Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


WICCA – neopogańskie czarownice i ich korzenie

[blok]Jako że całkiem niedługo, bo już 1 Maja, odbędzie się jedno z większych „świąt” dla wiccan całego świata, a mianowicie Beltane – jeden z czterech Sabatów Wielkich, dzień, w którym wszystkie czarownice oddają cześć odradzającej się przyrodzie, magii, celebrują płodność i urodzaj, postanowiłam napisać coś na temat tej wspaniałej i bogatej kulturowo, religii.

Ale kim w rzeczywistości są owe czarownice? W ciągu wielu lat rozwoju cywilizacji, na ich temat krążyło mnóstwo mitów oraz legend. Wiadomo jednak, iż motyw czarownicy był wyjątkowo popularny w podaniach ludowych.
Z początku czarownica była to znana w całej wsi znachorka, lekarka, potrafiąca uśmierzyć ból swymi tajemnymi naparami, bądź odebrać poród. Z czasem mit czarownic zaczął się rozrastać o oddawanie czci szatanowi, zbieranie ziół, porywanie niemowląt czy też różne makabryczne rytuały. Mówię teraz głównie o wieku zacofania – Średniowieczu, kiedy to Kościół (Inkwizycja działała prężnie i, niestety, skutecznie) zwalczał wszelkie „odchylenia” od normy. Nie możemy być pewni, ile z kobiet, które zawczasu spalono na stosach Europy było prawdziwymi czarownicami, a ile tylko miało pecha napatoczyć się pod rękę rządnemu krwi i rozgłosu Inkwizytorowi.
Współczesne czarownice mogą działać jawne, jednakże często ukrywają swą działalność przed najbliższymi obawiając się wyśmiewania i upokorzeń. Powód? Najwidoczniej niektórzy z nas zatrzymali się w rozwoju emocjonalnym na poziomie Średniowiecza...

Teraz, gdy wiecie już co nieco na temat historii Wicca, trzeba powiedzieć coś o niej samej:
Wicca jest to neopogańska inicjacyjna religia misteryjna, (inicjacyjna - czyli przekazywana przez obrzęd inicjacji z osoby na osobę; misteryjna - czyli oparta na doświadczaniu tajemnic) nawiązująca do - historycznego czy mitycznego - kultu czarownic, i wywodząca się z praktyk New Forest w Anglii;
Wicca, jak każda inna „religia” (wolałabym słowo „wierzenie”), ma swoje legendy, m.in. o stworzeniu świata, czy o Bogini (od której wywodzą się wszystkie czarownice). Właśnie mit o Bogini ukazuje nam jedną z reguł Wicca mówiącą o wiecznym związku Miłości, Śmierci i Odrodzenia oraz o górującej nad nimi Magii.
Najważniejsze zasady obowiązujące czarownice zawarto w Radzie Wiccan (tzw. Rede of the Wiccae, lub też The Wiccan Rede). Istnieje również Prawo Potrójnego Powrotu (zwane Threefold Law), mówiące, iż wszystko, co uczynisz, powróci do ciebie z potrojoną siłą.

Czarostwo czerpie inspirację z natury. Obserwacja zamierania przyrody i jej powrotu do życia była jednym z pierwszych impulsów, które doprowadziły człowieka do stworzenia tejże religii. Dla współczesnych wiccan przyroda jest święta. Kalendarz Wicca zawierający wszystkie przesilenia, Esbaty czy Sabaty (Większe i Mniejsze) opiera się właśnie na tym rocznym cyklu.

Wicca korzysta z symboliki żywiołów. Narzędzia, kierunki świata, temperamenty, znaki zodiaku , zalety maga, instrumenty muzyczne - przyporządkować żywiołom można wszystko, co się chce. Suche powietrze to intelekt, ogień to namiętność, woda - uczucia, ziemia to zdrowy rozsądek i praktyczność. Cztery żywioły sublimują w ducha, podobnie jak cztery dziedziny psychiki tworzą razem zintegrowaną osobowość. A zintegrowana osobowość jest celem czarownicy.

Ważnym elementem Wicca jest magia i rytuał. Rytuały są widowiskową częścią Wicca, z użyciem świec, ziół, olejków, magicznych narzędzi i innych działających na wyobraźnię gadżetów, co tylko potęguje niezbędny nastrój. Magia jest darem Bogów, a Bogini Wicca jest Boginią Magii. Uprawianie magii jest częścią jej kultu.

Wicca nie uznaje podziału moralności ani zjawisk przyrodniczych na dobre lub złe, uznając, że wszystko jest względne, stanowi całość i podąża w stronę równowagi. Z tego też powodu w Wicca nie występuje pojęcie grzechu ani kary za niego. Człowiek, według Wicca, jest obdarzony rozumem i wolną wolą. Może on wpływać na otaczający go świat i bieg zdarzeń poprzez używanie magii, a konsekwencje swoich czynów (również aktów magicznych) ponosi poprzez Prawo Potrójnego Powrotu.
Wszelkie prawa Wicca zapisane są w niedostępnych dla ogółu społeczeństwa tajemnych księgach (Księgach Cieni) spisywanych przez samych wtajemniczonych. Gdy dana czarownica umrze, jej siostry mają za zadanie zniszczyć księgę tak, aby nie dostała się w ręce nikogo niepowołanego.
Wszystkie prawa oraz zasady przekazywane są podczas obrzędów magicznych. Wtedy to dokonuje się inicjacji czarownicy, opowiada się legendy na temat Wicca oraz legendarnych czarowników.

Wiccanie to zamknięta grupa. Również w Polsce istnieje wiele stowarzyszeń neopogańskich o charakterze wiccańskim. Za pomocą stron internetowych (np. „Rozstaje Ailinon” i „Na Brzozowej Korze Spisane”) organizowane są zloty i sabaty.
Należy jednak zaznaczyć, iż czarownica nie musi należeć do konwentu. Jest to jej własna decyzja. Wicca uznaje zarówno organizacje, jak i pojedyncze czarownice.

Mam nadzieję, że przybliżyłam wam choć trochę temat czarownic i Wicca, oraz iż choć trochę wciągnęła was ta jakże zawiła, pogmatwana i nie do końca wyjaśniona historia... Bo w tej religii nic nigdy nie jest zupełnie pewne.

by Dark_Dragon616[/blok]


Autor: 2676


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności