[Książki]


Terakowska, Dorota - \"Poczwarka\"

[blok]Treść : Adam i Ewa po wybudowaniu domu, osiągnięciu wysokich stanowisk pracy postanowili mieć dziecko. Według biznesplanu na życie miało być mądre, piękne, utalentowane ... idealne. Rodzice przygotowali już pokuj, zarezerwowali najlepsze szkoły i koła zainteresowań. Na świat przychodzi dziecko nie spełniające ich wymogów. Była to dziewczynka z chorobą downa. Mała miała bardzo ciężkie stadium nie do wyleczenia. Adam chce oddać Myszkę (jak później została nazwana) do ośrodka dla niepełnosprawnych, ale Ewa, jako kochająca matka nie chce się na to zgodzić. Ojciec izoluje się od dziewczynki i żony, a one obie muszą jakoś żyć z tą ,,innością”. Mała nie może nauczyć się podstawowych czynności, nie mówiąc już o chodzeniu do szkoły. Tak lecą trudne lata wychowywania dziecka. Matka staje na głowie by jej pomóc, ojciec wraca do domu wieczorem, przemyka się przez hol i znika w swoim pokoju. Tak mija czas do ósmych urodzin Myszki. W tym czasie dziewczynka odkrywa strych. Miejsce tajemnicze i piękne. Przesiaduje tam godzinami, wpatruje się w niebo i poznaje Boga, z którym rozmawia i który jej doradza. Wie, że musi Mu pomagać. Popełnia podstawowe błędy w tworzeniu świata – czerwona trawa, kwadratowe słońce itp.

Po kilku dniach spędzonych na stych (jak to mówi Myszka) dziewczynka wchodzi do rajskiego ogrodu. Spotyka tam Węża i oczywiście pierwszych ludzi. Zgadnijmy jak im daje na imię? Bóg stworzył ich na podobieństwo lalki Barbie i Kena – takie obrazy wyciągną z umysłu Myszki. Oczywiście ona próbuje ich zmienić, próbuje uczłowieczyć pierwsze istoty myślące. W ogrodzie mała bohaterka może spełnić swe najskrytsze marzenia – tańczy i śpiewa, jak panie w telewizji, jest piękna, zgrabna, umie wszystko powiedzieć. Gdy pierwsi ludzie pragną odejść na Ziemię, by mieć razem dziecko Myszka postanawia, że nie opuści Boga, zostanie razem z nim. Tymczasem ojciec poszukuje genów winnych za chorobę dziecka. Chce wiedzieć, czy to Ewa czy on był ,,zły”. Odkrywa straszną prawdę (zachęcam do przeczytania). Pod wpływem emocji wraca do domu, chcąc przeprosić Myszkę i być jej prawdziwym ojcem. Rodzicem, który się opiekuję dzieckiem. Niestety dziewczynka na jego oczach umiera i zostanie z Bogiem.


Książka pełna uczyć. Obrazuje zachowania rodziców, którym te inne dziecko rujnuje całe życie. Toczą w swym sercu dwie różne walki. Kobieta i mężczyzna. Myszka też jako dziecko z downem co innego myśli. Według rodziców jest zupełnie inna, ale my jako obserwatorzy widzimy jej prawdziwe wnętrze, wiemy co myśli. A tak przy okazji można się dużo dowiedzieć o chorobie downa ;).


,,Bohaterowie poczwarki żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści kilka lat i opracowany ,,rodzinny biznesplan”. Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta – każde na swój sposób- poznają to nowe życie. Miedzy odrzuceniem a miłością kryje się nie jedna tajemnica.”


Po tej książce moje poglądy na temat ludzi ułomnych zmieniło się. Pomimo, że temat jest trudny czyta się bardzo szybko i przyjemnie a te 320 stron leci nie zauważanie. Naprawdę rewelacyjna.[/blok]##edit_bycuruni_nadira 2006-04-07 21:54:18##ed_end##


Autor: 57


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności