Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Muszkiet

[blok]Muszkiet został wprowadzony do użytku w XVI wieku przez wojska hiszpańskie i portugalskie, później rozpowszechnił się on na całym kontynencie europejskim. Jest to ręczna, gładko lufowa broń palna.

Był on ładowany odprzodowo, czyli przez wylot lufy:
-najpierw wsadzono czarny proch, początkowo używano do tego specjalnie zrobionych rogów, jednak ten sposób był bardzo mało precyzyjny. Później zaczęto używać patronów, czyli małych papierowych ładunków których koniec przegryzano a następnie proch z nich wsypywano do lufy.
-następnie wrzucano do środka amunicje, małą ołowianą kulkę, która miała kaliber od 17mm do 25mm. A na koniec wszystko upychano wyciorem.
Wszystko to razem z wystrzałem zajmowało początkowo kilkanaście minut! Później szybkostrzelność wzrosła do jednego strzału na około dwie minuty.

Maksymalny zasięg muszkietu wynosił około 300 metrów. Podczas strzału z muszkietu, ze względu na jego dużą masę, około 9,5 kg, stosowano forkiet, czyli podpórkę rozdwajającą się jak widełki na której opierano lufę muszkietu.

W muszkietach używano kilku mechanizmów zamka, początkowo lontowego, czyli takiego który żarzącym się lontem zapalał panewkę z prochem a ta ładunek. Nieco później kołowego, którego istota polegała na tym że mechanizm sprężynowy powodował obracanie się karbowanego koła które ocierając o piryt powodowało powstanie iskry. Obydwa zamki wyparł w XVII wieku zamek skałkowy czyli taki który krzemieniem dawał iskrę która zapalała proch na panewce a następnie ładunek.

Żołnierze posługujący się tym rodzajem broni nosili nazwę Muszkieterów. Oddziały piechoty z nich złożone stosowały sposób walki zwany „kontrmarszem”. Wyglądało to tak że pierwszy szereg po oddaniu salwy wycofywał się by nabić ponownie broń i zrobić miejsce drugiemu i tak w kółko.

Muszkiet ten był stosowany w oddziałach piechoty do XVII wieku włącznie, ale że angielskiego słowa „musket” używało się do określenia prawie każdej długiej broni palnej do połowy XIX wieku, więc może się tak zdarzyć że do muszkietu będzie przypisany karabin skałkowy, bądź karabin kapiszonowy.

Informacje wzięte z:
Głównie serwisu Wikipedia, a także szeroko pojętego internetu.[/blok]


Autor: 88


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności