Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Steyr SPP

[blok]Steyr SPP

Jeśli marzyliście o tym żeby „pobawić się” trochę np. takim UZI to z pewnością do gustu przypadnie Wam i ten model.

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Samopowtarzalny pistolet produkowany przez Austriaków SPP(czyli – Special Purpose Pistol) to doskonały przykład cywilnej broni, która opiera się na budowie niewielkiego pistoletu maszynowego (tutaj – Steyr TMP). Broń ta trafia głównie na rynek zachodni, do Stanów Zjednoczonych, gdzie rożne „udziwnienia” w zwyczajnej broni krótkiej robią się ostatnio bardzo modne. Model SPP przeznaczony jest także dla służb bezpieczeństwa publicznego, kiedy to w sytuacjach ekstremalnych wymaga się szybkostrzelności i większego natężenia ognia, a nie można użyć typowego pistoletu maszynowego. Pistolet ten świetnie nadaje się do obrony domu. (Jak wiemy w naszym kraju i tak złodziej zawsze będzie górą, ale można zawsze spróbować)

BUDOWA

Pomimo tego, że pistolet powstał na początku lat 90. nadal znajduje się w światowej czołówce pod względem konstrukcji oraz szerokim zastosowaniu tworzyw sztucznych. Do jego budowy wykorzystano tworzywo sztuczne IXEF 1313 (opracowane przez Steyr), którym posłużono się między innymi do budowy szkieletu broni, magazynka oraz komory zamkowej.
Dzięki temu broń w porównaniu ze swoją długością (ponad 30 cm) charakteryzuje się niewielką masą ( ok. 1.2 kg).

Amunicją do tego modelu są naboje 9 mm Parabellum standardowo umieszczanych w dwurzędowych magazynkach 15-nabojowych. Stosuje się także magazynki 30-nabojowe, ale wtedy znacznie wystają one z chwytu. Pistolet wyposażony jest w klasyczne elementy celownicze tj.: muszkę, którą regulujemy w pionie, oraz mikrometryczną szczerbinkę regulowaną w obu płaszczyznach. Całość uzupełnia szyna montażowa, wykonana na pokrywie komory, mająca służyć do instalowania celowników optycznych i optoelektronicznych.

DZIAŁANIE

Steyr SPP działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a ryglowany jest przez jej obrót. W pistoletach samopowtarzalnych zasada ta jest bardzo rzadko spotykana, natomiast w kategorii broni maszynowej Steyr jest jedynym takim modelem na świecie. Model ten posiada kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem wewnętrznym. Lufa i zamek różnią się tutaj od jego odpowiednika TMP. Przez to nie da się szybko przekształcić SPP w typowy pistolet maszynowy. Jak już wspominałem jest to broń bardzo praktyczna dla użytkownika cywilnego, między innymi dlatego, że wszystkie ruchome mechanizmy automatyki poruszają się wewnątrz komory zamkowej dzięki czemu łatwo operujemy bronią.DANE TECHNICZNE

Kaliber: 9 mm (naboje Parabellum)
Długość całkowita: 322 mm
Długość lufy: 130 mm
Wysokość: 162 mm
Szerokość: 45 mm
Masa broni (bez magazynka): 1190 g.
Pojemność magazynka: 15 lub 30 pocisków
Cena:
- używane (znalazłem na aukcji www.gunbroker.com, tyko jeden model): ok. 700 USD
- nowe: cena oscyluje wokół 1100-1200 USD.


DANE TECHNICZNE NABOI 9 mm PARABELLUM

9 mm x 19 Parabellum (9 mm x 19, 9 mm Luger)

Rok wprowadzenia: 1902
Kraj pochodzenia: Niemcy

Wymiary naboju:
Średnica pocisku - 9,03 mm
Długość naboju - 29,69 mm
Długość łuski - 19,15 mm
Średnica denka łuski - 9,96 mm
Ciśnienie gazów prochowych - 235 MPa

Podstawowe parametry balistyczne (typowe):
Masa pocisku - 6,5 - 9,5 g
Prędkość początkowa pocisku - 290 - 380 m/s
Początkowa energia kinetyczna - 400 - 600 J

9 mm Prabellum ma lekko stożkową łuskę. Wiąże się to z tym, że niektóre magazynki do pistoletów maszynowych mogą mieć przez to łukowy kształt.


Źródła:
www.gunbroker.com
http://remtek.com
http://www.giwera.pl[/blok]


Autor: 987


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności