Niewidzialny Uniwersytet


[Akademia Nauk]


Nefretete - \"Piękna, która przybyła\"

[blok]Imię Nefretete z egipskiego znaczy tyle co \"Piękna, która przybyła\". W roku 1924 w Muzeum w Berlinie zostało wystawione popiersie królowej. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rzeźb starożytnego Egiptu. Owe popiersie zostało znalezione w pracowni rzeźbiarza Tutmozisa w Amarnie, przez jednego z robotników pracujących dla niemieckich egiptologów. Prace nadzorował Borchardt, który to \"przemycił\" rzeźbę do Berlina. \"Przemycił\", ponieważ rząd Egipski świadomie nie oddałby takiego arcydzieła.
Nie wiadomo na pewno skąd pochodziła, istnieje wiele przekonujących dowodów, że z kręgu bogatych Egipskich elit, zakłada się że była córką Aii, generała z armii Echnatona i Ti. Nie natrafiono na wzmianki o niej sprzed ślubu z Amenhotepem IV (późniejszym Echnatonem). Choć nikt do dziś nie jest pewien jej rodu, to choćby z tego powodu po ślubie z Echnatonem zmieniono jej imię z Nefretete ( Piękność przybyła) na Neferferuaton ( Pięknością jest uroda Atona). Tuż po lub tuż przed objęciem przez Amenhotepa IV władzy Nefretete zostaje jego żoną. Mieli sześć córek lecz ani jednego syna.
Możemy podziwiać wiele chwil z okresu małżeństwa i życia codziennego królewskiej rodziny na reliefach ocalonych od zniszczeń w Amarnie. Nefretete jest stale ukazywana wraz z Echnatonem jako wierna czcicielka Atona bądź podczas zabaw z córkami. Poezja Echnatona jest jego świadectwem jego wielkiej miłości do żony.

Księżniczka dziedziczka, Ogrom Uprzejmości
Pani Szczęścia
Której głos jak dwa piórka
Raduje każde ucho
Serce Króla kojąca w domu
zadowolona z każdego jego słowa
Wielka, ukochana małżonka królewska
Pani dwóch krain, Neferferuaton Nefretete
Niech żyje na wieki

Nefretete z początku pełniła tylko rolę żony faraona z czasem jednak stawała się coraz ważniejszą osobistością w państwie. Jeszcze przed przeniesieniem stolicy do ówczesnego Achetaton (teraz Amarna) pełniła funkcję kapłanki. W tym momencie zaczęła \"pojawiać się\" przyszła wielka królowa starożytnego Egiptu. Na płaskorzeźbach zaczęły pojawiać się wizerunki Nefretete powożącej rydwanem, ucztującej oraz w innych czynnościach faraona. Jej przybranie głowy ze słynnego popiersia to kanciasta korona przypominająca wojenną koronę faraona. Innym dowodem na wzrastanie roli królowej w państwie jest zapisywanie jej imienia w dwóch kartuszach. Do tego czasu, tylko imię faraona można było zapisywać w ten sposób. Po przeniesieniu stolicy do Amarny pojawiała się coraz częściej jako kapłanka \"jedynego boga\" Atona. Niektórzy z badaczy sugerują, że pełniła wówczas rolę panującej królowej chociaż to tylko hipotezy, lecz bardzo zastanawiające.
Nie ulega wątpliwości, że Nefretete miała równie duże znaczenie dla męża i dla państwa. Świadczy o tym jej czynny udział w ceremoniach państwowych. Niektórzy uczeni spierają się co do boskiego statusu królowej. Trudno jest jednak dziś jednoznacznie stwierdzić czy była ona równa faraonowi i czy posiadała boski status. Około 12 roku panowania Echnatona umiera ich córka Meketaton, a niedługo później \"znika\" Nefretete. I tu zaczynają się spekulacje naukowców. Czy umarła? (co zdaje się mało prawdopodobne) Została wygnana? Czy może pod innym imieniem sprawiałą władzę jako koregentka? Ta ostatnia z hipotez jest najbardziej zaskakująca, lecz też najbardziej prawdopodobna. Mówi o tym, że Nefretete przekształciła się w króla (Semenechkare) i rządziła wraz z Echnatonem w Egipcie jako koregent. Lecz odkrycie grobowca KV 55, w którym znaleziono prawdopodobnie mumię należącą do Semenechkare, zdaniem niektórych badaczy wyklucza tę hipotezę. Nie wiadomo co się stało z królową, lecz niedawne odkrycia mogą rzucić nowe światło na tę tajemniczą postać królowej starożytnego Egiptu.
Była to prawdopodobnie świetną manipulatorką, która według przypuszczeń sprawowała władzę i sprawiła, że Echnaton stał się najbardziej znienawidzonym faraonem, a ona najbardziej kochaną królową.

(wyszła mi trochę notatka encyklopedyczna lecz w bardziej przystępnej formie jak mniemam. źródłem i natchnieniem była mini-encyklopedia o Nefretete z serii \"Tropami tajemnic Dicovery Channel\" zeszyt 7 \"Nefretete\".)[/blok]##edit_byshira 2006-05-31 20:12:56##ed_end##


Autor: 2122


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności