Mity, Legendy, Baśnie


[Mity, Legendy, Baśnie]


legenda o Ozyrysie i Izydzie

[blok]Ozyrys był pierwszym faraonem. Miał on żonę Izydę i malutkiego synka Horusa. Miał również braciszka. Jego słodziutki braciszek nosił imię Set i był dość wredny. Powiedzmy delikatnie że nie bardzo lubił swego brata Ozyrysa. Był baaardzo zazdrosny i nie podobało mu się że wszyscy lubią jego braciszka. Więc wymyślił diaboliczny plan:) postanowił zabić Ozyrysa. Ale w jakiż to sposób miał uciec karze za ten niecny czyn? Sposób znalazł się szybko. Wystarczyło tylko poćwiartować swego brata na trzy nie równe połowy. A tak na poważnie to rozciachał go na czternaście części. Potem wybrał się w przyjemną podróż, podczas której rozrzucił te części po całym morzu.
Może i Setowi udałby się ten plan. Niestety. Nie przewidział że Izydzie będzie się chciało ruszyć i pozbierać swego chłopa w kawałki. A ta sztuka udała się jej znakomicie. Prawie. Odnalazła wszystkie części poza jedną. Oczywiście wiadomo że chodzi tu o siusiaka:). W każdym razie splotła te części w całość bandażem. Fragmenty których nie znalazła (tak wciąż o TO się rozchodzi) zastąpiła protezami. Pierwszą mumię dała Anubisowi. Niestety temu nie udało się go wskrzesić. Ozyrys powędrował do królestwa umarłych.
et za to miał pecha. W czasie gdy Izyda bawiła się częściami zamiennymi Ozyrysa, podrósł jej synek. Horus wypowiedział wojnę Setowi. W czasie walki stracił oko, jednak swój cel osiągnął. Wygnał Seta do świata złych duchów. W ten sposób Set został panem burz i pustyni…
[/blok]


Autor: 100


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności