angolom i Sasom. Za jego sprawą ostatni odcinek drogi Thorgal wraz z rodziną musi przemierzyć pieszo. Sytuacja jest o tyle kłopotliwa, iż Aaricia jest w zaawansowanej ciąży i lada chwila urodzi. Gdy bohater udaje się na polowanie nie przypuszcza nawet, że ciężko przyjdzie mu walczyć o oswobodzenie rodziny i pokonać nowego wroga. Najważniejsze jednak jest to, czy zdąży do rodzącej żony, która uciekając chroniła się w legowisku wilków.
17. Strażniczka kluczy - Historia łącząca w sobie postacie z kilku poprzednich albumów. Tym razem tytułowa Strażniczka kluczy staje się przyczyną problemów Thorgala, gdyż przez swoją słabość do niego ulega żądzy i traci swój pas, pozwalający jej strzec przejścia między światem żywych, a drugą stroną. Czy z pomocą starego znajomego, krasnala Tjahzi\'ego, Thorgal opanuje sytuację i przywróci naturalny bieg rzeczy?
18. Słoneczny miecz - Thorgal decyduje się opuscić rodzinę, aby swoją osobą nie ściągnąć na swoich bliskich następnych nieszczęść. Wyrusza, więc samotnie w podróż. Trafia do kraju, którym rządzi Orgow, okrutny władca dysponujący tajemniczą bronią wysyłającą śmiertelne promienie. Skąd pochodzi ta broń? Thorgal przekona się o tym, gdyż staje do walki z tyranem za sprawą Kriss Valnor. Czy z tej przygody wyjdzie on również zwycięsko?
19. Niewidzialna forteca - Thorgal w dalszym ciągu nie może uwolnić się od przekleństwa bogów i wciąż trafia na kłopoty. Decyduje się na rozpaczliwy krok - za radą tajemniczej kobiety, wyrusza w podróż do wnętrza swojej duszy, by w odnalezionej tam niewidzialnej fortecy wymazać swoje imię z pamięci Bogów. Aby to zrobić musi pokonać jednak przeszkody swojego umysłu. Czy desperacka wyprawa powiedzie się i czy bohater zdejmie z siebie klątwę Bogów?
20. Piętno wygnańców - Podczas nieobecności Thorgala, do wioski, w której schroniła się Aarcia wraz z Jolanem i Louve, dociera informacja, iż Shaigan Bezlitosny, który stała się postrachem wikingów z północy i mordując całe wioski grabi cały kraj jest w rzeczywistości Thorgalem. Z tego powodu Aarcia zostaje wygnana wraz z piętnem, świadczącym o jej niewolnictwie. Pragnie ona odzyskać męża i udaje się do siedziby Shagina. Czy jednak Kriss Valnor pozwoli jej odzyskać Throgala?
21. Korona Ogotaia - Kolejny album z pogranicza Strefy Mroku. Tym razem jej głównym bohaterem jest Jolan, który za sprawą tajemniczego Jaaxa i Wędrowca zostaje uwikłany w przygodę na pograniczu czasu i przestrzeni. Za namową nowego znajomego stara się on odzyskać porzuconą przez Thorgala koronę Ogotaya. Czy mały chłopiec poradzi sobie z zadaniem, w którym stawką jest nie tylko jego życie, ale również jego matki, ojca i przyjaciół?
22. Giganci - Trwają rządy Shaigina Bezlitosnego. Podczas kolejnego podboju staje przed nim stary znajomy Thorgala, książę Galathorz księstwa Brek Zarith. Wyjawia on bohaterowi prawdę o jego osobie i ujawnia tajemniczą bliznę na dłoni. By jednak odzyskać swoją tożsamość Thorgal wyruszyć musi do krainy gigantów, gdyż tylko w ten sposób zyska przychylność bogów. Czy podróż wśród olbrzymów nie okaże się zbyt trudna? Czy Throgal odzyska imię i powróci do rodziny?
23. Klatka - Aaricia podejmuje kolejną próbę odbicia męża z rąk Kriss Valnor. Niestety nie przynosi ona zamierzonego efektu. Jakież jest jej zdziwienie, gdy na wyspie pojawia się Thorgal. Rozgoryczona kobieta więzi męża w klatce, by upewnić się co do jego niezwykłej przemiany. Wkrótce jednak przekona się o uczciwości męża, a to za sprawą Sardaza bez skóry i jego ludzi, którzy napadają na wyspę. Czy również tym razem Thorgal obroni rodzinę? Czy w ten sposób zyska przebaczenie w oczach żony?
24. Arachnea - Szukając nowego domu Thorgal wraz z Louve trafia na tajemniczą wyspę, której mieszkańcy, całkowicie odcięci od świta zewnętrznego, składają krwawe ofiary swej bogini - Arachne. By odzyskać córkę, Thorgal przyjmuje wyzwanie i udaje się do świata wewnętrznego. Kim jednak jest tajemnicza Arachne? Czy Louve faktycznie jest w niebezpieczeństwie? Czy zabobony i ograniczenie ludu Arachnopolis nie będą działać na szkodę naszych bohaterów.
25. Błękitna Zaraza - Opuszczając Naszą ziemię Aegirson\'owie natykają się na porzuconą łódź pełną szczurów żerujących na rozkładającym się ciele. Jeden z gryzoni rani Jolana w rękę i tak zaczynają się kłopoty. Chłopiec zostaje zarażony tajemniczą chorobą i wraz z rodzina wygnany na pewną śmierć do \'Labiryntu\'. Thorgal podejmuje desperacka próbę uratowania rodziny i udaje się na górę o ośnieżonym szczycie, po lekarstwo. Czy jednak panujący na wyspie książę pozwoli mu zrealizować zadanie i jaka tajemnicę skrywaną od lat pozna nasz bohater w dżungli?
26. Królestwo pod piaskiem - Thorgal wraz z rodziną lądują na pustynnej wyspie. Postanawiają powrócić do Northalndu, na ziemię Wikingów, by osiedlić się tam na stałe i zaznać spokoju i bezpieczeństwa wśród swoich. Jednak dwaj tajemniczy nieznajomi pokrzyżują troszkę plany całej rodziny. Thorgal zmierzy się znów ze swoją przeszłością, a wraz z innymi \'dziećmi gwiazd\' odkryje tajemnice zaginionego świata Atlantydy. Czy jednak i tym razem uda mu się zwycięsko wyjść z opresji i powstrzymać Sargona przed podbojem planety?
27. Barbarzyńca - Thorgal i jego rodzina zostają schwytani przez handlarzy niewolników. Porywacze wystawiają ich na targu, gdzie jednym z kupujących jest wysłannik prokonsula jednej z prowincji rzymskich, poszukujący Barbarzyńców do specyficznego polowania. W wieku 18 lat młodzieńcy z dworu prokonsula przechodzą egzaminy oficerskie. Pozwala to sprawdzić ich biegłość we władaniu łukiem. Thorgal ma zostać zwierzyną. Udaje mu się jednak odebrać łuk jednemu z polujących, co w nieoczekiwany sposób zmienia przebieg polowania. Czy jednak ten bohaterski akt uchroni od niewolnictwa i niechybnego losu jego całą rodzinę? Jaką cenę przyjdzie zapłacić za wolność dla bliskich?
Linki do stron, z których korzystałam: http://www.thorgal.idk.com.pl/, http://www.thorgal.idk.com.pl/czytelnia.html link z którego pochodzą opisy komiksów: http://republika.pl/michalz/seria.html[/blok]


Autor: 340


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności