Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


Światło - fala elektromagnetyczna, odczuwalna przez zmysł wzroku

[blok]Dziś (w moim pierwszym artykule) chciałbym przedstawić wam rzecz, obiekt z którym spotykacie się na co dzień. To światło. Wielu z nas myśli że to rzecz oczywista, przeciętna, jednak po przeczytaniu tego artykułu zobaczycie na czym to wszystko polega. Poznacie historię i kilka ciekawostek dotyczących światła.

1. Światło to fala elektromagnetyczna odczuwalna przez nasz zmysł wzroku
2. Właściwości światła
Przenosi energię od źródła do odbiorcy
Rozchodzi się prostoliniowo
Rozchodzi się z prędkością 299 982 km/s (≈300 000 km/s)
Ma dwoistą naturę:
-Jest falą
-jest strumieniem cząsteczek czyli korpiskuł

W XVIII wieku było na ten temat wiele teorii…. Wielu znanych fizyków kłóciło się o to czym jest światło. Powstały 2 grupy naukowców, które cały czas sprzeczały się o to. Jedną założył Newton. Jego teorią było to że światło to strumień cząsteczek (korpiskuł). Druga powstała dzięki Huygensowi. Twierdził on, że światło jest falą. Ugrupowania zrzeszały coraz więcej uczonych, aż do czasu kiedy Newton i Huygens podali sobie ręce, lecz nie na zgodę – założyli się o to kto ma rację. Stawką była sława. Po obu frontach zaczęły się wielkie badania. Trwały one podobno kilka miesięcy. Wreszcie na sympozjum ogłoszono, że Newton znalazł dowody potwierdzające jego teorię. Lecz nie trzeba było długo czekać na konferencja Huygensa, który miał dowody że światło jest falą. Cała sprawa trafiła do punktu wyjścia. Nikt nie pomyślał że światło może mieć dwoistą naturę. Zamiast tego naukowcy skupili się na oczernianiu i oskarżaniu swoich oponentów.
Dopiero na początku XX wieku Max Planch połączył dwie teorie. Oczywiście udokumentował to szeregiem wielu badań i eksperymentów naukowych. Jego teorię nazwano teorią kwantową (teoria przemianowania), według której światło jest strumieniem cząsteczek zwanych fotonami. Dopiero on połączył teorię Newtona i teorię Huygensa. Dzięki temu zyskał ogromną sławę w tamtych czasach.

Może teraz opowiem trochę o fotonach (jak już o nich wspomniałem :-) ).
A więc foton to cząsteczka energii czyli porcja promieniowania świetlnego (kwant)
Foton nie ma masy odpoczynkowej (czyli istnieje tylko wtedy gdy jest w ruchu)
Jest elektrycznie obojętny (nie ma ładunku elektrycznego)

Pewnie zastanawiacie się dlaczego światło jest falą. Wiemy to dzięki dwóm zjawiskom:
· Zjawisku dyfrakcji - to zjawisko fizyczne zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu
· Zjawisku interferencji - to zjawisko nakładania się fal prowadzące do zwiększania lub zmniejszania amplitudy fali wypadkowej
A to, że jest strumieniem cząsteczek zawdzięcza zjawisku:
· Zjawisku fotoelektrycznemu - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (tzw. efekt zewnętrzny) lub na przeniesieniu nośników ładunku elektrycznego pomiędzy pasmami energetycznymi (tzw. efekt wewnętrzny), po naświetleniu jej promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.





Jeśli chcecie sprawdzić obie tezy możecie wykonać proste doświadczenie:
Potrzebujecie:
-żyletki
-kartki papieru (najlepiej z bloku rysunkowego)
-linijki
Bierzecie linijkę i przykładacie ją do kartki.
Nacinacie żyletką kilka nacięć (najlepiej 5) w środku kartki (robiąc to od linijki, co 1 mm)
Przystawiamy kartkę do światła i ciągniemy (słabo, żeby kartka się nie rozerwała)
Patrzymy przez zrobione przez nas nacięcia

Jestem pewien ze zobaczycie o co w tym chodzi :)[/blok]


Autor: 3418


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności