Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Pistolet P14 Para-Ordnance

[blok]Jako, że główny bohater opowiadania mojego autorstwa posługuje się tą świetną bronią, przeto zdecydowałem się przybliżyć Wam nieco charakterystykę jednego z najlepszych pistoletów produkowanych obecnie na świecie.

Trochę historii.
Kanadyjska firma Para-Ordnance na początku swej działalności zajmowała się produkcją części do Coltów 1911. W momencie kiedy Kanadyjczycy zorientowali się, że produkują praktycznie wszystkie części do owego modelu postanowili uniezależnić się od Colta. Wypuszczono na rynek kolejną kopię kultowej „1911” jednakże nie odniosła ona większych sukcesów.
Zainicjowano prace badawcze mające na celu ulepszenie owej broni, co w efekcie pozwoliło między innymi na zwiększenie pojemności magazynka Colta 1911. Oprócz użycia magazynka dwurzędowego, producenci wpadli na pomysł dodania kilku usprawnień technicznych dzięki czemu poprawiono efektywność pistoletu. Wymiary, masę i szerokość chwytu zachowano poprzez zastosowanie lekkich stopów oraz tworzyw sztucznych.

Mistrzowska modyfikacja broni poprzez dodanie DA (Double Action – mechanizm spustowy podwójnego działania), pozwoliła temu modelowi uzyskać tytuł „Broni krótkiej roku” , nadawany przez magazyn „Guns and Ammo”.

Firma zajmuje się produkcją modelu P 14 w kilku kalibrach. Model ten służy też za wzorzec do produkcji broni krótkiej używanej przez FBI.


Dane techniczne.
Producent: Para-Ordnance (Kanada)
Typ: Singel Action (DA dostępny w modelu LDA)
Kaliber: .45ACP oraz .40SW
Długość (całkowita): 216 mm
Długość lufy: 127 mm
Waga: ok. 1150 g.
Samonapinanie: Brak.
Pojemność magazynka:
Dla modeli z amunicją .45ACP:
14 naboi
12 naboi
10 naboi
Dla modeli z amunicją .40SW:
16 naboi
10 naboi
Cena (w zależności od modelu): używane ok. 600 $ ( cena zależy też od wyposażenia jakie dodaje sprzedawca) nowe ok. 1000 $

Niestety, z tego co udało mi się dowiedzieć broń nie ma polskiego dystrybutora.[/blok]


Autor: 987


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności