Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Sejmitar

[blok]Obecnie sejmitarem nazywa się zwykle krzywy miecz o zwężającym się ku końcowi zazwyczaj niezbyt długim (około 1 metra) ostrzu, broń ta jest jednoręczna z często chronioną koszem rękojeścią. Zdarzają się też dwuręczne odmiany tej broni, katowskie i ceremonialne o długości ostrza dochodzącej do 2-óch metrów. Na dalekim wschodzie i środkowej Azji można również spotkać egzemplarze mające od 1.5 do nawet 2.5 metra długości i nie były to tylko bronie służące do dekoracji ale także używane w bojach (nieźle musieli być silni ludzie co nimi walczyli). Podobnie, jak szable, sejmitary były przeznaczone do cięć, a nie pchnięć. W przeciwieństwie do zwykłych mieczy miały zakrzywione ostrze. Choć broń o prostym ostrzu przecina twarde materiały, nie przenika zbyt głęboko miękkich tkanek. Zakrzywiona klinga nie rozszczepia substancji, ale wcina się w nie, przenikając dużo głębiej. Właśnie przez te krzywe ostrza sejmitarem często nazywa się arabskie szable, co jest błędne, podobnie jak zaliczanie do nich niektórych krzywych mieczy np.: tulwar, kidżil. Sejmitary jak większość broni arabskich były bogato zdobione ornamentami roślinnymi i geometrycznymi (islam zabrania zdobień z ludźmi i zwierzętami).

Istnieje jeszcze inna broń o tej nazwie, jednak często się o niej zapomina, mowa tu o sztylecie, lub krótkim mieczu o wąskim ostrzu używanym przez Izraelitów do dobijania rannych, miał on raczej w tym wypadku znaczenie rytualno-tradycyjne niż wartość bojową. Ze względu na sposób użycia przypominał mizerykordie.

Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy sejmitar, przynajmniej w wypadku pierwszej broni (jak wspominałem w poprzedniej wersji tej pracy) wystąpiły błędy przy tłumaczeniu. W arabskim oryginale sejmitar nazywał się \"szamszir\" (\"shamshir\"), co znaczy \"lwi ogon\", jednak Anglicy (lub [i] Francuzi) przetłumaczyli to jako scimitar (scimitarra, cimiterra lub cimitarra), co następnie zostało spolszczone do sejmitar.

Sejmitarami jak już mówiłem (pisałem) posługiwały się głównie ludy bliskiego i dalekiego wschodu a także Izraelczycy (Żydzi), jednak obecnie sejmitara najczęściej można spotkać w najróżniejszych grach o tematyce fantastycznej. Jednymi z najsłynniejszych postaci (z gier oczywiście) posługujących się sejmitarami są Drizzt Do\'Urden, a także Blaise Storm.[/blok]


Autor: 4779


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności