[Książki]


Denning, Troy - \"Strony bólu\"

[blok]Książka ta została napisana w 1999 roku przez Troya Denninga, który to ma na swoim koncie takie dzieła jak \"Zawoalowany smok\" i \"Zaklinacz\". Początkowo była dodatkiem specjalnym do polskiej edycji gry Planescape Torment i to dodatkiem bardzo dobrym, ponieważ opisuje świat Planescape (co pozwala czytelnikowi lepiej wczuć się w klimat gry) oraz nawiązuje do historii głównego bohatera tejże gry. No właśnie, główny bohater to dzielny Amnezjusz (często nazywany Łowcą lub Trassończykiem), który przybył do Sigil z polecenia bogów, aby ofiarować Pani Bólu (królowej Sigil) amforę z magiczną siecią. Tak zaczyna się 347 stronicowa przygoda w świecie Planescape, która potrafi zawładnąć człowiekiem na długi czas. W miarę rozwoju akcji do naszego dzielnego Amnezjusza przyłącza się diabelstwo imieniem Jayk, które ucieka przed \"Łowcami bzików\" i ich przywódcą - elfem Tessali. Przypadek sprawia, że elf musi zapomnieć o swoim zadaniu i zmuszony jest podróżować z Amnezjuszem i Jayk. Jak się potem okazuje, amfora ma na celu uwięzienie Pani Bólu, która wiedząc to od samego początku, wtrąca Amnezjusza wraz z jego towarzyszami do labiryntu.
Jak każdy wie, tam gdzie jest labirynt musi być też potwór labiryntu. Tkwiący w pułapce bohaterowie trafiają na kolejnego nieszczęśnika, który został przeniesiony do labiryntu - był to lekko stuknięty bariaur Silverwind. Postać ta moim zdaniem odgrywa trochę komiczną rolę i wprowadza nutkę czarnego humoru do książki. Najciekawszą postacią jaka pojawia się w \"Stronach Bólu\" jest moim zdaniem Lord Tanar\'ri - Karfhud, który zawiązuje ciekawą umowę z Trassończykiem.
Autor perfekcyjnie opisuje wszystkie uczucia, których doświadcza główny bohater. Otoczenie opisuje bogato i z uczuciem, co pozwala łatwo wyobrazić sobie świat. Książka pełna jest mrocznej atmosfery, nasyconej wrogością i magią zarazem. Tak więc w Sigil odnajdziemy różnego rodzaju diabły, devy oraz zwykłych ludzi cechujących się zniecierpliwieniem i strachem przed niewidzialnym. Świat Planescape jest niezwykle barwny i czytelnik ma chęć życia w takim świecie, aby sprawdzić swoje umiejętności. Książka ta podobała mi się szczególnie, ponieważ jestem wielkim fanem gry Planescape Torment i świata Planescape. Pozycję tą czyta się bardzo przyjemnie, a po zapoznaniu się z całą fabułą odczuwa się chęć ponownego zagłębienia się w ten tajemniczy świat.
\"Strony Bólu\" polecam wszystkim zwolennikom dobrej fantastyki oraz ludziom lubiącym silne emocje. Dla fanów gry Planescape Torment jest to pozycja obowiązkowa. Jestem pewny, że ten kto kupi tą książkę nie będzie czuł się oszukany i szczerze pokocha magiczny świat w niej opisany![/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-04-07 21:31:46##ed_end##


Autor: 171


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności