Niewidzialny Uniwersytet


[Akademia Nauk]


Joanna d Arc

[blok]Joanna d Arc urodziła się 6 stycznia 1412 roku w małej wiosce Domry na północnym wschodzie Francji. W wieku 13 lat zaczęła słyszeć glos Boga, który żądał od niej by poprowadziła wojska francuskie do walki o wyzwolenie kraju, spod angielskiej okupacji. Dopiero w 1429 roku powiedziała o nich Robertowi de Baudricourt, dowódcy niewielkiego oddziału francuskiej armii i przekonała by zaprowadził ja do delfina Karola, syna Karola VI, mieszkającego w zamku nad Loarą. Gdy przybyła do pałacu, skierował ją na rozmowę z duchownymi. Po potwierdzeniu prawdziwości objawień, Karol wysłał ją z małym odziałem na odsiecz obleganemu Orleanowi.
Niewiadomo, czemu francuscy dowódcy podporządkowali się młodej wieśniaczce. Niemniej jednak na początku maja, w 1429 roku Joanna poprowadziła francuskich rycerzy do boju z anglikami. Wojska Angielskie nie były wstanie powstrzymać ataku i 8 maja wycofały się spod Orleanu. Wieść o zwycięstwie i o dziewczynie prowadzonej przez glos Boży rozeszła się lotem błyskawicy po całym kraju, co przyczyniło się do wzrostu nastrojów patrjotycznych i wzmocnienia ducha oporu przeciw okupantom.
Spod Orleanu Joanna wyruszyła do Reims, co ułatwiło Karolowi dokonanie koronacji, która odbyła się 17 lipca w miejscowej katedrze. Gdy już był królem, namawiał go by ruszył na Paryż. Po długich namysłach zgodził się i wraz ze swą „ armią koronacyjną” zaatakował. Prowadzony przez Joannę atak załamał się jednak i król zarządził odwrót. Na następny atak trzeba było czekać Aż półtora roku, by 23 maja 1430 roku pod Campiegne ponieść klęskę. Wojska zostały rozbite, a ona sama dostała się do niewoli. W styczniu 1431 roku rozpoczął się proces Joanny d Arc. Początkowe oskarżenia o czary zostały zmienione w trakcie procesu na zarzuty o herezje. 24 maja postawiono dziewczynę przed wyborem- wyzna swoje winy, lub zostanie stracona. Uległa naciskom i przyznała się do błędów.
29 maja 1431 roku została uznana za zatwardziała heretyczkę i już następnego dnia spalono ją na stosie na rynku w Rouen w obecności tłumów. Nikt nie próbował uratować jej przed śmiercią.
Joanna d Arc, zarówno poprzez swe dokonania jak i narosłe wokół jej postaci legendy w znacznej mierze zaważyła na losach wojny stuletniej. Obecnie w każdą drugą niedziele maja w całej Francji odbywają się uroczystości poświecone Joannie, w której ciągle widzi się symbol francuskiej jedności narodowej.[/blok]##edit_byshira 2005-12-08 13:00:24##ed_end####edit_byshira 2005-12-08 13:01:47##ed_end##


Autor: 343


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności