Kroniki Fantastyczne


[Bohaterowie]


Ulmo

[blok]Jest to drugi co do potęgi Valar (po Manwe i Melkorze) i jeden z Aratarów ( najpotężniejsi z Valarów). Jako władca wody, Ulmo razem z Melkorem, Aule i Manwe był głównym budowniczym Ardy.
W Ardzie mieszka w Oceanie Zewnętrznym lub wodach pod Śródziemiem , rządząc poruszeniami wszelkich wód od fal Belegaeru po poranną rosę. W przeciwieństwie do innych Valarów, niechętnie przybiera cielesną postać. Jeśli ją przybiera to budzi przerażenie wśród Dzieci Iluvatara. Wygląda wtedy niczym spiętrzona fala pędząca w głąb lądu, z grzebieniem piany na ciemnym hełmie, w szacie jak pancerz z łusek lśniących srebrzyście na ciemnej zieleni. Pojawia się w Valinorze tylko na naradach dotyczących spraw najwyższej wagi oraz wtedy gdy Valarowie potrzebują jego pomocy lub rady
Ulmo darzy wielkim uczuciem Ludzi i Elfy. W Beleriandzie często udzielał rad Dzieciom Iluvatara, ukazując im się bezpośrednio, a także przemawiając przez sny lub muzykę wód. Przeniósł Eldarów do Amanu mimo że jako jeden z niewielu miał do tego zastrzeżenia. Władca Mórz nawet po buncie Noldorów nie przestał ich otaczać opieką. Litował się nad ich niedolami oraz doradził Finrodowi i Turgonowi by założyli sekretne królestwa, pokazał Turgonowi Tumladen i ukrywał jego przeprowadzkę. Doradzał również Kirdanowi, kierował życiem Tuora oraz ocalił Elwingę.
Ulmo był najbardziej uzdolnionym muzycznie z Ainurów, on sam uczył muzyki Telerich. Grał na swoich słynnym rogu, Ulumuri, wykonane dla niego przez Majara Salmara. Muzyka Ulma wyraża zarówno chwałę, jak i smutek
Jego imię pochodzi z języka quenejskiego które w tłumaczeniu na polski brzmi: ten, który napełnia wodą lub ten, który spuszcza wodę. Zwany jest również Władcą Wód i Królem Mórz, co być może jest również tłumaczeniem jego imienia.
Pisząc ten opis korzystałem z „Encyklopedii Śródziemia” Roberta Fostera ale głównie używałem własnej wiedzy.
[/blok]


Autor: 327


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności