RPG


[GryRPG]


Trudne Początki Bycia Herosem

[blok]Gry Fabularne są systemami, w których ważną (jeśli nie kluczową) rolę odgrywa postać wykreowana przez gracza. Każdy gracz pragnie by jego bohater został potężnym, doświadczonym herosem, co niestety musi zawsze potrwać określony okres czasu. W końcu punktów doświadczenia, niezbędnych do rozwoju postaci, nie dostaje się od mistrza za piękne oczy, prawda?
Zmorą większości graczy (w tym i moją) jest początek kariery nowo wykreowanej postaci, gdyż mało kto lubi grać słabym, niedoświadczonym magiem znającym garść niegroźnych czarów, czy początkującym wojownikiem, który w praktyce nie jest w stanie wygrać poważnej potyczki. Tylko w geście Mistrza leży ilość punktów przyznawanych za każdą sesję. Lecz chciałbym zaapelować do mistrzów - nie utrudniajcie awansu graczom! Oczywiste jest, że żadna postać nie rodzi się na kilkunastym poziomie doświadczenia, lecz postarajcie się sprawić, by okres słabości szybko minął. Przy tworzeniu bohatera należy stworzyć jego historię. Gracze wtedy opisują na kartach mroczne, odważne postaci (wizja szybko upadnie przy pierwszym teście Charyzmy), lub wesołych, ale zręcznych i wyćwiczonych zawadiaków (w tym wypadku horrorem będzie test zręczności). Gra początkującą postacią przez dłuższy czas staje się nudna, bo wizja stworzona przez gracza szybko pada. Przecież żaden gracz nie lubi, kiedy jego postać dostaje baty od byle BeeNa napotkanego w karczmie. Sami na pewno przyznacie, że widowiskiem naprawdę komicznym jest młody człowiek w czarnym płaszczu, który jeszcze przed chwilą podawał się za maga, a obecnie klęczy w kałuży błota i własnej krwi, męcząc się nad najprostszym czarem.
Wielu mistrzów nieświadomie pognębia graczy, wystawiając im do walki przeciwników doświadczonych. W powyższym przykładzie opisałem początkującą postać czarodzieja. Gracz zaczepił jakąś postać w karczmie, chcąc się bawić na sesji swoją postacią. Po to ją stworzył. Ale jak to bywa w fantastycznym świecie, BN nie da sobie w kaszę dmuchać i wywiązuje się między nimi potyczka, jak w filmach lub książkach. Pierwszopoziomowiec ma zaledwie garstkę czarów, z czego najsilniejszy ofensywny nie uszkodzi nawet szaty przeciwnika. Zostaje pokonany i upokorzony (mam nadzieję że żaden mistrz nie odważyłby się uśmiercić postaci gracza na pierwszej sesji!). Gracz traci ochotę do gry, bo został ośmieszony. Na szczęście takie sytuacje rzadko się zdarzają, jednak są wyjątki. Dobrym pomysłem wydaje się więc przyznawanie graczom większej ilości punktów, niż jest sugerowane w podręczniku do gry. Oczywiście, tylko na początku, bo kiedy postać gracza znajdzie się już na średnim poziomie doświadczenia, i "zacznie sobie radzić", droga do kolejnego awansu nie będzie już aż tak uciążliwa.
Z kolei prawdziwą tragedią dla gracza jest śmierć stworzonej postaci. Oczywiste jest, że zgon bohatera jest nieodłączną częścią każdego systemu. Mistrz jednak powinien unikać takich sytuacji. Mistrzu! W razie potrzeby sponiewieraj bohatera, połam, zmasakruj, ale niech przeżyje! Przyjaciele z drużyny odkopią bezwładne ciało spod stery gruzu, i będą musieli podjąć natychmiastową próbę udzielenia pomocy. Sposób znalezienia ratunku dla postaci jednego z graczy może być tematem na kolejną sesję.
Cenną zaletą mistrza jest delikatność. Jak wcześniej wspominałem, zdarza się że wystawi on do walki z bohaterami graczy zbyt potężnego przeciwnika. To należy do rzadkości, niestety istnieje wiele sposobów na uprzykrzenie życia graczom. Prawdziwą tragedią jest, gdy gracz musi rzucać kością kilkakrotnie, by wreszcie zadać jakieś tam (czyt. znikome) obrażenia przeciwnikowi, podczas gdy on tłucze naszego bohatera jak worek treningowy. I tutaj znów wracamy do punktu wyjścia- spraw by awans następował jak najszybciej, gdyż rozwijanie bohatera jest przyjemnością równą, lub nawet większą od samego grania. W końcu trafienie wroga, nawet jeśli ów zablokuje atak, nie jest aż tak trudne. Gorzej kiedy nowicjusz macha mieczem trafiając tylko powietrze. Zostawmy walkę, gracz może się ośmieszyć nawet przy prostej czynności wymagającej testu (np. przeskakując przez mur lub inne ogrodzenie, mistrz ma prawo zażądać testu. oblejesz, spadasz na dół, a MG komentuje: "Niestety Mike spadł, pewnie się poślizgnął, musiał mieć śliską podeszwę... może wdepnął w jakieś gówno po drodze...?"). Są mistrzowie którzy nie żądają zbyt wielu testów poza walką, to zależy od systemu w który gracie. Powyższy przykład można zastosować niestety niemal w każdym systemie.
Oczywiście gry RPG to nie tylko rzucanie kośćmi, to przede wszystkim odgrywanie swej roli przez graczy. Mistrz widząc, że gracz nie daje z siebie wszystkiego, ma obowiązek przyznać mu mniejszą ilość punktów. Nawet jeśli mistrz zastosuje się do mojej rady, czyli zawyży punkty w początkowej fazie rozwijania bohatera, to i tak nic z tego nie będzie jeśli gracze nie dadzą z siebie wszystkiego co możliwe, by sesja się udała. Sprawiedliwe przyznawanie punktów odgrywa ważną rolę w karierze każdego mistrza, niestety wielu graczy nie zgadza się z jego opinią. Nie warto obrażać się za niską wartość dopisaną właśnie na karcie postaci. Graczu! Mistrz musi być sprawiedliwy! To, że kumpel ma jedno zero więcej w przydziale, nie znaczy że nie potrafisz grać. Musisz po prostu bardziej wczuwać się w rolę. Jeśli kiepski z ciebie aktor, nadrabiaj innymi umiejętnościami. Zapamiętuj fakty, staraj się rozgryźć intrygę snutą przez mistrza. Możesz zabłysnąć, kiedy kolega operujący na sesjach świetnym językiem i odgrywający perfekcyjnie swego bohatera, zamilknie raptownie gdy mistrz zapyta "Czy pamiętacie napis z posągu opisanego na poprzedniej sesji?". Pamiętaj, że mistrz przyznaje punkty nie tylko za odgrywanie postaci, czy ranking ubitych w polu monstrów. Na pewno nagrodzi cię sowicie, jeśli zawiła intryga nad którą pracował od tygodni wciągnie cię, i zostanie rozwikłana dzięki twym staraniom.
Reasumując, pierwsze kroki zazwyczaj bywają trudne, ale wspólnymi siłami można przetrwać trudny okres początków kariery bohatera, w dodatku dobrze się przy tym bawiąc. Jeśli mistrz i gracze będą ze sobą współpracować, sesje będą udane. Udana sesja równa się Punktom Doświadczenia, punkty to rozwój postaci gracza, potężna postać to zadowolony gracz, a zadowolony gracz to udane sesje. I tym sposobem koło się zamyka.
[/blok]


Autor: 152


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności