Niewidzialny Uniwersytet


[Artykuły]


Fantastyczne zwierzęta

[blok]Zwierzęta fantastyczne pojawiały się wszystkich mitologiach od zarania dziejów.
W rejonie Morza Śródziemnego w powietrzu unosiły się perytony. Były to istoty mające nogi i głowę jelenia, a ciała ptaka. Rzucały one ludzki cień.
W Afryce pojawiał się Katoblepas, czyli cuchnący bawół z nogami hipopotama a głową byka.
Plemię azteckie – Ahnizotla – wierzyło w wodnego połączenia psa z głową na końcu ogona.

Choć teraz niektóre mityczne stworzenia wymarły (jeżeli w ogóle istniały), lub zmieniły swoją postać to nadal kryptolodzy* poszukują ich. Inni uczeni uważają, że fantastyczne stworzenia są odbiciem ludzkich lęków i obaw.
Zarówno stworzenia powstałe z połączeń różnych stworzeń (gryfy, chimery) jak i perwersyjne skojarzenia ludzi ze zwierzętami (harpie, syreny, sfinksy) nazywamy HABRYDAMI.
Wiele istot starożytnych i średniowiecznych popadło w zapomnienie, lecz inne dotrwały do czasów teraźniejszych zmieniając wygląd lub umiejętności. Jedną z takich istot był bazyliszek. W I w n.e. Pinilus Starszy opisuje go jako małego węża zdolnego do kruszenia skał oddechem, wysuszania roślin, zabijania ludzi wzrokiem. Już w średniowieczu przekształcił się w ptaka-gada z dwoma łapami, rogami, zakończonym ostro ogonem i grzebieniem koguta. W symbolice chrześcijańskiej stał się symbolem szatana.
Do XXI wieku dotrwał również Minotaur opisany w mitologii greckiej oraz starożytne syreny (choć w zmienionej postaci) opisane przez Homera jako w połowie ptaki a w połowie kobiety.
Wiele fantastycznych zwierząt miało dwoistą naturę. Wyżej wymienione syreny są tego najlepszym przykładem, nie są ani złe ani dobre. Z jednej strony opiekują się rozbitkami, a z drugiej wabią żeglarzy swym śpiewem, co prowadzi do zguby morskich podróżników. Można wymienić również węże ( symbol zła, przewrotności i wiedzy, odrodzenia).
Inne potwory po wielowiekowym uśpieniu przeżyły comeback w średniowieczu. Opisywane były na równi z realnymi zwierzętami.
W starożytności ludzie naprawdę wierzyli w istnienie cudownych i zadziwiających stworzeń.
O samo spalającym się ptaków, który odradza się z popiołów (oczywiście mowa o feniksie) pisał św. Augustyn w dziale ,,O państwie Bożym” w V w. Z jego zapisków możemy wywnioskować, że feniks jest zwierzęciem niezwykłym lecz istniejącym naprawdę.

W wiekach średnich potwory były wykorzystywane do celów edukacyjnych i umoralniających.
Przykładem może zostać np. jednorożec, czyli koń (czasem podawano antylopę, osła lub kozła) z jednym rokiem po środku czoła. Jako zwierze płochliwe trudno było go odnaleźć a dotknąć go mogła tylko czysta dziewica. Tak oto jednorożec został utożsamiany z Chrystusem, nad którym nikt nie może zapanować.

Czy fantastyczne zwierzęta są tylko dziełem ludzkiej wyobraźni??
Możliwe, że syrena (w rybiej postaci) powstała z obserwacji foki mniszki, dawniej rozpowszechnionej w basenie Morza Śródziemnego, lud innych zwierząt takich jak diugonie, manaty amerykańskie. Charakterystyczne jest to, że karmiąc młode wysuwają się w wody i trzymają je przy piersiach. O syrenach napisał Krzysztof Kolumb w swoich zapiskach pokładowych z 1493 roku: ,,Widziałem trzy syreny wynurzające się z wody, lecz nie są one tak piękne jak je malują.”
Mit o Scylli i Harybdzie mógł powstać z złych doświadczeń żeglarzy pokonujących gardziel Cieśniny Mesyńskiej pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Sycylią.
A co z Yeti i Nessie?? Dzisiejsze potwory znacznie złagodniały. Potwór z Loch Ness czasem wynurza się z jeziora ale nie robi nikomu nic złego, a Yeti pozostawia tylko ślady na śniegu i daje zobaczyć się tylko z dużych odległości.
Psycholodzy uważają, że złagodzenie współczesnych potworów jest skutkiem przeobrażeń jaki zaszły w ludzkiej świadomości. Możliwe też, że to dzięki nauce i coraz lepszej technologii zwierzęta fantastyczne są nie tylko przerażające.
Choć istoty fantastyczne zanikają w naszej wyobraźni to na pewno nie odkryto na Ziemi wszystkich żywych organizmów. Sądzi się, że ludzie nie znają ok. 90% zwierząt nie zostało (jak na razie) sklasyfikowanych. Więc do dzieła!!


Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej o innych fantastycznych stworzeniach to polecam dział Bestiariusz .


*ludzie poszukujący form życia ukrytych przed ludźmi; gr.kryptos – ukryty.
[/blok]


Autor: 57


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności