Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


AK 47 czyli wciąż strzelająca legenda

[blok]AK 47 czyli wciąż strzelająca legenda

Czemu nazywam tę broń legendą? A kto jej nie zna? Do tego jest starsza niż przeważająca większość ludzi obecnie żyjących. Prace nad tą bronią rozpoczęły się pod koniec drugiej wojny światowej (rok 1944), jednak dopiero w 1946 niejaki Michał Timofiejewicz Kałasznikow (od jego nazwiska pochodzi nazwa owego karabinka. Tak zwyczajowa jak i oficjalna: „Awtomat Kałasznikowa”, w skrócie „AK”) skonstruował pierwszy, testowy egzemplarz tej broni. Jednak do użytku powszechnego wszedł dopiero 5 lat później.

Broń wykorzystuje amunicję kalibru 7.62 mm (długość pocisku 39 mm, waga 3,4 g) ze stalowym płaszczem. Możliwe jest również stosowanie pocisków świetlnych (umożliwiają korygowanie strzału podczas walki) oraz przebijających. Standardowy magazynek (tylko mi nie wmawiajcie, że nie wiecie jak ten magazynek wygląda) mieści 30 naboi (w dwóch rzędach), choć istnieją odstępstwa (o tym później).

Jeden z głównych etapów rozwoju tej broni była wojna w Wietnamie. Rosjanie chcąc przetestować nowe wersje karabinu oddawali kolejne modele siłom Wietkongu. Po dość krótkim czasie dochodziło do sytuacji, gdy siły wietnamskie otrzymywały nowe wersje broni szybciej niż żołnierze rosyjscy. Tak czy inaczej broń zaprojektowana niedługo po zakończeniu II wojny światowej szybko stała się zmorą armii amerykańskiej. Przewaga, jaką dawała celność M16 na terenie dżungli porastającej tamtejsze obszary okazywała się bezużyteczna. Natomiast siła jaką posiadały ważące 3,4 g pociski, zdolne przebić drzewo i stojącego za nim żołnierza stała się jednym z częstszych tematów koszmarów amerykańskich marines. Co więcej, prostota budowy tej broni sprawiała, że była ona nader odporna na wilgoć i bród, czego w dżungli nie brakowało. Nie da się tego powiedzieć o M16, które niemal bez przerwy zacinały się i wymagały czyszczenia... AK 47 mogło strzelać w chwilę po wynurzeniu się z wody lub błota. Do tego były o wiele prostsze w obsłudze i mniej zawodne. Miały także możliwość domontowania bagnetu, o czym amerykańscy konstruktorzy nie pomyśleli. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że w późniejszych etapach walk amerykanie bardzo często porzucali swoje służbowe karabiny na rzecz tego rosyjskiego cudeńka?

A jak wygląda obecnie porównanie popularności obydwu tych broni? Hm... M16 wyprodukowano obecnie w 6 milionach egzemplarzy. To dużo? Możliwe. Ale AK 47 w różnego typu wersjach stworzono według statystyk od 20 do 50 milionów.

Dane techniczne broni:
Producent: IZMASH JSC
Kaliber: 7.62 mm
Prędkość wylotowa pocisku: 715 m/s
Szybkostrzelność (pocisków na minutę):
ogień ciągły : 600
krótkie serie : 100
pojedyncze strzały: 40
Długość:
całkowita: 880 mm (z bagnetem 1020 mm)
lufa: 369 mm
Waga (kg):
bez magazynka i bagnetu: 3.1
magazynek: 0.25
bagnet: 0.45
Zasięg skuteczny: 300 mMyślicie, że to koniec? Hola, hola... za prosto by było... Nie wspomniałem jeszcze nic o modyfikacjach tej broni.


Zaczniemy od:


RPK, czyli ręczny karabin maszynowy. W zasadzie niewiele różni się od pierwowzoru. Główne zmiany to magazynek bębnowy na 75 naboi (można stosować magazynek na 40 naboi a także standardowy magazynek AK47. Najczęściej na początku walki stosuje się magazynek bębnowy, a potem, ze krótszy czas przeładowania, magazynki pudełkowe (40 i 30 naboi)) i składana nóżka niwelująca efekt odrzutu broni. Do tego broń ta ma zdecydowanie dłuższą lufę i zmodyfikowany system chłodzenia. W siłach radzieckich używana od początku lat 60-tych.
Standardowo posiada dwa tryby strzału: pojedynczy i ciągły. Najczęściej strzela się krótkimi seriami.
Istnieje także wersja PKS (tak, wiem, że to dość zabawne) z metalową, składaną kolba (używany jest przez siły powietrzno – desantowe).

Broń ma jednak minusy. Przy zbyt długim prowadzeniu ognia może dojść do samozapłonu pocisków w komorze zamkowej. Z tego powodu faktyczna szybkostrzelność zazwyczaj nie może wynosić więcej niż 80 pocisków na minutę. Do tego lufa szybko się brudzi, przez co prędkość wylotowa pocisku spada w miarę upływu czasu. Z kolei zbyt czysta lufa sprawia, że szybko wylatujące łuski mogą wywołać uraz u strzelca.

Dane techniczne:
długość: 1040 mm
Waga: 5 kg
Zasięg skuteczny: 800 m
Szybkostrzelność (pocisków na minutę):
teoretyczna: 600
pojedyncze strzały: 40
krótkie serie: 40
AK 74

Mimo niebywałej skuteczności karabinu AK 47 dość szybko okazało się, że są sytuacje, w których ta broń się nie sprawdza. Ciężkie pociski sprawiały, że celowanie z tej broni było bardzo uciążliwe. Również zasięg był niewielki. Dlatego też w latach 70-tych zaczęto prace nad nową wersją naboju. Prace zakończył w 1973 r. Wiktor Sabielnikow. Tak narodziła się rosyjska amunicja kaliber 5.45 (długość pocisku: 39 mm). Oczywiście nie było nawet mowy o tym, żeby stary, dobry AK 47 mógł używać takiej amunicji. Tak narodził się AK 74. Ze starego modelu wzięto około połowy części. Mechanizm działania również pozostał ten sam. Z wyglądu zewnętrznego od modelu podstawowego różni się przede wszystkim zakończeniem lufy, które to pozwala na zmniejszenie podrzutu broni.
Nowy rodzaj pocisków sprawił, że broń ta zyskała bardzo duża siłę ognia także na duży dystans. Z odległości 350 metrów jest w stanie przebić blachę grubości 5 mm.
Ponadto broń ta ma możliwość, zamiast bagnetu, podczepienia granatnika GP 30 (choć obecnie nowsze wersje stosują granatnik 6GD5), a także dołączenia celownika optycznego, lub nawet nocnego wizjera.
Broń ta jest produkowana w wielu wersjach. Także w Polsce.

Dane techniczne:
Prędkość wylotowa pocisku: 900 m/s
Masa pocisku: 3.42 g
Masa karabinu (bez magazynka): 3.4 kg do 5.6 kg (zależnie od wersji)
Masa magazynka: 0.23 kg
Pojemność magazynka: 30 naboi
Wymiary broni:
długość: 943 mm (700 z odłączoną kolbą)
wysokość: 195 – 310 mm (zależnie od wersji)
szerokość: 70-140 mm (zależnie od wersji)


Dane techniczne na podstawie danych producenta (http://www.izhmash.ru/eng)[/blok]


Autor: 180


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności