[Książki]


David Eddings

[blok]Profesor Eddings mimo że urodzony w mieście o swojsko brzmiącej (w uszach Polaka) nazwie, a mianowicie Spotkane w stanie Washington – nic wspólnego z Polską nie miał.
Miała za to i to sporo wspólnego z USA i a także Wielką Brytanią – młodym chłopcem będąc zainteresował się literaturą staroangielską, Chauserem , Mallorym i innymi Studia w zakresie literatury Staroangielskiej i średniowiecznych romansów były o tyle przydatne że popchnęły go zapewne do pisania Fantastyki. Sam często podkreśla że Fantasy ma wiele wspólnego ze średniowiecznymi romansami. Licencjat i magisterke zdobył pisząc powieści.

Jest pisarzem znanym na zachodzie i często porównuje się go do Tolkiena czy Zelazngo, w mojej opinii jednak bliższy jest Piersowi Anthonym czy naszemu Sapkowskiemu – jego książki są pełne ironicznego humoru, szybka akcja inteligentne dialogi zjednują mu sympatie czytelników na całym świecie. Niezwykle trudną rzeczą jest przekład książek tego pisarza jednak w polskiej wersji językowej można uświadczyć sporej części jego humoru. Teksty w stylu :
„Cały czas udaje, że światło w jej oczach to odpicie słońca wpadającego przez dziurę w tyle głowy.” Czy:
„Skoro mamy trochę czasu, moglibyśmy zbudować kilka katapult. Atak wśród deszczu kamieni nie idzie zwykle zbyt dobrze. Spadające na głowę głazy z bliżej nie znanych powodów dekoncentrują przeciwnika.” nie mogą się nie podobać się.
Jest znany przede wszystkim z dwóch dzieł: Belgariady, która wraz z Malleornem tworzy świat Belgaratha a także Elenium i Tamuli – świat łudząco podobny do pierwszego i stworzony wg. tego samego schematu. może się to podobać albo nie. Ale dwa 5 tomowe cykle ksiąg grubych na 400-600 stron budzą respekt.

Ale nie są to oczywiście jedyne dzieła tego pisarza. Oprócz tych dwóch sag na które skladają sie następujące tomy:

*Belgariada:
\"Pionek proroctwa\"
\"Królowa magii\"
\"Gambit magów\"
\"Wieża czarów\"
\"Ostatnia walka czarodziejów\"

*Malloreon:
\"Strażnicy Zachodu\"
\"Król Murgów\"
\"Demon, władca Karandy\"
\"Czarodziejka z Darshivy\"
\"Prorokini z Kell\"
\"Belgarath Czarodziej\"
\"Polgara Czarodziejka\"

*Elenium:
\"Diamentowy tron\"
\"Rubinowy rycerz\"
\"Szafirowa róża\"

*Tamuli:
\"Kopuły ognia\"
\"Świetliści\"
\"Ukryte miasto\"

Są jeszcze inne książki (nieprzełożone dotychczas)Np.: \"High Hunt\", \"Losers\", \"Regina\'s Song\"[/blok]##edit_byfrija 2005-11-23 17:27:10##ed_end##


Autor: 323


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności