Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


Horoskopy

[blok]Kilka słów wstępu z encyklopedii internetowej Wikipedia (http://pl.wikipedia.org//)
Horoskop (z greki widok godzin) ma różne znaczenia:
- opis i przepowiednia astrologiczna sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich w danej chwili w odniesieniu do określonego miejsca na kuli ziemskiej.
- schemat (określany również jako kosmogram) przedstawiający dla określonego momentu i miejsca położenie Słońca, Księżyca i planet w znakach Zodiaku oraz położenie tego ostatniego względem horyzontu w rozpatrywanym miejsca.
- przepowiednia związana z położeniem Słońca w znaku Zodiaku w dniu urodzin, czyli przepowiednie wynikające z daty urodzenia.

Jak wiadomo wszystko co widzimy na niebie jest w ustawicznym ruchu (gwiazdy tak zwane stałe również), a więc horoskop jest związany z określonym momentem i z miejscem gdzie rozpatrywane zdarzenie miało miejsce, na przykład kiedy i gdzie ktoś się urodził, albo kiedy i gdzie będzie podjęta jakaś decyzja lub będzie rozpoczęte jakieś działanie.
Są horoskopy ogólne, tak zwane gazetowe, które dotyczą grup osób uszeregowanych według daty urodzenia, związanej z określonym znakiem Zodiaku. Siłą rzeczy wypowiedzi tam zamieszczone są na tyle ogólnikowe, że zainteresowane osoby przyjmują je zwykle jako odnoszące się do nich.
Indywidualny horoskop astrologiczny jest sporządzany według układu Słońca, Księżyca i planet na dzień i godzinę urodzenia, rozpatrywanego w odniesieniu do miejsca urodzenia. Analogiczne horoskopy sporządza się w odniesieniu do zamierzonych zdarzeń lub podjęcia decyzji.
Na podstawie tablic astronomicznych (w układzie stosowanym w astrologii) określa się położenie Słońca, Księżyca i planet w momencie urodzenia w odniesieniu do miejsca urodzenia.

W związku z obiegiem planet wokół Słońca, praktycznie biorąc, dla każdego człowieka (i każdego zdarzenia) układ Słońca, Księżyca i planet na sferze niebieskiej wygląda inaczej.
Doktryna astrologiczna głosi, że obraz nieba, obiegi Słońca, Księżyca, planet i gwiazd są powiązane z sytuacją na Ziemi, z losem ludzi, narodów i państw. Pozycje tych ciał niebieskich na sferze niebieskiej tworzą w każdej chwili odmienną konfigurację, a obliczone dla momentu i miejsca urodzenia człowieka, przedstawiają jego indywidualny kosmogram urodzeniowy.
Astrologia zakłada, że kosmogram indywidualny jest odzwierciedleniem usposobienia człowieka, jego charakteru, a może nawet w ograniczonym zakresie jego osobowości, a więc horoskop sporządzony na podstawie takiego kosmogramu określa kierunek życia, skłonności i pragnienia człowieka.
Zagadnienie dzieci urodzonych prawie jednocześnie w tej samej miejscowości jest poważnym problemem dla astrologów (tzw. bliźnęta astrologiczne).

Elementy horoskopu
1. Znaki Zodiaku dominujące w momencie urodzenia, czyli te, w których znajdowało się Słońce, Księżyc (szczególnie ważny dla kobiet), oraz znak ascendentu, czyli znak wschodzący.
2. Położenie planet w znakach Zodiaku określa charakter i skłonności człowieka, oraz jego los nieunikniony.
3. Położenie Słońca, Księżyca i planet względem siebie, określane jako aspekty pomyślne albo niekorzystne, powodujące napięcia i konflikty w życiu człowieka.


HOROSKOP GALIJSKI
LESZCZYNA
22 marca - 31 marca, 24 września - 3 października
Często wątła i niepozorna, ale ma magiczny wręcz urok, który zmusza do kochania jej. Dla innych życzliwa i dobra, skłonna do pomocy. Rozumie życie i umie się przystosować. Dobra, szczodra, tolerancyjna. Doskonały przyjaciel, głośny wróg. Niezależna i zaskakująca. Nierówna. Szybko wpada w gniew, ale łatwo ją udobruchać. Mądra, ma intuicję i fantazję. W miłości nierówna, pociągająca, ciekawa. Zaskakuje niepospolitymi pomysłami.
JARZĘBINA
1 kwietnia - 10 kwietnia, 4 października - 13 października
Z pozoru delikatna, faktycznie - odporna i mocna. Ma wdzięk i dobry gust. Łatwo się adaptuje. Jest samodzielna i odpowiedzialna. Skomplikowana. Bardzo przeżywa niepowodzenia bliskich, jednak nie okazuje łez. Kocha życie i śmiech. Lojalna i uczciwa. Trudna. Ambitna, ale bez sukcesów. Błyskotliwa. W miłości nieobliczalna, wymagająca ale i ofiarna. Nie umie przebaczać. Czasem kieruje się podstępem żeby osiągnąć wyznaczony cel. Chce być w centrum uwagi. Niespokojna dusza, często jest przyczyną konfliktów.

KLON
11 kwietnia - 20 kwietnia, 14 października - 23 października
Zadbany, wyróżniający się w tłumie. Ceni modę, ale jest przy tym oryginalny. Energiczny. Indywidualista. Nieustannie coś wokół siebie zmienia. Samolub. Wrażliwy na swoim punkcie. Ma wysoko rozwinięte poczucie godności osobistej. Ciekawski, pełen pomysłów, postępowy. Ma szerokie horyzonty. Umysł przenikliwy, wszechstronny. W uczuciach skomplikowany i trudny. Szuka "bratniej duszy". Można mu zaufać i zwierzyć się. Zawsze dochowa tajemnicy.

ORZECH
21 kwietnia - 30 kwietnia, 24 października - 2 listopada
Stylowy, skłonny do pedanterii. Pełen sprzeczności. Kapryśny, egoista, ale i miły kumpel. Nieśmiały i odważny w pomysłach. Lojalny i samolubny. Życiowy strateg. Ceni swoją odrębność. Wie, że w życiu może liczyć tylko na siebie. Jest ostrożny. Żeby przekonać się do kogoś musi tę osobę dobrze poznać. Życiowy realista. W uczuciach zmienny, skłonny do cierpień i do zadawania ich. Czuły. Zazdrosny. Trudny w życiu i w miłości.

JAŚMIN
1 maja - 14 maja, 3 listopada - 11 listopada
Ruchliwy, żywy, towarzyski. Lubi podróże i nowe miejsca. Z pozoru wesoły, towarzyski, w istocie wrażliwy i... drażliwy. Dyplomata. Ma dar prowadzenia swobodnej i zręcznej rozmowy, dzięki czemu łatwo nawiązuje nowe znajomości. Nie lubi zobowiązań, ale wypełnia je rzetelnie. Dobry i mądry ojciec. Nikt nie potrafi łagodzić sporów tak jak on. Nie jest materialistą, ale często dobrze zarabia. W miłosci lepszy z niego ojciec niż mąż.

KASZTAN
15 maja - 24 maja, 12 listopada - 21 listopada
Przystojny, silny, pełen życia i wigoru. Ceni i umie walczyć o sprawiedliwość. Bezpośredni i nieco niezręczny w stosunkach z ludźmi. Szkoda, że brak mu pewności siebie. Konsekwentny, rozważny, ale i wrażliwy. Ma duże poczucie sprawiedliwości. Bystry obserwator życia. Niekonwencjonalny. Ma zmysł trafnego wnioskowania i żywą inteligencję. W miłości purytański i zmysłowy jednocześnie. Wiele wymaga, ale kocha prawdziwie. Ceni życie rodzinne.

JESION
25 maja - 3 czerwca, 22 listopada - 1 grudnia
Piękny, mocny, elegancki. Lubiany przez otoczenie. Przy bliższym poznaniu trudny we współżyciu. Nie lubi ograniczeń. Ambitny i zwykle osiąga sukces. Nie boi się krytyki, ale nie zniesie porażki. Egoista. Kapryśny. Oryginalna inteligencja i intuicja. Duże sukcesy miłosne, powodzenie. W uczuciach łączy rozwagę i serce. W ciężkich chwilach zawsze można na niego liczyć. Dobrze być z nim. Mają intuicję i dar przewidywania. Fantasta, ciekawa natura.

GRAB
4 czerwca - 13 czerwca, 2 grudnia - 11 grudnia
Urodziwy, ale bez wdzięku. Pobłażliwy. Esteta i dyletant. Koncentruje się na własnej osobie, dba o wygląd i stan zdrowia. Konsekwentnie dąży do wygodnego życia. Lubi zaszczyty i pochlebstwa. Konserwatywny, bez inicjatywy. Obowiązkowy i prawy. Zamiłowania plastyczne. W miłości miły, sympatyczny, uczciwy. Odpowiedzialny partner. W stosunku do ludzi nieufny i pełen wątpliwości. Boi się, że zostanie oszukany, więc jeśli już do kogoś się przekona - mocno się przywiązuje.

FIGA
14 czerwca - 23 czerwca, 12 grudnia - 22 grudnia
Delikatny, niezbyt piękny, ale zawsze ma powodzenie. Inteligencja praktyczna. Wrażliwy i pełen kompleksów. Ma duże poczucie humoru. Zmienny charakter, często popada w skrajności. Więdnie w złych warunkach, traci pogodę ducha. Silne uczucia rodzinne. Obowiązkowy i konsekwentny. Realista. Od miłości żąda stabilizacji i akceptacji. Dobry materiał na współmałżonka.

JABŁOŃ
24 grudnia - 1 stycznia, 25 czerwca - 4 lipca
Wdzięczna i delikatna. To nad wyraz szczodrzy i życzliwi ludzie. Ma duże powodzenie u płci przeciwnej. Pociągają ją flirty i przygodne miłostki. Jej niefrasobliwość jest często wykorzystywana przez ludzi. W rezultacie jednak pragnie akceptacji i bycia kochaną. W malżeństwie jest więc wzorem czułości i wierności. Łagodna, spokojna, ale nie znosi nudy i stagnacji. Ucieka od codzienności w świat marzeń. Domatorka, dobra gospodyni. Ceni komfort wewnętrzny i zewnętrzny.

JODŁA
2 stycznia - 11 stycznia, 5 lipca - 14 lipca
Kapryśna indywidualistka. Elegancka i bardzo oryginalna. Inteligentna, zdolna i pracowita. Umysł analityczny. Szlachetna i ambitna. Do ludzi podchodzi z rezerwą. Skryta. W życiu kieruje się trudnymi drogami. Niezadowolona ze swoich życiowych wyborów często skazuje się na samotność. Ma wielu wrogów. W uczuciach - chłodna, wobec rodziny szorstka, ale w przyjaśni można na nią liczyć. Ludzie "jodły" posiadają wiele uzdolnień artystycznych, czym wzbudzają ogólny podziw otoczenia.

WIĄZ
12 stycznia - 24 stycznia, 15 lipca - 25 lipca
Przystojny, skromny bez wymagań. Zwraca na siebie uwagę gustownym okryciem. W uczuciach jest prostolinijny i szczery. Jednak od innych wymaga wiele bo sam stawia sobie wysoko poprzeczkę. Drażnią go czyjeś błędy i wady. Cechuje go pozorny spokój i równowaga. Wewnętrznie targają nim sprzeczności. Uczciwy, potrafi sobie zasłużyć na uznanie. Delikatne zdrowie. Często choruje, ale żyje długo. Zdolny umysł i zręczne ręce. Dzięki dużej dozie realizmu i roztropności potrafi zapewnić sobie i najbliższym dostatnie i godziwe życie. W uczuciach - żarliwy i wierny. Lubi dominować.

CYPRYS
25 stycznia - 3 luty, 26 lipca - 4 sierpnia
Prostota i surowość wyglądu oraz stylu życia, jednak niezależnie od warunków zachowuje pogodę ducha. Samodzielność i umiejętność życia sprawia, ze dostosuje się do każdych warunków. Lubi życie bezkonfliktowe i skromne. Do szczęścia potrzeba mu niewiele, zadowoli się drobiazgami. Potrzebuje adoracji i nie znosi samotności. W uczuciach szorstki, gwałtowny i wymagający, ale wierny. Ceni życie rodzinne. Miłośnik przyrody. Marzyciel. Inteligencja refleksyjna i analityczna. W życiu roztargniony a zarazem pedantyczny. Wiele w nim sprzeczności.

TOPOLA
4 luty - 8 luty, 5 sierpnia - 13 sierpnia
Ładna i prawie się nie starzeje. Szlachetna i świadoma swoich zalet. Stale stwarza problemy, np. boi się starości, ale umie żyć pogodnie. Psychicznie zależna od wpływów otoczenia, ale za to przyjaciół wybiera sama. Wrażliwa pesymistka. Skłonna do rozczulania się nad sobą. Altruistka. Świetnie zorganizowana. Przenikliwa i krytyczna. Nie łatwo ją zadowolić byle czym. Ma fantazję i wyobraźnię. W życiu wybiera "boczny tor", bo tylko tam czuje się bezpiecznie. W uczuciach - trudna, ale zdolna do wielkich poświęceń.

CEDR
9 luty - 18 luty, 14 sierpnia - 23 sierpnia
Piękny, mocny i zdrowy. Lubi luksus, ale dobrze ułoży sobie życie w każdych warunkach. Dynamiczny i zdecydowany. Dumny, ambitny, drażliwy. Klęski i porażki są tylko bodźcem do ponownego działania. Niespokojny charakter, wielbiciel przygód. Optymista aż do nieostrożności. Uparty. Inteligentny. Często ma talent muzyczny. W uczuciach - wrażliwy, czuły, sentymentalny. Dla swojego partnera jest stabilnym oparciem. Miłość ceni wysoko.

SOSNA
19 luty - 29 luty, 24 sierpnia - 2 września
Czarująca i pełna wdzięku. Lubi dom. Wie, czego chce od życia i zawsze żąda więcej, niż otrzymuje. Nie poddaje się klęskom. Osiąga to czego pragnie. Lubi pochwały i nagrody. Szybka i skuteczna w działaniu. Miła i towarzyska. Przenikliwy i spekulatywny umysł. W każdej dziedzinie chce być najlepsza. W uczuciach - impulsywna, łatwo się angażuje, choć często śle. Rzadko trafia na swoją drugą "połówkę". Nie znajdując szczęścia w miłości - rzuca się w wir pracy zawodowej gdzie wreszcie poczuje się doceniona. Darzona jest powszechnym zaufaniem.

WIERZBA
1 marca - 10 marca, 3 września - 12 września
Delikatna, smutna, ale z wdziękiem. Piękna, nieco tajemnicza i fascynująca. Wrażliwa na przyjemności zmysłowe i piękno. Ma zdolności artystyczne. Łagodna, ale i dzielna. Tolerancyjna. Poetyczna i melancholijna, nie jest pesymistką. Niezależna. Bezkompromisowa. Inteligentna i z wyobraźnią. Skłonna do cierpień miłosnych. W skrytości czuje się niedoceniana. Tak się zdarza, że często wybiera trudniejszą drogę w życiu. Bywa, że raz jest gwałtowna, to znów flegmatyczna.

LIPA
11 marca - 20 marca, 13 września - 22 września
Ma dużo uroku i szalone powodzenie. W wieku dojrzałym cieszy się dużym uznaniem. Lubi wygodę i stabilizację. Spokojna, bierna, dyskretna. Lękliwa. Jest łagodna i ustępliwa, nie dla niej spory i kłótnie. Łatwo się nuży i ma skłonności do narzekań. Niestety. Mila w obcowaniu. Inteligencja praktyczna. Uzdolniona, jednak brak jej wytrwałości. Ma żal do losu i wobec innych, że życie nie układa się według jej pragnień. W uczuciach szuka "bratniej duszy". Zazdrosna. Swoim bliskim bardzo oddana. To dobrzy i opiekuńczy rodzice.

DĄB
21 marca i 23 września
Delikatny, niezbyt piękny, ale zawsze ma powodzenie. Inteligencja praktyczna. Wrażliwy i pełen kompleksów. Ma duże poczucie humoru. Zmienny charakter, często popada w skrajności. Więdnie w złych warunkach, traci pogodę ducha. Silne uczucia rodzinne. Obowiązkowy i konsekwentny. Realista. Od miłości żąda stabilizacji i akceptacji. Dobry materiał na współmałżonka.

BRZOZA
24 czerwca i 23 grudnia
Przystojny, piękny, dbający o estetykę. Nawet na starość duchowo i fizycznie młody. Kokieteryjny. Jego życie to pasmo sukcesów. Interesowny, przemyślny, pomysłowy. Uczciwy i solidny. Inteligentny i rozsądny. W miłości nie wykazuje fantazji, ale jest doskonałym współmałżonkiem. Marzą o podniosłych uczuciach, ale w rezultacie daleko im do tego bo... stronią od ryzyka.


HOROSKOP CHIŃSKI
SZCZUR
1900;1912;1924;1936;1948;(...)Szczur pragnie być akceptowany przez otoczenie. Chce pokazywać się tylko z lepszej strony, zabłysnąć elegancja i czarującym sposobem bycia. Robi wrażenie, iż równie dobrze czuje się na raucie w ambasadzie, co w podmiejskim "piwnym ogródku" najniższej kategorii. To gra pozorów opanowana do perfekcji. W rzeczywistości nie jest ani tak bezpośredni, ani tak spokojny; miotają nim rozterki i nieuzasadnione zazwyczaj obawy. Jest drażliwy i podejrzliwy, nie toleruje kpin i lekceważenia, obraża się o drobiazgi. Długo pamięta doznane urazy i potrafi się mścić bezlitośnie. Gdy obdarzy kogoś zaufaniem, jest niezwykle uczynny i lojalny. Chociaż Szczur pragnie wolności i niezależności, bez ludzi czuje się jak bez powietrza. Jest wyjątkowo uparty i konsekwentny, dąży do celu nie zważając na przeszkody. Potrafi ciężko pracować i poświęcić się ideałom, choć ceni też wysoko dobra materialne i bywa bardzo oszczędny. Nie lubi sobie niczego odmawiać, wiec w miarę możliwości gromadzi zapasy, aby mieć zagwarantowana, spokojna przyszłość. Posiada wrodzona zdolność wykrywania niebezpieczeństw - wie, kiedy atakować, a kiedy się wycofać. W jego życiu rodzina odgrywa pierwszoplanowa role, utrzymuje ściśle kontakty nawet z dalekimi krewnymi. Szczur jest romantyczny i sentymentalny, łatwo poddaje się urokowi chwili. Kocha namiętnie i angażuje się bezgranicznie, nawet bez wzajemności. Najlepszym partnerem jest drugi Szczur lub Smok, Bawół i Małpa.
BAWÓŁ
1901;1913;1925;1937;1949;(...)Bawół jest uosobieniem stateczności i wytrwałości. Robi wrażenie trochę niemrawego i mało zaradnego, ale w rzeczywistości potrafi świetnie kierować swoim losem ! Nie działa pochopnie i nie załamuje się napotykając na trudności. Lubi trochę ponarzekać i powzdychać, by potem powoli i systematycznie pójść do przodu. Nie wierzy w lut szczęścia nie liczy na szprzyjający splot okoliczności. Walka z przeciwnościami losu jest jego żywiołem i celem życia. Trzeba przyznać, że zazwyczaj osiąga to, co postanowił. Nienawidzi przegranej, do ostatniej chwili chce wierzyć, ze jeszcze ma szansę, że nie wszystko stracone. W porównaniu z innymi znakami jest chyba najsilniejszym psychicznie. Trudno jest zaakceptować Bawola, zraza chłodem i beznamiętnością. Trzeba go bliżej poznać, by się przekonać, że jest godny szacunku i zaufania. Bawół traktuje życie serio, jest odpowiedzialnym i umiarkowanym konserwatysta. Lubi to, co stale, sprawdzone i uporządkowane. Jest skłonny oddać ostatnia koszule komuś potrzebującemu, ale oszukany nie wybacza nigdy ! Gdy sytuacja tego wymaga, poczeka nawet kilka lat, by zemścić się na nielojalnym przyjacielu. Gdy wpada w gniew, lepiej zejść mu z drogi ! Miłość obowiązkowego i poważnego Bawola nie ma nic wspólnego z romantycznymi porywami serca. Zamiast czułych słówek zapewnia rodzinie jak najlepsze warunki materialne. Dzieci są dla niego najważniejsze, wiec często spotyka się z pretensjami zazdrosnego współmałżonka. Najlepszym partnerem jest Szczur i Kogut.

TYGRYS
1902;1914;1926;1938;1950;(...)Osoba urodzona w tym znaku jest nieokiełznana i drapieżna jak prawdziwy tygrys ! Z ta sama siła i równie dziko kocha albo nienawidzi. Wahanie i zastanawianie się są jej obce, rzuca się gwałtownie do przodu i jak to z kotami bywa... spada na cztery łapy. Tygrys jest odważny i nie obawia się trudności. Z problemami walczy na pięści, posłuży się każda dostępna metoda, byle tylko nie zatrzymać się przed meta. To wieczny buntownik, rewolucjonista i urodzony przywódca, Małe Tygrysiątko jest prowodyrem szkolnych awantur, a zachwyceni jego pomysłami koledzy realizują nawet te najbardziej zwariowane. Tygrysowi taka rola daje satysfakcje, uwielbia bowiem znajdować się w centrum zainteresowania. Sam niechętnie się podporządkowuje, szanuje polecenia szefów tylko wówczas, gdy bezapelacyjnie uzna ich słuszność. Tygrys ma trudny charakter - jest gwałtowny, z byle powodu wywołuje burze z piorunami, zawsze mówi to, co myśli, a swoich przeciwników niszczy bez specjalnych oporów. W przyjaźni jest jednak lojalny i oddany. Zdecydowanie lepiej zaprzyjaźnić się z nim, niż stanąć po drugiej stronie barykady. Lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej ! Osoba urodzona w tym znaku jest nieufna i drażliwa, nieświadomie można urazić jej miłość własna, a tego długo nie zapomina. Tygrys, mimo ciężkiego charakteru, łatwo zdobywa sojuszników. Fascynuje ludzi, nie sposób przejść obok niego obojętnie. Tygrys ma gorące serce, kocha namiętnie i drapieżnie. Jest niezwykle oddany rodzinie, dla najbliższych może nawet zrezygnować z własnego egoizmu. Najlepszymi partnerami dla tygrysa są: Koń, Smok i Pies. Powinien wystrzegać się błyskotliwej małpy, tylko ona jest dla niego groźnym przeciwnikiem.

KOT (KRÓLIK)
1903;1915;1927;1939;1951;(...)Kotem nazywano też zającem lub królikiem. To największy szczęściarz z całego Zodiaku ! Symbolizuje energię życiową i długowieczność, umie bowiem idealnie gospodarować swymi zasobami sił witalnych. Unika przemęczania się i choćby miał mnóstwo pracy, to zawsze znajdzie chwilkę na relaks. Cieszy się dużym powodzeniem w towarzystwie, jest pełen wdzięku, skromny, taktowny, dyskretny i niekonfliktowy. Nie lubi tłumu, woli spotkania w małym gronie przy dobrym trunku i wykwintnych przekąskach. Niektórzy pomawiają go o snobizm i chęć wywyższania się. W istocie, Kot krytycznie patrzy na świat i obdarza przyjaźnią tylko wybrańców - wystarczająco inteligentnych i kulturalnych. Nieufny, ostrożny i podejrzliwy, woli liczyć tylko na siebie, jako przyjaciel jest lojalny, ale tylko do pewnych granic, gdyż nade wszystko ceni sobie niezależność. Rzadko przezywa wstrząsy uczuciowe i depresje psychiczne. Nie jest wyjątkowo odporny, po prostu z daleka obchodzi wszystko, co może przysporzyć kłopotów. Nie widzi powodu, by narażać się na zmartwienia. Odwraca się plecami do problemu i przeczekuje, walka o coś "na śmierć i życie" nie leży w jego charakterze. Tylko we własnych sprawach potrafi być diabolicznie przebiegły. Nie daje wrogom spokoju, napada cofa się, by niespodziewanie znów zaatakować. Tego rodzaju taktyka wielu Kotów wynika z ich... tchórzostwa ! Miłość również nie stanowi dla Kota kwestii "być albo nie być", za bardzo wpatruje się w siebie i nade wszystko ceni święty spokój, bezpieczeństwo i niezależność. To typowy asekurant, może być czuły i romantyczny, potrafi kochać, ale na pierwszym planie stawia swój "intymny, mały świat". Nie należy do osób szczególnie rodzinnych. Najlepszym partnerem dla Kota jest Koza. Powinien wystrzegać się Koguta, z którym wspólne życie byłoby pasmem konfliktów.

SMOK
1904;1916;1928;1940;1952;(...)Smok jest symbolem życia i rozwoju. Osoba urodzona w tym znaku jest aktywna i dynamiczna. To typowy człowiek czynu, nie potrafi przesiadywać w wygodnym fotelu. W słowniku Smoka nie znajdziemy słowa "niemożliwe". Potrafi realizować projekty, których nikt by się nie podjął ! Smok walczy do ostatniej kropli krwi, do końca nie opuszcza go entuzjazm i upór. Jest niezależny, autorytatywny i despotyczny, uważa, że tylko on został stworzony do wydawania rozkazów... W jego postawie przywódcy nie ma nic z pozy, on po prostu wierzy w swoja wyższość. Osoba, z której opinia Smok się liczy, choćby czasami, może czuć się wybrańcem losu. Smok nie uznaje półśrodków, chce natychmiast realizować swoje plany, bywa wybuchowy i porywczy. Często zaślepia go upór. Gdy cos postanowi, dąży do celu, nie bacząc na konsekwencje. Błyskawicznie opiniuje i podejmuje decyzje. Jest szczery, odważny i honorowy, ale nie oczekujmy po nim zachowań dyplomatycznych, to się nie zdarza ! Jego przyjaciele stanowią ścisłą elitę, muszą bowiem sprostać wymaganiom przekraczającym możliwości zwykłego zjadacza chleba. Smok, choć jest wyjątkowym egocentrykiem, w przyjaźni wiele daje z siebie. Uważa, że bez niego wszyscy zginą ! Uwielbia pompę i przepych, jest urodzonym aktorem i pragnie szokować ludzi. Cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej. Zakochany łatwo traci głowę, ale... na krótko. Trudno go zatrzymać przy sobie, nie znosi rutyny i spokojnego życia w ciepłych kapciach. Smok musi trochę pocierpieć, mieć powody do zazdrości i cały czas zdobywać partnera. Fort zdobyty przestaje go interesować i szuka następnego ! Nie należy do szczególnie wiernych małżonków, ale nie zostawi rodziny na pastwę losu. Jego życie to pasmo wzlotów i upadków, ale nawet w bardzo ciężkich chwilach nie opuszcza go lut szczęścia. Najlepszym partnerem dla Smoka jest Małpa.

WĄŻ
1905;1917;1929;1941;1953;(...)Węża nie sposób ominąć obojętnie, ma w sobie jakiś tajemniczy magnetyzm. Nie robi wokół siebie hałasu i unika reklamy, choć jego sposób zachowania cechuje pewna ostentacja. Na wielkim przyjęciu może cichutko przycupnąć w kacie sali, a i tak oczy wszystkich gości zwrócą się w jego stronę. Jest poważny i spokojny, preferuje klasyczny styl ubioru, lecz mimo tego zdecydowanie różni się od reszty świata. Wąż jest symbolem rozwagi i mądrości. To urodzony mściciel, żądny wiedzy wnikliwy obserwator, rozmiłowany w dysputach filozoficznych. Pasjonują go najtajniejsze zakamarki ludzkiej psychiki. Trzeba mu przyznać, że zna się na ludziach jak mało kto ! Nie zwiodą go słowa i działanie na pokaz, on błyskawicznie odgaduje prawdziwe intencje. Chińczycy mówią, że jest obdarzony szóstym zmysłem i tylko głupcy lekceważą jego rady. Wąż lubi zagłębiać się w trudnych problemach, poszerzać swa wiedze, ale nie uznaje sztuki dla sztuki. To, czego się nauczył, musi być przydatne w życiu. Bywa powolny i leniwy, zwłaszcza, gdy działanie nie przynosi mu satysfakcji. Czeka na wielka sprawę, snuje się z kata w kat i marzy o przedsięwzięciu na miarę swej inteligencji. Tą życiową misję ktoś musi mu zaproponować, bowiem Waz nie kiwnie palcem ! On ogranicza się do czekania na cud. Gdy wreszcie otrzyma frapująca ofertę, weźmie się do pracy z zapałem. W przeciwnym wypadku prześlizguje się przez życie, marnując swe rozliczne talenty. Lubi pomagać słabszym i pokrzywdzonym prze los, ale jest też bezlitosnym i mściwym wrogiem. Bez oporów stosuje chwyty poniżej pasa. Równie dobrze czuje się w roli dobroczyńcy, co okrutnego wojownika. Pośród przedstawicieli tego znaku, znajdziemy wielu magnatów finansowych. Zawdzięczają to rozsądkowi, szczęściu do pieniędzy, ale i... "wężowi w kieszeni". Nie lubią rozstawać się nawet z niewielkimi sumami. Z lekkim sercem wydają tylko na własne kaprysy. Waz nie ma kłopotu ze zdobyciem choćby najzimniejszego serca. Na Wschodzie kobieta urodzona w tym znaku uchodzi za doskonały materiał na żonę, a mężczyznom przyznaje się palmę pierwszeństwa w kategorii uwodzicieli. Waz jest zaborczy i namiętny, ale nie można liczyć na jego wierność. Najlepszym partnerem dla tego znaku jest Bawół i Smok.

KOŃ
1906;1918;1930;1942;1954;(...)Koń jest wyjątkowo popularną postacią, bez kłopotów zawojuje każde towarzystwo. Ten wesoły i sympatyczny gaduła rzadko popada w depresje, a nigdy nie obarcza otoczenia swoimi kłopotami. Nawet jego wygląd zewnętrzny budzi podziw; panie i panowie mogą śmiało startować w konkursach piękności. Lubią spóźniać się na przyjęcia, by wpłynąć na sale niczym fregata pod pełnymi żaglami. Koń musi błyszczeć i zajmować centralną pozycję w towarzystwie, uznanie jest mu potrzebne do życia jak tlen. Wspaniale czuje się na wielkich rautach i wernisażach, nawet sam w tłumie obcych nie bywa onieśmielony czy skrępowany ! Mimo iż w wielu dziedzinach jest samowystarczalny, nie potrafi obejść się bez ludzi i ich aprobaty. Samotny Koń upada na duchu. Lubi zmiany, nowe twarze i nowe sytuacje, jest trochę poszukiwaczem przygód. Jest bardzo wrażliwy na komplementy, co często obraca się przeciw niemu. Łatwo podchodzą go pochlebcy, bowiem nie odróżnia uznania od lizusostwa i wazeliniarstwa. Otacza się złymi doradcami, którzy nie szczędząc miłych słówek, robią Konia "w konia" i oszukują go, jak się da. Osoba urodzona w tym znaku jest zdolna, ambitna, pewna siebie, ale raczej sprytna, niż inteligentna. W sprawach finansowych panicznie obawia się ryzyka, uznaje transakcje i lokaty kapitału pewne w dwustu procentach ! Nic wiec dziwnego, że nie zdarzają się w jej życiu katastrofy finansowe, ale również i nagłe wzbogacenia. Z natury łagodny i poczciwy, staje się groźny, gdy ktoś wejdzie mu w drogę. Z wrogami rozprawia się bezpardonowo. W sprawach sentymentalnych lekkomyślny, ale nie daje się łatwo usidlić. Nawet gdy dosięgnie go strzała Amora, oczekuje adorowania i nieustannego podziwu. Powinien związać się z Kozą lub Psem.

KOZA
1907;1919;1931;1943;1955;(...)Koza jest lubiana w towarzystwie za miły sposób bycia, kulturę i takt. To często wzór salonowych manier ! Chińczycy uważali ten znak za najbardziej kobiecy z całego zodiaku. Niezależnie od płci przywiązuje duża wagę do sposobu ubierania - zawsze wie, co modne i oryginalne. Potrafi również za przysłowiowe parę groszy pięknie urządzić mieszkanie. Nawet małemu pokoikowi nada niepowtarzalny styl. Koza ma zamiłowania artystyczne, a przy tym spory talent. Jeżeli nie zajmuje się plastyka zawodowo, robi to chociażby dla własnej przyjemności. Natura obdarzyła ten znak rozlicznymi talentami, od technicznych po humanistyczne. W sprzyjających okolicznościach kariera stoi przed Koza otworem. Dużo zależy od zespołu, z którym Koza pracuje, jest bowiem wpływowa, poddaje się presji otoczenia i bezkrytycznie słucha doradców. Jest nieco chwiejna, niezdecydowana i daje się nabierać. Często szuka mecenasa, który będzie sterował jej działaniem, a nieźle gdy "przy okazji" wykona kawał czarnej roboty. Koza bez kompleksów ustawi się razem z nim po nagrodę ! Opiekun Kozy przeliczy się oczekując wdzięczności, ona traktuje wszelka pomoc jako rzecz całkiem naturalną. Osoba urodzona w tym znaku, choć łagodna i nieśmiała, bywa przemądrzała i lubi popisywać się swa wiedza nawet wówczas, gdy nie jest ekspertem. Trzeba jej przyznać, że jest świetna aktorka, a także wie, do których drzwi zapukać w poszukiwaniu wsparcia. Usposobienie Kozy przypomina wiosenna pogodę; jest czarująca i wesoła, by nagle bez powodu obrazić się na cały świat. Gdy ogarnia ja zły humor, narzeka, jęczy i czepia się drobiazgów. Ma dobre serce, współczuje, gdy ktoś wpadnie w tarapaty, ale nie zrobi wiele, by pomoc. Przeszkadza jej w tym ogromny egoizm. Sprawy sercowe Kozy to burze z piorunami. Nie potrafi panować nad emocjami, targają nią namiętności i wątpliwości. Umie zrozumieć i wybaczyć partnerowi błędy, choć w głębi serca gryzie się nimi bezustannie. Koza powinna związać się ze Świnią, Koniem lub Kotem.

MAŁPA
1908;1920;1932;1944;1956;(...)Chińczycy uważają Małpę za obrońcę maluczkich i raczej mało szlachetnego wojownika. Mimo iż przysparza otoczeniu sporo kłopotów, jej wybitna indywidualność sprawia, że wybacza się jej więcej niż innym. Wrodzony kompleks wyższości powoduje, że nie respektuje żadnych zasad i nie uznaje autorytetów. Jest egocentryczna i próżna. Pozornie patrzy przez palce na wiele spraw, ale zdobycie szacunku Małpy graniczy z cudem. Ona ceni wybitna inteligencje, rzetelna wiedze, dowcip i celne riposty. Nie zdarza się, by zaprzyjaźniła się z kimś szarym i tuzinkowym. Natura obdarzyła ten znak niezwykła inteligencja i błyskotliwością. Małpa to chodząca encyklopedia, wystarczy, że raz cos przeczyta i już koduje sobie najistotniejsze informacje. Jak z rękawa sypie wiadomościami z rożnym dziedzin i wcale nie sili się przy tym na oryginalność. Ma refleks, jest bystra i potrafi doskonale sprzedać swoją wiedze. Osoby pozujące na wszystkowiedzących intelektualistów przyprawia o ataki zazdrości. Jest dowcipna, obdarzona humorem sytuacyjnym, dostrzega komiczne aspekty wielu sytuacji. Małpa jest ciekawa świata i ludzi, dociekliwa i pełna oryginalnych pomysłów. To realista i świetny strateg, korzystający z każdej nadarzającej się okazji. Zawsze znajdzie drogę odwrotu z najtrudniejszej sytuacji, przy czym reguły fair play są dla niej średniowiecznym przeżytkiem. Wygrywa tam, gdzie większość ludzi bezradnie rozkłada ręce. Często improwizuje, ratuje się kombinacjami i krętactwem. Gdy tylko zechce, może być mistrzem w każdej dziedzinie. Ma wyjątkowo barwne życie. Spotykają ja dziwne wydarzenia. Rzadko znajduje szczecie w sprawach uczuciowych, raczej jest kochana, niż kocha. Przeskakuje z kwiatka na kwiatek, szukając tego wyśnionego i wymarzonego ideału. Szybko dochodzi do wniosku, że popełniła pomyłkę i znów rozgląda się wokół siebie. Nie potrafi docenić uczciwości, dobroci, jeśli cechom tym nie towarzyszy fascynujący osobowość. Usidlenie Małpy na cale życie, to wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia. Najlepszym partnerem jest Smok.

KOGUT
1909;1921;1933;1945;1957;(...)Ludzie urodzeni w znaku Koguta uwielbiają bogate życie towarzyskie, co wynika głownie z potrzeby zwrócenia na siebie uwagi. Kogut musi błyszczeć ! Bez wielu rzeczy się obejdzie, ale nie wyobraża sobie egzystencji bez lustra. Stale kontroluje swój wygląd zewnętrzny i... wnętrze. Ogłada się jakby oczami ludzi i zastanawia się: Jak wypadłem ? Czy zrobiłem duże wrażenie ? Każdego dnia przygotowuje się na spotkanie ze światem jak aktor do premiery. Robi wrażenie pewnego siebie i swobodnego ekscentryka, lecz tak naprawdę nie umie być na luzie. Nigdy nie opuszcza wyznaczonych przez siebie ram. Pragnie, aby jego ubiór, sposób zachowania i styl pracy były nienaganne. Nie znosi krytyki, jedno słowo dezaprobaty wywołuje burze w jego sercu. Pod maska chłodu i opanowania kryją się rozterki, wątpliwości i przewrażliwienie. Sam uwielbia krytykować, debatować i w sprawach spornych opanować dla samej zasady. Często zraża do siebie ludzi zbytnią szczerością. Forma, w jakiej przekazuje "dobre rady", pozostawia wiele do życzenia ! Kogut nie potrafi ugryźć się w język, bywa nietaktowny, a czasem brutalny. Oczywiście uważa, że ma racje ! Działa szybko, jest agresywny i uparty. Natura nie obdarzyła go szczególna wena twórcza, woli wiec realizować cudze pomysły. Mimo skłonności do dyrygowania ludźmi, wybiera raczej wykonywanie, niż wydawanie poleceń. Jest rewelacyjnym wręcz doradcza szefa, nadaje się do ról reprezentacyjnych i występów na większym forum. Wszak Kogut do urodzony aktor. Jest pracowity, obowiązkowy i cierpliwy, nie boi się mozolnej pracy. Kogut pragnie być adorowany i podziwiany. Podboje miłosne są dla większości osób urodzonych w tym znaku prawdziwa arena. Potrafią wiele poświęcić dla dobra rodziny, ale nie zamykają się przed światem zewnętrznym. We flirtach nie przekraczają pewnej granicy, są na to zbyt wielkimi konserwatystami. Najlepszy partner to: Wąż, Bawół i Smok.

PIES
1910;1922;1934;1946;1958;(...)Psa uważa się za najsympatyczniejszy znak zodiaku, dla Chińczyków jest symbolem sprawiedliwości i moralności. W dawnych czasach umieszczano jego wizerunek u wejścia do pałacu, by strzegł spokoju mieszkańców. Jest lojalny i oddany jak prawdziwy pies! Ten, kto ma w Psie przyjaciela, wygrał los na loterii i nigdy się nie zawiedzie. Musi tylko uzbroić się w cierpliwość z powodu jego pesymizmu i nadmiernego krytycyzmu. Ludzie urodzeni pod wpływem tego znaku nie bardzo pasują do dzisiejszych czasów; niepoprawni idealiści, chcą koniecznie naprawiać świat i nie tolerują niesprawiedliwości. Potrafią wiele poświęcić dla słusznej sprawy, ryzykują i często "cierpią za miliony". Nie zawahają się stanąć do nierównej walki, gdy komuś dzieje się krzywda. Pies jest nieufny i niespokojny, nawet gdy życie układa mu się wspaniale, nie umie być szczęśliwy. Dręczy się obawami, że gdzieś czai się zło i cos się stanie. Poszukiwania Psa - optymisty przypominają wyprawę po igle w stogu siana. Ten wojownik i filozof w jednej osobie jest niemal całkowicie pozbawiony pewności siebie. Jak rzadko kto, jest uzależniony od otoczenia. Tryska humorem wśród wesołków, ziewa z nudów z nudziarzami i wierzy w siebie, gdy... w niego wierzą. Jego życie układałoby się znacznie lepiej, gdyby przyjaźnił się i współpracował z ambitnymi i przebojowymi ludźmi. Tymczasem większość Psów otacza się fajtłapami i niedorajdami, które musi holować przez życie, wiec własne plany rzuca w kat. Pies bez zastanowienia walczy, i to ostro, w czyjejś obronie; o swoja pozycje nie umie się bić. Wykorzystywany cierpi i użala się nad sobą, ale nie uznaje zemsty. Raczej że spuszczona głowa pójdzie na poszukiwanie nowych przyjaciół. Pies nie potrafi cieszyć się szczekiem w miłości, jest nieufnym czarnowidzem; boi się oszustwa, zranienia i kpin. Większość życia spędza na poszukiwaniu ideału, marzy o cudownym spotkaniu i gorącej miłości. Gdy wreszcie zdecyduje się na stabilizacje, często żałuje swego wyboru. Nie pozostawi jednak małżonka w biedzie, za bardzo przywiązuje się do domowego ogniska, by po prostu wziąć płaszcz i odejść. W miłości raczej cierpi, niż zadaje rany. Dobrymi partnerami są: Koń i Tygrys. Pies zdecydowanie powinien wystrzegać się Smoka.

ŚWINIA
1911;1923;1935;1947;1959;(...)Ostatni znak zodiaku uważany za spadkobiercę swych poprzedników; niesie radość i obfitość, ale też wszelkie klęski jedenastu lat. Świnia jest uczciwa, lojalna, dobra i tolerancyjna, świecie wierzy w jasne strony człowieczeństwa. Zakłada z góry, że ludzie są prawi i godni szacunku. Pobłażliwie patrzy na drobne odstępstwa od tego świetlanego wizerunku, a gdy spotka się z rażącymi negatywnymi, długo nie wierzy w źle intencje. Wokół Świnki kręcą się kombinatorzy i bezwzględnicy, którzy manipulują nią bez przeszkód. Naiwna świnia zdaje się tego nie dostrzegać i wiele przełknie cierpiąc w milczeniu, ale nie daruje, gdy ktoś zakwestionuje jej uczuciowość. Poczucie honoru i zadraśnięta miłość własna sprawiają, że zmienia się w rozwścieczonego dzika. Jest groźnym i bezwzględnym przeciwnikiem, chociaż dopiero wówczas, gdy ktoś po raz dziesiąty nastąpi jej na odcisk. Przez cale życie broni się przed manipulacjami i wyzyskiem, doznaje wielu rozczarowań, ale z własnej winy. Świnka uczy się na błędach, mimo zawodów daje się nabijać w butelkę kolejny raz. Przed depresja i całkowitym załamaniem ratuje ja wielka siła wewnętrzna i poczucie humoru. Ma szerokie zainteresowania, lubi wernisaże, premiery teatralne i czyta modne książki. Jest dociekliwa i żądna wiedzy, ale dotyczy tylko tych dziedzin, które ją interesują. Jest również pracowita i skrupulatna, lecz rzadko robi karierę. Znak ten ma szczęście w kwestiach finansowych, nawet przeciętnie zarabiająca Świnia ma zawsze więcej pieniędzy od pobierających te sama pensje kolegów ! Czasem jest przeraźliwym skąpcem, nastawionym wyłącznie na pomnażanie kapitału. To typowy hedonista, pragnie otaczać się luksusem, lubi wykwitnę jedzenie i szlachetne trunki. Często nabiera z wiekiem kształtów rubensowskich, gdyż nie umie odmówić sobie rozkoszy podniebienia. Świnka traktuje bardzo poważnie miłość i rodzinę, nie uznaje burzliwych scen i zdrad. Dom musi być oazą harmonii i ciepła. Przywiązuje wielka wagę do spraw seksu, jest zmysłowa i perwersyjna. Powinna związać się Koniem lub Kozą.


HOROSKOP CELTYCKI
JABŁOŃ
24.XII-1.I, 25.VI-4.VII
Jabłoń występuje w wielu celtyckich legendach jako Drzewo Życia, symbolizujące wiosnę, odrodzenie i początek.
Osoby urodzone pod znakiem Jabłoni są sentymentalne i uczuciowe, potrzebują czułości i opieki, gdyż pod pozorem chłodnego usposobienia, są bezbronne i łatwo je zranić. Ponad wszystko cenią porządek i stabilizację, tak materialną, jak i uczuciową. Jabłonie są bardzo nieufne w miłości, rzadko się zakochują, jednak gdy już obdarzą kogoś uczuciem to stają się godnymi naśladowania przykładami wierności. Jeśli jednak nie odnajdą swej „drugiej połowy” mogą zdecydować się w późniejszym wieku na związek z rozsądku, który nie spełni ich oczekiwań.
Jabłonie lubią spokojne i ustabilizowane życie, są domatorami, marzą o założeniu licznej rodziny. Z drugiej strony jednak wrodzona refleksyjność, skłonność do analizowania każdego aspektu rzeczywistości, może doprowadzać je do stanu emocjonalnego niepokoju i niemożności dokonania życiowego wyboru. Wówczas jabłonie zamykają się w swoim wewnętrznym świecie.
Jabłonie to osoby inteligentne, żądne wiedzy, lubiące się uczyć, często wykazują wyjątkowe zdolności w nauce języków obcych. Jeśli jakaś dziedzina nauki szczególnie je zainteresuje, są w stanie przeczytać na ten temat wszystko, co tyko znajdzie się w zasięgu ich możliwości.
Słynne jabłonie:
- Jean Jacques Rousseau
- George Sand
- Luis Armstrong
Cechy szczególne:
- uczuciowość
- chwiejny charakter
- inteligencja
- wygodnictwo

JODŁA
2.I-11.I, 5.VII-14.VII
Osoby urodzone pod znakiem Jodły są kapryśne, uparte, często egoistyczne, mają wyjątkowo trudny charakter. Są kulturalne, dobrze wychowane, a jednocześnie chłodne i nieprzystępne. Nie potrafią współżyć z innymi, utrzymywać bliskich kontaktów z otoczeniem, dlatego często bywają samotne.
W uczuciach, a zwłaszcza w miłości kierują się rozsądkiem i chłodno analizują partnera, dbają także, by związki uczuciowe nie kłóciły się z zawodowymi ambicjami. Jednak gdy Jodła naprawdę kogoś pokocha, jest wyjątkowo oddana i wierna, a jej uczucie stanowi silną podporę związku.
Jodła to osoba wyjątkowo pracowita i ambitna, pozycja zawodowa ma dla niej kluczowe znacznie. Systematyczna, konsekwentnie i z podziwu godnym uporem wspina się na kolejne szczeble kariery zawodowej. Dla ambicji zawodowych jest w stanie poświęcić niemal wszystko, wytrwale dąży do zamierzonego celu. Nawet gdy nie pracuje w dziedzinie, która ją wyjątkowo interesuje to dzięki systematyczności, solidności i obowiązkowości osiąga znaczące sukcesy.
Słynne Jodły:
- Napoleon Bonaparte
- Ignacy Jan Paderewski
Cechy szczególne:
- logiczne myślenie
- solidność
- upór
- wyrachowanie
- spokój

JAŁOWIEC
25.I-3.II, 26.VII-4.VIII
Osoby urodzone pod znakiem Jałowca cenią prostotę i surowy tryb życia. Mają skromne wymagania i łatwo przystosowują się do każdej sytuacji. Unikają sytuacji konfliktowych, co ułatwia im ich elastyczny charakter. Jałowcom obca jest pogoń za pieniędzmi i sławą, kariera zawodowa ma dla nich marginalne znaczenie, podobnie jak publiczne wystąpienia. Dzięki takim cechom charakteru zwykle osiągają szczęście ze względu na minimalne oczekiwania wobec siebie i życia.
W miłości są wierne i oddane, a nawet nieco sentymentalne. Zdarza się jednak, że nie potrafią okazywać czułości, za to jednak zawsze otaczają partnera troską i zapewniają mu silne oparcie życiowe.
Mimo, iż życie Jałowców jest nieskomplikowane, to osoby spod tego znaku bardzo często oddają się malarstwu, co być może jest ucieczką od uporządkowanej codzienności.
Słynne Jałowce:
- Wolfgang Amadeusz Mozart
- Franklin Delano Roosevelt
- Artur Rubinstein
Cechy szczególne:
- lojalność
- prostolinijność
- oddanie
- bezkonfliktowość

WIĄZ
12.I-24.I, 15.VII-25.VII
Osoby urodzone pod znakiem Wiązu wyróżniają się urodą i ogromną sympatią otoczenia. Są otwarte, dobroduszne i bezpośrednie, często nawiązują kontakty z otoczeniem, mają wielu oddanych przyjaciół. Czas spędzony w towarzystwie Wiązów to wyjątkowa przyjemność.
Wiązy są bardzo praktyczne. Nie wymagają od życia zbyt wiele, potrafią zadowolić się drobiazgami, nie lubią niepotrzebnie komplikować sobie życia, i nie przywiązują wagi do jego materialnej strony. Osoby spod tego znaku często przywiązują się do ludzi i do przedmiotów. Konieczność rozstania się z bliskim przyjacielem lub ulubionym, acz mocno już sfatygowanym swetrem, bardzo je smuci.
Wiązy są zwykle spokojne i opanowane, od ludzi oczekują szczerości i bezpośredniości, nie tolerują za to intryg i zawiści.
W miłości są namiętne i szalone w okazywaniu uczuć, ale też niezwykle oddane i troskliwe. Wiele oczekują od partnera, ale też i oddają z nawiązką. Idealny partner Wiąza powinien być nie tylko inteligentny, ale także posiadać niebanalne poczucie humoru, ciekawość świata i życzliwy stosunek do ludzi. Niełatwo bowiem sprostać oczekiwaniom Wiązów!
Słynne Wiązy:
- Edgar Allan Poe
- Jack London
- Stanisław Wyspiański
Cechy szczególne:
- poczucie humoru
- zdolności kierownicze
- bystrość
- szczerość

TOPOLA
4.II-10.II, 5.VIII-13.VIII
Osoby urodzone pod tym znakiem obdarzone są ciekawą urodą i wdziękiem do późnej starości. Topole są lękliwe, niezdecydowane, podatne na wpływy innych. Mają skłonności do narzekania i czarnowidztwa. Postępowanie osób spod znaku Topoli nie zawsze bywa logiczne i przemyślane. Topola szybko przejmuje cudze (także niesłuszne) poglądy i chociaż jest wrażliwą i inteligentną osobą, pozwala sobą kierować. Przyczyną takiego zachowania jest niemożność opanowania lęków i uprzedzeń oraz czasami niczym nieuzasadnione niskie poczucie własnej wartości.
Topole źle znoszą samotność, a że rzadko sprawiają wrażenie osób niespokojnych ludzie lubią ich wesołe towarzystwo. Trudno jednak dowiedzieć się co naprawdę czuje Topola, gdyż swe uczucia potrafi utrzymać w tajemnicy nawet przed samym sobą.
W miłości Topole bywają zbyt uczuciowe i tkliwe, z czego zresztą zdają sobie sprawę. I pomimo, że ukrywają te cechy pod maską opryskliwości i ironii, to nie należą do osób konfliktowych. Wobec Topoli należy się wykazać cierpliwością i taktem, a w zamian można otrzymać gorące uczucie.
Topole posiadają bogatą wyobraźnię, co predysponuje je do uprawiania zawodów artystycznych.
Sławne Topole:
- Ronald Reagan
- Jules Verne
- Karol Marks
- Salvador Dali
Cechy szczególne:
- niecierpliwość
- uległość
- nadwrażliwość
- duża wyobraźnia

PLATAN
11.II-18.II, 14.VIII-23.VIII
Osoby spod tego znaku, są obdarzone zdolnością przystosowywania się do każdych warunków życiowych, choć lubią wygodne i dostatnie życie. Platany cieszą się dobrym zdrowiem do późnej starości, zachowując energię życiową i optymizm.
Platany są pewne siebie, ambitne, cechuje je duża wiara we własne możliwości i upór w dążeniu do wymarzonego celu. Lubią być także w centrum zainteresowania, pragną wyróżniać się w tłumie i w dyskusjach mieć ostatnie słowo. Uwielbiają ekscentryczne stroje i lubią przebywać w towarzystwie osób należących do ścisłej elity towarzyskiej. Platany imponują otoczeniu wytrwałością i entuzjazmem, szybkością i trafnością podejmowanych decyzji, choć bywają podatne na wpływy innych.
W miłości Platan jest bardzo oddany - partner czuje w nim oparcie i siłę. Jednakże Platany są bardzo wybredne w uczuciach, często latami czekają na jedyną wielką i prawdziwą miłość, jeśli jej zaznają, angażują serce i duszę w ten niepowtarzalny związek.
Słynne Platany:
- Karol Darwin
- Johann Wolfgang Goethe
- Bertold Brecht
Cechy szczególne:
- optymizm
- siła psychiczna
- elastyczność
- zdecydowanie
SOSNA
19.II-29.II, 24.VIII-2IX
Osoby urodzone pod znakiem Sosny są świadome swojego wdzięku. Są przez to nieco próżne i zapatrzone w siebie. Doskonale wiedzą czego pragną i co osiągną. Bardzo cenią sobie uroki życia towarzyskiego, lubią otaczać się przyjemnymi ludźmi.
Sosny stwarzają pozory słabości, zdają się być osobami bardzo wrażliwymi i delikatnymi, które można łatwo zranić. W rzeczywistości jednak potrafią poradzić sobie z każdą sytuacją życiową, a przeciwności losu przyjmują z podniesionym czołem.
Sosny są aktywne, potrafią działać szybko i skutecznie, są odważne i zawsze wiedzą czego chcą.
W miłości angażują się szybko, są gwałtowne i namiętne, jednak uczucia te nie mając silnych podstaw szybko gasną. Wówczas Sosny czują się zniechęcone i zrezygnowane, szczególnie, że mogą mieć za sobą już wiele nieudanych związków. Minie wiele czasu nim odnajdą idealnego dla siebie partnera.
Sosny potrafią łatwo porozumiewać się z ludźmi, są dobrymi organizatorami, i cieszą się zaufaniem otoczenia.
Słynne Sosny:
- Mikołaj Kopernik
- Fryderyk Chopin
- Karol May
- Liz Taylor
Cechy szczególne:
- odwaga
- talent organizatorski
- zdecydowanie

WIERZBA
1.III-10.III, 3.IX-12.IX
Osoby urodzone pod znakiem Wierzby są delikatne, wrażliwe, uczuciowe i łagodne. Mają naturę melancholijną, cechuje je niejasność myśli i niesprecyzowane marzenia. Na co dzień nie są łatwe w pożyciu, bywają kapryśne, miewają zmienne nastroje. Zwykle senne i łagodne, nagle wpadają w złość lub w niczym nieuzasadniony niepokój.
Wierzby często posiadają bardzo rozbudowaną intuicję, potrafią przewidywać różne nieoczekiwane zdarzenia, czym często zadziwiają otoczenie.
Wierzby mają romantyczną naturę, dlatego miłość zwykle utożsamiają z cierpieniem. Nie lubią doznawać monotonnych uczuć, spokój i codzienna rutyna w miłości je zniechęcają.
Słynne wierzby:
- Antonio Vivaldi
- Maurice Ravel
- Aleksander Bell
Cechy szczególne:
- intuicja
- sentymentalizm
- dokładność
- zmienność nastrojów

LIPA
11.III-20.III, 13.IX-22.IX
Osoby urodzone pod znakiem Lipy wyróżniają się miłym usposobieniem. Często mają duże powodzenie u płci przeciwnej. Marzą o ustabilizowanym, zorganizowanym i dostatnim życiu, ale jednocześnie potrafią zadowalać się tym co przynosi los, być może dlatego, że Lipy nie znoszą walki, wysiłku i pośpiechu.
Lipy szybko się nużą i uciekają, gdy wymaga się od nich zbyt wiele. Nie lubią wyzwań, gdyż są z natury raczej bojaźliwe. Osoby urodzone w tym okresie są otwarte na kontakty z ludźmi, chętnie się przyjaźnią, mają dużo życzliwych znajomych, lubią gdy prawi się im komplementy i schlebia. Jednocześnie potrafią wykorzystywać innych i nie dają się nikomu podporządkować.
W miłości Lipa jest wybredna, rozważna i często bardzo zazdrosna o partnera. Nie zakochuje się często, jest nieufna, przedkłada rozum i rozsądek nad uczucia i emocje. Dlatego rzadko kiedy znajduje wielką, gorącą miłość. Lipa powinna szukać partnera charakterologicznie podobnego do niej, gdyż wówczas najłatwiej będzie mogła stworzyć harmonijny i szczęśliwy związek.
Sławne Lipy:
- Albert Einstein
- Henryk Ibsen
- Julian Tuwim
Cechy szczególne:
- towarzyskość
- wygodnictwo
- bezpośredniość

DĄB
21.III
Dąb to symbol długowieczności i siły. Osoby, którym patronuje, są pełne życia, cieszą się znakomitym zdrowiem, co jest dla nich niezwykle ważne ponieważ wprost nie cierpią leczenia i medykamentów.
Dąb jest dumnym, odważnym, opanowanym, nieustępliwym i konsekwentnym człowiekiem o silnej woli. Z wielką determinacją dąży do osiągnięcia zamierzonych celów. Jest wytrwały, nieprzejednany, i niezależny, lecz szanuje też poglądy innych ludzi, nigdy nie narzucając im swojego zdania. Przedkłada błyskawiczne działania nad nieefektywne „filozofowanie” i dysputy prowadzące donikąd. Jest konserwatystą i racjonalistą.
W przyjaźni Dęby są bardzo oddane, lojalne i życzliwe. Zawsze można liczyć na ich pomoc i wsparcie. W miłości jednak często gwałtownie się zakochują, za każdym razem wierząc, że to uczucie „na całe życie”. Wierność nie jest jednak ich mocną stroną, dlatego osoba, która zdecydowała się na związek z Dębem, musi się pogodzić z tym, że zdarza mu się ulegać krótkotrwałym namiętnościom.
Słynne Dęby:
- Jan Sebastian Bach
Cechy szczególne:
- realizm
- wytrwałość
- zdecydowanie

LESZCZYNA
22.III-31.III, 24.IX-3.X
Ludzie urodzeni pod znakiem Leszczyny, są często nieporadni, wątłej postury, ale posiadają za to duży urok osobisty, który pomaga im w osiąganiu celów życiowych. Leszczyny są niewymagające, wyrozumiałe, potrafią słuchać ludzi i chętnie służą pomocą. Odznaczają się ogromnymi zdolnościami przystosowawczymi, i to w każdych warunkach życiowych. Te cechy w połączeniu z odwagą i wiarą w swoje, zwykle bardzo szlachetne przekonania, sprawiają, że Leszczyny często są bojownikami o wielkie sprawy.
Osoby urodzone pod znakiem Leszczyny, bywają obdarzone zmysłem obserwacyjnym, oryginalnością, mają nietypowe podejście do życia i wierzą w swoją intuicję. Wiele osób posiada nawet zdolności paranormalne. Potrafią wróżyć i czytać cudze myśli.
W miłości są nieco zaborcze, kapryśne i męczące. Często poddają się wahaniom nastrojów. Związek z Leszczyną wymaga dużej dozy cierpliwości i sporego poświęcenia, służącemu dowartościowaniu i wspieraniu osoby o tak chwiejnej naturze. Niemniej warto, gdyż leszczyna jest tolerancyjna i potrafi wiele wybaczyć.
Słynne Leszczyny:
- Francisco Goya
- Vincent van Gogh
- Béla Bartók
Cechy szczególne:
- intuicja
- wahania nastrojów
- wyrozumiałość

JARZĘBINA
1.IV-10.IV, 4.X-13.X
Pozorna delikatność i kruchość Jarzębiny może zmylić otoczenie. W rzeczywistości bowiem jest to osoba silna, odporna, wytrwała i dzielnie przeciwstawiająca się wszelkim przeciwnościom losu. Głęboko przeżywa swoje upadki, lecz dzielnie walczy do końca i nie poddaje się.
Jarzębiny są pogodne, wrażliwe, na ogół lojalne, i godne zaufania. Niemniej bywają również podejrzliwe. Bardzo lubią zmiany, a nawet komplikacje, stany niepokoju i ryzyka.
W miłości Jarzębiny są nieprzewidywalne. Gwałtowne, uczuciowe, zmienne i wymagające. Żądają pełnego oddania, często są bardzo zaborcze. Nie potrafią przebaczać, i raz naruszonego zaufania Jarzębiny, praktycznie nie da się w ogóle odzyskać.
Posiadają pewne zdolności artystyczne, oraz znakomity gust, co ułatwia im czynny kontakt ze sztuką.
Słynne Jarzębiny:
- Hans Christian Andersen
- Giuseppe Verdi
- Emil Zola
Cechy szczególne:
- wyobraźnia
- estetyzm

KLON
11.IV-20.IV, 14.X-20.X
Klon jest indywidualistą, wyróżnia się w tłumie, ma wyrafinowany gust i potrafi się świetnie zaprezentować. Z natury jest nieśmiały i dość powściągliwy, pełen skrywanych kompleksów, a jednocześnie dumny i egocentryczny, niezwykle żądny pochwał i komplementów. Pragnie być wciąż zauważany, lubi przebywać tam, gdzie coś się dzieje.
Osoby, którym patronuje ten znak, są inteligentne, otwarte na nowe pomysły oraz idee, odznaczają się rewelacyjną pamięcią i łatwo przyswajają wiedzę. Są bystre i przenikliwe, nie mniej jednak lepiej czują się w roli doradców i obserwatorów niż wychowawców lub krytyków poczynań innych ludzi. Bardzo liczą się z opinią publiczną.
W miłości bywają powściągliwe i nieufne. Miewają kaprysy, huśtawki nastrojów i niełatwo godzą się z niepowodzeniami. Nie lubią i unikają konfliktów. Są przy tym bardzo zaborcze, lubią narzucać swą wolę i kontrolować partnera. Jednak gdy uda im się znaleźć bratnią duszę o podobnych zapatrywaniach i gustach stanowią wówczas idealną parę.
Słynne Klony:
- Leonardo da Vinci
- Charles Chaplin
- Claudia Cardinale
Cechy szczególne:
- umiejętność logicznego myślenia
- doskonała pamięć
- nieśmiałość
- powściągliwość

ORZECH
21.IV-30.IV, 21.X-2.XI
Orzechy to ludzie pełni kontrastów, o twardym charakterze, pozornie zrównoważeni i spokojni, lecz miewają pomysły, które szokują otoczenie. Bywają także agresywni, egocentryczni i bezwzględni w dążeniu do celu. Nieoczekiwane reakcje, apodyktyczność, niekonsekwencja w wyrażaniu opinii, bezustanne podkreślanie swojej wyjątkowości sprawiają, że niełatwo z nimi żyć.
Ludzie urodzeni pod znakiem Orzecha, są realistami, doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu, są ambitni i pracowici, cechuje ich szybkość działania i brak lęku przed podejmowaniem decyzji. Bywają znakomitymi strategami.
W uczuciach Orzechy są zmienne, raz czułe, tkliwe, oddane i delikatne, innym razem potrafią być bezwzględne, szorstkie, a nawet brutalne. Pragną podporządkować sobie partnera. Nie znoszą rutyny w związku. Bywają niezmiernie zazdrosne, choć skrywają to umiejętnie pod maską obojętności. Na pewno jednak w związku z Orzechem nie można narzekać na brak wrażeń i stagnację.
Słynne Orzechy:
- William Szekspir
- Fiodor Dostojewski
Cechy szczególne:
- bezwzględność
- pracowitość
- zmienność

JAŚMIN
1.V-14.V, 3.XI-11.XI
Ludzie urodzeni pod znakiem Jaśminu, są życzliwi i towarzyscy. Należą do grona osób lubianych w towarzystwie. Zwykle pogodni i uśmiechnięci, lubią zmiany i są ciekawi świata oraz żądni nowych znajomości. To urodzeni dyplomaci, ostrożni i dalekowzroczni, ulegli i zarazem nieustępliwi – wszystko w odpowiednich proporcjach. Potrafią przekonać do swoich racji praktycznie każdego.
Jaśminy nie znoszą uzależnień i zobowiązań. Zawsze jednak wywiązują się z obietnic, mają bowiem duże poczucie odpowiedzialności. Sprawy finansowe mają dla nich ogromne znaczenie, co może prowadzić do różnego rodzaju spięć w rodzinie.
Życie z Jaśminem nie jest łatwe, zwłaszcza, że nabiera uprzedzeń i jest bardzo wymagający, rzadko potrafi okazać litość. W miłość jest bardzo wrażliwy, ostrożny a nawet chłodny. Nie mniej jednak jest cudownym rodzicem, cierpliwym, wymagającym, mądrym i odpowiedzialnym. Dzieci są jego największą radością i pasją.
Słynne Jaśminy:
- Henryk Sienkiewicz
Cechy szczególne:
- dyplomacja
- ostrożność
- cierpliwość

GRAB
4.VI-13.VI, 2.XII-11.XII
Grab jest bardzo ostrożny - prowadzi spokojny i zdyscyplinowany tryb życia, ma duże poczucie odpowiedzialności i sprawiedliwości. Rzadko przejmuje władzę i inicjatywę, a istniejący stan rzeczy akceptuje raczej bez protestów i głębokiego zastanowienia.
Graby to realiści, niechętnie schodzą z utartych i sprawdzonych dróg. Działają tylko wtedy, gdy widzą szanse na osiągnięcie sukcesu.
Ludzie urodzeni pod znakiem Grabu, są prawi, nie tolerują intryg, matactw, nieszczerości. Są także nieco nieufni, i starannie dobierają przyjaciół.
Graby przedkładają szczęście nad uczucia. To sympatyczni i uczuciowy partnerzy choć brak im odrobiny szaleństwa. Uważają, że uczucia to sprawa zbyt poważna by pozwolić sobie na zbytnią żywiołowość.
Sławne Graby:
- Robert Schumann
- Aleksander Puszkin
- Tomasz Mann
Cechy szczególne:
- obowiązkowość
- nieufność
- rozsądek

ŚLIWA
14.VI-23.VI, 12 XII-22.XII
Śliwa charakteryzuje się silną i ekscentryczną osobowością, nieczęsto zdobywa akceptację otoczenia. Z drugiej strony, potrzebuje ciepła i życzliwości, ma nieco sentymentalną naturę. Źle znosi trudności, jest zmienna i mało konsekwentna. Miewa skłonności do lenistwa i wygodnictwa, nie lubi się przemęczać, stroni od trudnych wyzwań życiowych. Potrzebuje stabilizacji, może dlatego że sama jest zmienna i niestała. Wciąż jednak walczy ze swoimi słabościami.
Śliwy są wrażliwe, marzą o dużym domu pełnym gwaru gromadki dzieci, i wielkich uczuciach. Są jednak zbyt niestałe. Łatwo urazić Śliwę i rozczarować się, gdy oczekuje się od niej uniesień i gorącej namiętności. Śliwa bowiem kocha zwyczajnie i obce jej są ekstrawagancje i niepewności uczuciowe.
Sławne Śliwy:
- Ludwig Van Beethoven
- Edith Piaf
- Paul McCartney
Cechy szczególne:
- zmienność
- otwartość

BRZOZA
24.VI
Brzoza jest osobą miłą, opanowaną, dobrze wychowaną, co sprawia, że jest lubiana i dobrze przyjmowana w towarzystwie. Jest tolerancyjna, zachowuje się taktownie. Zawsze trzyma emocje na wodzy. Posiada bogatą wyobraźnię i nieprzeciętną inteligencję. Cechuje ją wytrwałość i obowiązkowość, dlatego kariera stoi przed nią otworem. Swojej pracy poświęca wiele serca i traktuje ją jako życiową pasję.
Osoby urodzone pod znakiem Brzozy nie są zbyt towarzyskie, wolą samotnie spędzać czas. Ich marzeniem jest schludny dom i bogata biblioteczka. Uwielbiają odpoczywać na łonie natury, najchętniej zamieszkałyby na wsi, ale dobrze się czują w każdym miejscu, gdzie tyko mogą znaleźć spokojny kąt dla siebie.
W miłości Brzozy są sentymentalne, stałe w uczuciach i wierne. Są dobrzy partnerzy w związkach małżeńskich. Potrafią stworzyć dom pełen ciepła i miłości.
Słynne Brzozy:
- Jan Matejko
- Ernest Hemingway
- Jan Gutenberg
Cechy szczególne:
- łagodność
- inteligencja
- skrytość

BUK
23.XII
Buk odznacza się piękną smukła sylwetką. Czas traktuje go z pobłażaniem, dlatego cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej. Dba o swój wygląd zewnętrzny i kondycję fizyczną, ma też dobry gust, doskonale wie jakim strojem podkreślić zalety swojego ciała.
Osoby urodzone pod tym znakiem są pracowite, miewają także świetne pomysły i intuicję. Mają zawsze mnóstwo planów, które dokładnie i precyzyjnie realizują. Buk bywa wymagającym szefem, interesownym, krytycznym, ale potrafi nagrodzić pracowników rzetelnych i sumiennych.
Buki to osoby oszczędne, potrafią dobrze gospodarować pieniędzmi, lecz nie są skąpe. Życie Buków jest bardzo zorganizowane, wszystko odbywa się według harmonogramu, w którym nie ma miejsca na przypadek.
W miłości brakuje im fantazji i romantyzmu, ich postawa pełna jest rozsądku i racjonalnego myślenia. Swoje uczucia próbują zorganizować równie precyzyjnie jak finanse. Są idealnymi współmałżonkami. Kochają dzieci i dbają o nie. W późniejszym wieku mają skłonność do przelotnych romansów, ponieważ zawsze pragną podkreślać swoją atrakcyjność.
Słynne Buki:
- Giacomo Puccini
Cechy szczególne:
- zdolności organizatorskie
- materializm
- skrupulatność

Źródła:
http://www.onet.pl/
http://www.horoskop.onsi.(...)
[/blok]


Autor: 57


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności