Niewidzialny Uniwersytet


[Zbrojownia]


Broń drzewcowa

[blok]ANGON - Jest to rodzaj oszczepu do miotania. Charakteryzuje się grotem zaopatrzonym w specjalne haczykowate zadziory uniemożliwiające wyciągnięcie go z ciała, czy też szybkie wyjęcie z tarczy( oszczep tkwiący w tarczy skutecznie odsłania przeciwnika i uniemożliwia mu zasłonięcie się nią).
Przykładowy grot Angonu.
DZIRYT - Krótka broń drzewcowa przeznaczona do miotania o długości ok.170cm(licząc grot i drzewiec razem).Grot Dzirytu zaopatrzony był w zadziory(w celu: patrz „ANGON”).Dziryt używany był głównie przez konnych. Inna nazwa Dzirytu to \"Piła\".
Dziryt.
HALABARDA - Broń drzewcowa przeznaczona dla piechoty. Składała się ona z drzewca oraz osadzonego na nim żeleźca. Początkowo żeleźce Halabardy był prawie zupełnie prostokątny, z czasem rozwiną się w siekierę przeznaczoną do rąbania, graniaste ostrze przeznaczone do kłucia lub do płaskiego cięcia oraz w hak przeznaczony do ściągania jeźdźców z koni.
Przybliżony rozwój Halabardy.
KORSEKA - Broń drzewcowa piechoty. Charakteryzująca się długim i obosiecznym stalowym grotem zaopatrzonym w dwa boczne haki w części dolnej.
Korseka.
TABAR - Topór używany w dwóch wersjach konstrukcyjnych:
1) Jako forma broni obuchowej w postaci dużego obucha stalowego w kształcie półksiężyca(lub dwóch) osadzonego na drewnianym stylisku.
2) Jako forma broni drzewcowej w postaci obucha składającego się z dwóch ostrzy o kształcie półksiężyca i długiego grotu. Obuch ten był osadzony na długim drzewcu.
Tabar.
GIZARMA - Broń drzewcowa składająca się z długiego drzewca i osadzonego na nim dużego stalowego grotu. Grot ten początkowo miał kształt kosy o pionowym długim ostrzu będącym przedłużeniem grzbietu kosy, z czasem uległ obustronnej rozbudowie o asymetrycznie umieszczone haki oraz kolce. Łączna długość Gizarmy wynosiła 2 – 2,5 m.
Gizarma.
GLEWIA - Broń drzewcowa używana przez piechotę. Charakteryzowała się długim drzewcem (ok. 2 m. ) i osadzonym na nim grocie w postaci dużego jednosiecznego noża, który z czasem uległ rozbudowie o pionowe kolce służące do kłucia.
Przybliżony rozwój Glewii.
SZPONTON - Rodzaj krótkiej Partyzany charakteryzujący się obosiecznym grotem osadzonym na długim drzewcu. Grot rozbudowany był o formę skrzydeł ( obustronnie ) lub wygiętych prętów.
Szponton.
PARTYZANA - Broń drzewcowa piechoty charakteryzująca się długim obosiecznym grotem który u nasady miał dwa boczne ostrza w kształcie półksiężyca z czasem rozbudowane w zawiłe ostrza. Grot był osadzony na długim ok. 3 metrowym drzewcu.
Partyzana ze względu na swoją długość często służyła do walki z konnicą.
Partyzana.
Tekst pisany na podstawie książki „ 1000 Słów o Broni Białej i Uzbrojeniu Ochronnym” Włodzimierza Kwaśniewicza.[/blok]##edit_bymozejko 2005-11-22 16:35:00##ed_end##


Autor: 300


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności