Kroniki Fantastyczne


[Krainy]


Języki w świecie Elder Scrolls

[blok]Świat Elder Scrolls (Nirn) zamieszkuje wiele fantastycznych ras. Jak można się domyślić, te o których czytamy w książkach, czy te, które spotykamy w trakcie gry, to tylko niewielka ich część. W przeciwieństwie do „ras” które występują w naszym rzeczywistym świecie, te z TES często nie są tylko rasami, lecz z punktu widzenia biologicznej definicji, humanoidalnymi gatunkami. Historia ich narodów sięga tysięcy lat.
Te wszystkie rzeczy sprawiają, że na Nirnie funkcjonuje bardzo wiele, różniących się od siebie języków.
Każdy miłośnik tego świata wie, że nie ogranicza się on tylko do kontynentu Tamriel. Znajduje się tutaj wiele innych lądów, zamieszkiwanych przez rasy, których gracze nie mogli jeszcze spotkać podczas gry. Niestety, moja wiedza o nich jest teraz praktycznie zerowa. Dlatego w opracowaniu tym, skupiam się wyłącznie na rasach Cesarstwa.
Sięgając do ich korzeni, możemy wyodrębnić dwa fundamenty. Pierwszym, będzie język starożytnych Ehlnofey, od których wywodzą się elfy oraz ludzie (orkowie, kajiity czy inne też tu się zaliczają). Drugi, to język Hoist, którego dziećmi są Argonianie.
W miarę upływu czasu, nastąpił rozłam, między linią elfią i ludzką, przede wszystkim pod względem geograficznym, co wpłynęło na znaczne oddalenie się tychże języków od siebie. Główne skupiska ludzi występowały na Amtorze, Yokudzie i na Tamriel (Ludzie Medyczni). Tam też wyewoluowały główne nurty ludzkiego języka. Na Tamriel zaś, i na okolicznych wyspach (kontynentach), ewoluowała elfia gałąź języka Ehlnhofey.
Przejdźmy teraz do sytuacji, jaka panuje teraz w świecie gier: Arena, Daggerfall i Morrowind. Oto języki największych znanych nam obecnie ras.

LUDZIE
W całym Tamriel panuje wspólny, Cyrodylijski, inaczej zwany Tamriellicznym. Cyrodill, to inna nazwa prowincji imperialnej. Gdy Tiber Septym podbił cały kontynent, narzucił na nim swoją administrację oraz język. Można się nim posługiwać wszędzie, chociaż z różnym skutkiem. Jest on bazowany na Nordowskim. W Cyrodill nie ma problemu z porozumiewaniem się w tym języku.
- Można nim rozmawiać także w prowincji Skyrim (Nordowie), gdzie jest trochę inny dialekt, ale umożliwia on bezproblemową komunikację.
- Bretoni także się nim posługują, ale należy oczekiwać, że w ich języku będzie spoko zapożyczeń z języka elfiego, z racji na długi opis okupacji High Rock i mieszania się tych ras.
- Redgardzi z prowincji Hammergell są kolejną rasą, która w całości przejęła język Cyrodill. Posiadają oni jednak także swój własny, starożytny, Yoku. Posługują się nim bardzo rzadko nieliczni z wyższych sfer.

Jak widać, jeżeli chodzi o ludzi, powszechny jest język, określanym mianem Cyrodylijskiego. Wśród różnych ras, występują różne dialekty, ale można się za jego pomocą porozumiewać. Jest to zatem wspólny język Tamriel.

ELFY
Język wszystkich przedstawicieli tej rasy, wywodzi się z Ehlnofey. Po upadku ich ojczyzny, język ewoluował. Najbliżej korzeni ehlnofejowskich znajduje się język Alyeidów (Dzikich Elfów). Spokrewniony z nim jest także, prawdopodobnie język Nimf.
Jednak trzon języka Elfów, stanowi język Aldmeris, mowa elfów wysokiego rodu, z których wywodzą się Bosmerzy i Dunmerzy. Jest on także w nieco zniekształconej formie językiem Bosmerów. Leży też u podstaw języka mrocznych elfów i mowy krasnoludów. Obecnie, po tysiącach lat ewolucji tychże, nie ma z nim za wiele wspólnego. Dunmerzy posiadają dwa języki, które dosyć się od siebie różnią. Są to: Język Popielnych i Język Dunmerskich Domów. Rozdzieliły się one dziesiątki wieków temu.

ORKOWIE
Posiadają swój własny, „orkowski” język, ale większość zna też Tamrieliczny, z racji na wieki asymilacji. Po zniszczeniu Orsinium w Pierwszej Erze, orkowie rozlali się po całym cesarstwie, co doprowadziło do wzgęldeno przemieszania kulturowego tej rasy z innymi mieszkańcami kontynenty. Trzeba tu uwzględnić, że Orkowie mają elfie korzenie, prawdopodobnie więc w ich brutalnej i szorstkiej mowie przewijają się elementy pięknego Aldmeris :).

KAJIICI
Niestety, o tym języku nie mam dokładnych danych. Prawdopodobnie mają swój własny język, który występuje w różnych odmianach, z racji na różnorodność tej rasy, odmian ich przedstawicieli jest bowiem 20. Język Tamrieliczny jest również popularny wśród nich, z racji na dość silną infiltrację Elsweyr przez Cesarstwo.

ARGONIANIE
Mają własny, zupełnie odrębny język, który można nazwać językiem Hist. Niewielu posługuję się Cyrodyllijskim. Ze względu na niedostępność krainy Black Marsh, wymiania kulturowa z obcymi gatunkowo Argonianami jest niewielka.

Myślę, że ten tekst przybliżył wam nieco języki najpopularniejszych ras świata Elder Scrolls. Polecam, bliższe zapoznanie się z tym uniwersum, bowiem jest to jeden z najpiękniejszych światów w grach cRPG.[/blok]


Autor: 207


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności