[Książki]


Brennan, Herbie - Władca Krainy

[blok],,Władca Krainy’’ to trzecia część bestsellerowej powieści Herbie Brennana -,,Wojny Duszków’’.

Autor cyklu mieszka w Irlandii w hrabstwie Carlow. Jest twórcą wielu książek, także dla dorosłych. Zadebiutował w latach siedemdziesiątych serią powieści przygodowych ,,Grail Quest’’

Bardzo podobały mi się poprzednie części, można rzec, że je „połykałam”. Nie mogłam się doczekać ,,Władcy Krainy’’, ale było warto. Jeśli ktoś nie przepada za demonami, to powieść może mu się nie spodobać, bo tym razem będzie ich bardzo dużo.

Na Henry’ego czekają kolejne kłopoty i niespodzianki. Podczas wizyty u swego ojca dowiaduje się, że ten ma kochankę. Jakby tego było mało, po powrocie do domu okazuje się, że kochanka jego matki wprowadziła się do ich domu. Niedługo po tym, zaczyna uważać, że wymyślił całą Krainę Duszków. Ze swoich problemów zwierza się przyjaciółce - Charlie. Jednak te złe wiadomości nie mogą równać się z tym, co dopiero nastąpi – Henry zostanie porwany przez demony przebrane za kosmitów!

Królowa Holly Blue musi dokonać trudnego wyboru: podjąć walkę z Duszkami Nocy lub zawrzeć pokój. Razem z pomarańczowym karłem Kitterikiem udaje się z wizytą do swojego wuja Duszka Nocy - lorda Hairstreaka. Właśnie tam, zupełnie niespodziewanie spotka Henry’ego. Ku jej zaskoczeniu, grzeczny dotąd chłopak, nieźle narozrabia. Okazuje się też, że demony mają wobec niej tajemnicze plany. Na domiar złego, na pustyni na obrzeżach Yammeth Cretch pojawia się armia demonów, a Duszki Nocy przegrupowują siły. Wojna wydaje się być nieunikniona...

Podczas wizyty u swojej dziewczyny - Geli, Pyrgus znajduje niezwykle kryształowe kwiaty o dziwnych właściwościach. Później, gdy siedzi w gospodzie, zjawia się oddział wojsk królowej, który porywa go do wuja Hairstreaka. Po naradzie wojennej z Blue, razem z panem Fogartym postanawia w tajemnicy sprowadzić Henry’ego do Krainy Duszków. Następnie Malowana Pani wysyła go na misję do Ogyrisa (ojca Geli), podczas której pojawią się pewna komplikacje.

Wkrótce okazuje się, że dzieje się całkiem co innego niż się wszystkim wydaje, a Blue w niewyjaśniony sposób znika. W Krainie Duszków panuje chaos…Więcej nie zdradzam, żeby nie psuć Wam przyjemności lektury!

Książka ma dużo plusów. Wartka akcja buduje napięcie, a niezwykły klimat sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Przeplatające się wątki bohaterów, wzmagają zainteresowanie. Całokształtu dopełnia zręcznie ukazany świat nastolatków, wiele śmiesznych tekstów i bardzo ładna oprawa graficzna okładki. Wadą jest, według mnie, zbyt zagmatwana sytuacja z demonami i ich planami, co do Krainy Duszków. Oprócz tego, Brennan nieco przesadził z tym, że Blue miała mieć dziecko z Henrym. To niepotrzebne, szczególnie dlatego, że tę książkę mogą czytać młodsze dzieci. No i jeszcze zakończenie mnie trochę rozczarowało (nie piszę dlaczego, bo za wcześnie się dowiecie, co wydarzy się na końcu).

Mimo tych nielicznych wad, powieść jest warta przeczytania. Polecam![/blok]


Autor: 4444


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności