[Książki]


Zelazny, Roger - ?Odmieniec? i ?Szalony Różdżkarz?

Moim zdaniem to jedne z najlepszych książek tego autora. Ale pamiętajmy też, że autor ten ma na swoim koncie wiele wspaniałych powieści, które zaskakują konkluzjami i stylem pisarskim.

Mamy więc dwa światy: nasz ? świat, w którym zwyciężyła technika i równoległy do naszego świat, w którym górę wzięła magia.


TOM I:
Opowieść zaczyna się wielką bitwą, w której ginie ojciec Pola ? Lord Det. Det jest czarnym magiem, który posiada ogromną moc i władzę nad smokami. Pol jako niemowlę zostaje przeniesiony do naszego świata, a w zamian do świata magii trafia Daniel Chain. Pol nie może odnaleźć się w świecie techniki, jest w końcu urodzonym magiem. Za to Daniel w świecie magii zaczyna konstruować maszyny, które mogą zagrozić istnieniu tej krainy. Stary mag, Mor, podejmuje decyzję o sprowadzeniu Pola z powrotem, ponieważ tylko on może pokonać nowe niebezpieczeństwo. I tak nasz początkujący mag wraca do miejsca swych narodzin, do Rondovalu ? zamku swego nieżyjącego ojca. W jaskiniach pod Rondovalem od lat pozostają uśpione smoki, bazyliszki i wilkołaki. Pol postanawia zbudzić jednego ze smoków ? Księżycowego Ptaka. Przy okazji budzi też złodzieja ? Mysią Rękawicę...

Pierwszy tom opisuje zmagania Pola z jego nowo nabytymi zdolnościami magicznymi, a później jego walkę z Danielem Chainem.
Żelazny wspaniale przedstawił walkę techniki z magią?walkę smoków z maszynami. Również główny bohater jest warty uwagi, a także sposób w jaki została w owej książce przedstawiona magia.


TOM II:
W drugiej części nasz już nieco bardziej doświadczony mag postanawia zdobyć stopień mistrzowski we władaniu magią. Po zamachu, jaki zgotowali mu inni magowie nie pozostaje mu inne wyjście jak udać się na inicjacje magiczną. Wyrusza więc z Mysią Rękawicą do miasta, w którym odbywa się zlot magów z całej krainy. Jednak w swojej wędrówce do sławy Pol nie jest sam. Towarzyszy mu demon ? Belfanior, który został przywołany do ochrony Pola jeszcze za czasów panowania Lorda Deta. Pojawia się też tajemniczy nieznajomy, który stara się pomóc Polowi. Po spotkaniu z nieznajomym Pol przyjmuje miano Szalonego Różdżkarza i wyrusza w niebezpieczną drogę prowadzącą do odnalezienia istoty prawdziwej magii i swoich korzeni.

W tym tomie spotykamy się z niezmiernie rozwiniętą fabułą, opowiadaną w dwóch narracjach. Sam sposób w jaki została napisana ta książka jest zdumiewający. Nie brak tutaj dywagacji na temat istnienia jak i celów w życiu każdego człowieka. Daje ona wiele do myślenia?sama czytałam ją kilka razy i nadal nie mogę wyjść z podziwu dla tego geniusza literatury fantasy.


Autor: 197


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności