Kroniki Fantastyczne


[Świat Mroku]


Demony rodem z Azji Południowej i Środkowej

[blok]Bdud - duchy niebios w miejscowej tybetańskiej religii bon. W buddyzmie bDud zaczęto postrzegać jako demoniczne i na ogół złe istoty. Jak głoszą podania, są czarne, małe i mieszkają w zamku.
Brahmadaitya - to akurat jedno z dobrotliwych nadprzyrodzonych istot indyjskich. Mówi się, że jest to podobno duch bramina, który zmarł w stanie bezżennym. Zjawa ta jest bardzo wybredna, jeśli chodzi o pożywienie, zamieszkuje korony drzew i jest życzliwa dla ludzi, którzy nie naruszą jej terytorium. Jeśli to jednak, brońcie bogowie! ;-), uczynią, może im dosłownie skręcić kark.
Btsan (bcan) - tybetańskie demony powietrza, ukazujące się ludziom w postaci okrutnych myśliwych, przemierzających góry na krwistoczerwonych wierzchowcach. Każdy, kto wybrał się samotnie w zamieszkiwane przez btsan demony, mógł zginąć przeszyty ich strzałami.
Bugabu - duchy, które mimo groźnej nazwy, mają raczej dobrotliwy charakter. Hindusi właściwie już nie wierzą w ich istnienie, a jedynie matki straszą ich imieniem niegrzeczne dzieci na dobranoc - jak pisze Julian Franklyn w „A Survey of the Occult”.
Dakini - w wierzeniach buddyjskich są to istoty nieziemskie, które latają w powietrzu i pożerają ludzi. Dysponują także podobno magiczną mocą, dzięki której mogą wtajemniczać nowicjuszy w arkana tantry, a także pomagać joginom w dokonaniu dalszych postępów duchowych. Przedstawia się je najczęściej jako tańczące nagie dziewczęta, ale również jako odrażające potwory, bądź też z głowami lwów i ptaków i twarzami koni lub psów. W hinduizmie przedstawiane są jako wiedźmy towarzyszące bogini Kali. W buddyzmie tybetańskim zwane są Chadroma .
Dapi (duppy) - duch pochodzący z Indii Zachodnich, którego można wywołać rzucając kilka monet i wylewając na grób szklaneczkę rumu. Demon pojawia się natychmiast i jest oczywiście tak wściekły, że spełnia każde najpodlejsze życzenie wywołującego. Stara mądrość ludu głosi, że dapi to personifikacja zła w człowieku. Może się ukazywać jedynie pod osłoną nocy i powinien przed świtem wrócić do grobu, bo jeżeli mu się w tym przeszkodzi, nigdy już nie będzie mógł skrzywdzić żadnego śmiertelnika. Hindusi wierzą, że chuchnięcie dapiego przyprawia człowieka o ciężką chorobę, a dotknięcie o konwulsje i spazmy. Najlepszym sposobem obrony przed dapim jest rozrzucić przed drzwiami i oknami domu nasiona tytoniu, których demon wprost nie może ścierpieć.
Dmu - demony wywodzące się z tybetańskiej religii bon. Zamieszkują one niebo.
Gnjan - wredne tybetańskie duchy, kryjące się w drzewach i kamieniach. Zsyłają na ludzi plagi, choroby & śmierć.
Lu - nadprzyrodzone istoty z religii bon. Są kapryśne, a dla ich obłaskawienia konieczne są regularne ofiary. Żyją w jeziorach i rzekach.
Mumiai - to demon indyjski, który przypomina nieco europejskiego poltergeista. Nigdy się nie ukazuje, rzuca tylko przedmiotami i zabawia się dokuczaniem ludziom. Grasuje zarówno w dzień, jak i w nocy, a jego ulubionym zajęciem jest napastowanie tych członków niższych kast hinduskich, którzy grzeszą lenistwem lub skłonnością do przestępstw.
Wirika - w wierzeniach Hindusów małe, odrażające istoty, które zjawiają się po zmierzchu, wydając z siebie jazgotliwe, gardłowe dźwięki. Są czerwone i mają długie, ostre zęby, przypominające kły wampirów.
Pisachi i Bauta - demony ukazujące się w kształcie mglistych postaci kobiet lub mężczyzn i uważane są za zwiastun śmierci. Hindusi, którzy zawsze okazywali wielki szacunek istotom nadprzyrodzonym, budują kapliczki, gdzie składają duchom ofiary z kwiatów lub pożywienia. Rodzina hinduska, którą prześladuje wybitnie dokuczliwy demon lub duch może się w ostateczności zgłosić do tzw. Shaycana - mędrca, który według wierzeń posiada arkana mocy odpędzania widm.
Jakszowie - dobrotliwe i zazwyczaj opiekuńcze półboskie istoty, podwładni boga Kubery. Przedstawia się ich jako postacie o krótkich rękach i nogach i wydatnych brzuszyskach. Zamieszkują Himalaje i strzegą ukrytego tam skarbu. Patronują płodności, roślinom, wodzie. Żeńscy Jakszowie, zwą się Jakszi.
Pej - demony, które wypijają krew zmarłych, a także rannych wojowników, żyjącym zaś przynoszą biedę i nieszczęście. Wierni wyobrażają ich sobie, jako dzikie istoty o zmierzwionych włosach. Pej zamieszkują południowe Indie i Sri Lankę.
Rakszasy - półboskie, najczęściej złe duchy z hinduskich wierzeń. Mogą one przyjmować dowolną postać. We wzajemnych kontaktach wykazują się dobrym postępowaniem i wiernością, ale dla obcych mogą być żarłoczne, lubieżne i niebezpieczne. Mieszkają we wspaniałym mieście, zaprojektowanym przez architekta bogów Wiszwakarmę. Przeciwnicy świata bogów w mit. walce bóstw z demonami.[/blok]##edit_bysheila 2005-11-17 21:31:50##ed_end##


Autor: 229


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności