Fantastyczna rozrywka


[Filmy]


Marek Brodzki o filmie

[blok]"Wiedźmin" to film o bohaterze łączącym cechy romantycznego rycerza, samotnego samuraja bezwzględnie likwidującego zło. Przez skomplikowany proces przemian i mutacji został przygotowany do zabijania potworów zagrażających ludziom. Potworów przepełnionych żądzą zabijania. Jego przeciwnicy to wilkołaki, strzygi, wampiry, bazyliszki i inne stwory.

Honorowy kodeks wiedźmiński zabrania mu polować na smoki, jednorożce i inne przedstawiciele ginących gatunków. Oczywiście nie powinien zabijać ludzi. Ale w tym dziwnym świecie to właśnie ludzie okazują się być największymi i najbardziej bezlitosnymi potworami. Geralt nie pozostaje obojętny na krzywdy, które pozbawieni tolerancji ludzie wyrządzają innym, w tym również przedstawicielom innych ras czy gatunków. Mutacje i przemiany, którym został poddany w dzieciństwie okazały się niedoskonałe. Zamiast bezdusznej i nieludzkiej maszyny do zabijania potworów Geralt okazuje się być człowiekiem, który jak ludzie czuje, cierpi i potrafi kochać. A przy tym posiada wszystkie nadnaturalne zdolności właściwe jego profesji. Jest to przyczyną jego wewnętrznego konfliktu, ponieważ część wiedźminów nie akceptuje go, gdyż jest dla nich zbyt ludzki, a z kolei ludzie boją sie go, bo dla nich jest przecież wiedźminem - zabójcą potworów. To wewnętrzne rozdarcie determinuje opowieść o nim. Geralt nie potrafi nie zareagować na wyrządzaną komuś krzywdę, być obojętnym na przemoc, okrucieństwo i nietolerancje. To co go wyróżnia i znajduje uznanie to prawość, prostota, przestrzeganie zasad, obrona słabych i pokrzywdzonych.

Pomimo, że akcja filmu osadzona jest w czasach, w których można jeszcze spotkać smoki, wróżki i czarodziejów, w czasach gdzie elfy i krasnoludy walczą o prawo do życia na rowni z ludzmi, problemy, z którymi się borykają nasi bohaterowie, są tak samo aktualne jak dziś. Film ten jest adresowany nie tylko do młodzieży, ale do wszystkich, którzy zadają sobie pytanie: kim jestem - jaki mam wpływ na własny los, na własne przeznaczenie. Jak można pokierować własnym życiem.

Geralt z Rivii może być tu wzorem dla wielu, jego bezkompromisowość i uczciwość jest szczera i naturalna, tym bardziej, że nie jest on nudnym moralistą - to mężczyzna z krwi i kości, prawdziwy wojownik nie stroniący od uciech życia, a jednocześnie takie wartości jak miłość, przyjaźń czy lojalność są dla niego wartościami nadrzędnymi, których potrafi bronić.

Pomimo pozornej bajkowości kreowany jest obraz świata jak najbardziej prawdziwego i prawdopodobnego. Opierając się na rzetelnej grze aktorów, urodzie plenerów i dekoracji, kostiumów i rekwizytów, stworzony film jest nietuzinkowym przyczynkiem do dyskusji o ludzkim losie i o przeznaczeniu, które ma na ten los wpływ.
[/blok]


Autor: 11


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności