[Książki]


Lewis, C.S. - Kroniki Narni: „Książe Kaspian” i „Podróż Wędrowca do Świtu”

[blok]Zgodnie z moją obietnicą postanowiłem przybliżyć wam następna części cyklu. Jako że nie mam czasu na wszystkie razem a nie chce być posądzony o pazerność na pkty i napisać o każdej z osobna- zdecydowałem się na złoty środek. Tym razem przybliżę Ci drogi czytelniku dwie dość blisko powiązane ze sobą części, łączy je postać Kaspiana, i stosunkowo niedługi okres pomiędzy poszczególnymi opowieściami. Różne jest zaś miejsce i główni (ziemscy) bohaterowie.


Akcja Księcia Kaspiana, rozpoczyna się w setki lat po obaleniu Białej Czarownicy przez Czwórkę rodzeństwa. Mimo że dla nich minął zaledwie rok w Narnii zdążył upaść stary porządak. Kraina została podbita przez Telmarów którzy ustanowili własna dynastie. Stała się królestwem ludzi a wszelkie istoty które ludźmi nie były uciekły do głębokich lasów i według oficjalnych doniesień nie istnieją. Miłościwie panujący nowym Narnijczykom król Miraz jest uzurpatorem a jego bratanek Kaspian prawowity następca tronu żyje na jego dworze marząc o starych czasach i podróży morskiej. Oba te marzenia spełnią się gdy zmuszony zostanie do ucieczki z zamku Miraza. Ucieka w leśne ostępy gdzie ku swemu zaskoczeniu spotyka postacie z legend: karły, mówiące zwierzęta itp. Pod wpływem słów swojego nauczyciela (karła z pochodzenia zresztą) postanawia obalić Miraza i przywrócić prawowite rządy.

Udaje się do magicznego miejsca zwanego „kopcem Aslana” gdzie za pomocą Rogu Zuzanny sprowadza znaną nam czwórke angielskich dzieciaków. Pojawiają się oni w ruinach Ker Paravelu , w miejscu gdzie stał ich dawny pałac z czasów gdy byli królami Narni. Potem pomagają Kaspianowi w walce przeciw Mirazowi. Podczas wielkiej bitwy Piotr pokonuje Miraza w pojedynku i razem z innymi a także z Aslanem przemierzają Narnie budząc driady i najady i inny uśpione stworzenia. Odnawia stary porządek i przywraca władze Kaspianowi.

Dalsze dzieje Króla Kaspiana opisuje „Podróż wędrowca do świtu”.
Król Kaspian postanawia dotrzeć „za Najdalszy Wschód” do krainy gdzie mieszka sam Aslan. Narnijskiego Nieba. Podejmuje, więc wyprawę na tytułowym statku Wędrowiec do Świtu. Podróż ta długa i obfitująca w niebezpieczeństwa i ciekawe odkrycia nie zaprowadza go jednak do celu. Spotyka jednak Aslan, który karze mu zawrócić, znajduje żonę za morzami i wraca do Narnii. W wyprawie towarzyszy mu trójka bohaterów z naszego świata. Oprócz znanych nam Edmunda i Łucji jest jeszcze Eustachy, który z początkowo niezbyt sympatycznego osobnika przeistacza się godnego zaufania i lubianego młodego człowieka. To opowieść o morskiej wyprawie i przemianie wewnętrznej człowieka.

Trzecią książką już luźniej powiązaną z poprzednimi jest „srebrne krzesło”. Opowiada ona o poszukiwaniach, jakie prowadzą Eustachy i Julia wraz z wijem Błotosmętkiem w czasie kolejnej wyprawy Kaspiana za morze. A poszukują nie byle kogo, bo syna samego króla- księcia Riliana. W tych poszukiwaniach przemierzają nieznane dotąd krainy pełne złych olbrzymów i innych stworzeń, zstępują pod ziemie i przepływają podziemne morze i choć w końcu udaje im się osiągnąć cel to po powrocie królewicza do domu okazuje się że jego ojciec umiera. Potem następuje krótka migawka z życia w szkołach w Anglii i Aslan z dzieciakami przepłaszają banda złych dzieciaków terroryzującą szkolę.

Wszystkie te książki napisane są w podobnym stylu. Szerzej opisałem narracje i konteksty w recenzji książki „lew czarownica i Stara szafa”. Na koniec dodam że przesłanie pozostałych części jest podobne choć nie wszystkie książki z serii prezentują ten sam wysoki poziom. Moją ulubioną jest chyba właśnie „Podróż wędrowca do Świtu” –jedna z nielicznych morskich opowieści fantasy... nie podoba mi się tylko zakończenie.. budzi w człowieku jakieś ukryte tęsknoty i wątpliwości które jako dziecko wolałbym nie mieć...[/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-04-07 21:58:42##ed_end##


Autor: 323


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności