Fantastyczna rozrywka


[Filmy]


Pitch Black

[blok]"Krew ludzka ma metaliczny posmak, pomaga wtedy miętowy schnaps" - Richard B. Riddick


Film "Pitch Black" miał premierę w roku 2000 i w polskich kinach przeszedł praktycznie "bez echa". Ja obejrzałem go jakieś 2 miesiące temu, i trzeba powiedzieć, że to całkiem przyzwoite kino s-f. Reżyserem jego jest Amerykanin Devid Thowy. Co do niego, i reszty obsady aktorskiej ( poza odtwórcą głównej roli) nie mogę powiedzieć wiele, ponieważ najzwyczajniej w świecie ich nazwiska i dokonania aktorskie nie wbiły mi się w pamięć.
Akcja filmu dzieje się w nieokreślonej przyszłości. Pewien krążący po przestrzeni kosmicznej statek pasażerski zbacza z kursu i rozbija się na pustynnej, gorącej planecie. Na skutek wypadku ginie kapitan i jego zastępca. Przeżywa tylko trzeci pilot (kobieta) wraz z grupką pasażerów. Na miejscu okazuje się, że pewien policjant przewoził na statku groźnego kryminalistę ( w tej roli genialny Vin Diesel -znany choćby z „Szybkich i wściekłych”) Richarda Riddicka – nożownika, zbiega z więzienia, któremu udaje się zbiec ze statku w głąb planety. Tymczasem grupa rozbitków przemierzając nieprzyjazny ląd napotyka stację badawczą , dzięki której dowiadują się, że za kilka godzin nastąpi wieloletnie zaćmienie słońca, po którym do życia obudzą się miejscowe bestie. W wyniku tego faktu pasażerowie muszą zjednoczyć siły z kimś, komu boją się ufać - z zbiegłym więźniem posiadającym zmodyfikowany wzrok.
Świetne w filmie jest to, że nie ma tam postaci chaotycznie dobrych, walczących bezwzględnie w obronie towarzyszy. Tu każdy ma coś na sumieniu, każdy walczy o własne przetrwanie. Jak dla mnie niezapomniana jest scena, gdy Riddick wraz z trójką bohaterów , którym udało się przeżyć przekrada się między hordami potworów (wtedy wszyscy trzymają się za ręce)
Najlepszym zabiegiem reżyserów filmu jest wykreowanie postaci głównego bohatera. - Tak mrocznego profesjonalisty w swym fachu nie spotyka się na co dzień ! Efekty specjalne występujące w filmie stoją na średnim poziomie - ot tam jakiś statek kosmiczny krążący w przestrzeni, stworki podobne do obcego. Nic szczególnego. Lecz film ogląda się przyjemnie, a jest to zasługa Diesla i świetnie wykreowanej przez niego postaci kryminalisty - epatującego czarnym humorem, który na końcu filmu okazuje się postacią bardziej pozytywną niż nawet ścigający go łowca nagród ( podający się za policjanta).
Co do muzyki w filmie nie ma jej zbyt wiele, ( pamiętam tylko "kawałek" będący myślą przewodnią filmu) lecz jak już wspomniałem, film warto zobaczyć ( naprawdę relaksuje!) Polecam wszystkim fanom filmów z wartką akcją i nietuzinkowych bohaterów. Nie zawiedziecie się! Najlepszym dowodem na to że film ten jest dobry jest jego cena. W wypożyczalni Beverly Hills musiałem za niego zapłacić 6,50 lecz nie żałuje żadnej złotówki. To miła odskocznia od "Gwiezdnych Wojen" i wszelkich filmów gdzie szlachetni bohaterowie walczą w obronie wszechświata. Jedno o tym filmie można powiedzieć ponad wszelką wątpliwość - jest oryginalny, a oryginalność w dzisiejszych czasach (pełnych filmowego kiczu, reżyserowanego na siłę) jest towarem pożądanym i rzadkim.
Ciekawostka: W kinach leciał niedawno film pt. Kroniki Riddicka - będący kontynuacją jego przygód. Przed filmem wyświetlana była japońska półgodzinna kreskówka zatytułowana: Dark Fury. Kreskówka ta jest pomostem między Pitch Blackem a Kronikami Riddicka.(Osobiście nie byłem na filmie w kinie, więc nie wiem, jaki ta kreskówka prezentuje poziom} Wiem jedno, zarówno Pitch Black jak i Kroniki są jednymi z moich ulubionych filmów, a postać Riddicka jest moim zdaniem mistrzowsko wykreowanym (czarnym charakterem?). Tego do końca stwierdzić nie można. Najlepiej przekonaj się sam. Obydwa filmy powinieneś bezproblemowo dostać w wypożyczalni, np. Beverly Hills. Jeśli spodobają ci się, a masz mocny komputer zapoznaj się z nową grą komputerową Escepe from Bucherst Day - Jej głównym bohaterem jest właśnie Riddick.
I na koniec cytacik: "Mówicie, że odkryliście na tej planecie potwory? Świetnie, nareszcie macie do czynienia z czymś gorszym ode mnie" - Richard Riddick
[/blok]


Autor: 150


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności