Kroniki Fantastyczne


[Bohaterowie]


Batman

[blok]

Bruce Wayne miał wspaniałe dzieciństwo do czasu, gdy pewnego wieczora wraz z rodzicami wybrał się do kina "Monarch" na film "Znak Zorro". Po seansie na ulicy, nazwanej potem Crime Alley, cała rodzina została napadnięta przez drobnego przestępcę Joego Chilla. Podczas rabunku zamordował on rodziców Bruce'a. Wydarzenie to odcisnęło na jego psychice silne piętno i przepełniło go żądzą zemsty. Ślubował zemstę przeciw wszystkiemu, co narusza prawo. Przez lata podróżował po świecie, by uczyć się od mistrzów różnych dyscyplin obrony i walki. W końcu stał się wyjątkowym artystą oswabadzającym się z więzów, mistrzem sztuk walki, akrobatyki, nauki, technologi, boksu, kryminologi i umiejętności detektywa. Doskonaliwszy swoje umiejętności, Bruce Wayne jest przygotowany, rozpocząć swoją misję. Ale chciał budzić strach wsród przestępców z którymi walczy samym wyglądem , chroniąc równocześnie swoją prawdziwą tożsamość . Pewnej nocy, w gabinecie ojca, Bruce Wayne przeżywa na nowo wspomnienie śmierci rodziców. Nagle, w przeraźliwym błysku czerni, okno jest roztrzaskane przez uderzający obraz czarnego nietoperza. W tym momencie, przeznaczenie Bruce Wayne jest określone. On stał się Batmanem. Batman postanawia nigdy nie zabijać wrogów , tylko oddawać ich w ręce sprawidliwości.

Podczas dnia, Bruce Wayne jest dyrektorem CEO Wayne Enterprises i utrzymuje publiczny obraz playboya milionera. Faktycznie , Bruce robi wszystko co konieczne przekonujące innych, że egocentryczna osoba z towarzystwa jest jego prawdziwą. Bruce Wayne jest przebraniem, Batman jest prawdziwą osobowością.
W ciągu swojej długiej kariery Batman dorobił się wielu wrogów. Najsłynniejsi pojawili się już w latach 40. Najpierw w numerze 1 "Batmana" z 1940 roku swój debiut miał Joker, a niedługo potem Pingwin (nr 58 "Detective Comics" z grudnia 1941). W tym samym roku pojawił się Scarecrow, który po raz pierwszy zetknął się z Batmanem w 3. odcinku World's Finest Comics. W sierpniu 1942 czytelnicy mieli okazję poznać Two Face'a ("Detective Comics" nr 66). Parę lat później ("Detective Comics" 140 z października 1948) do panteonu wrogów Batmana dołączył Riddler. W walce z nimi wszystkimi Batman nie był osamotniony. Równie szybko jak przeciwników zyskał również sojuszników. W tym samym komiksie, co Batman, występ premierowy miał także komisarz James Gordon, który wspólnie z zamaskowanym bohaterem rozwiązał sprawę syndykatu chemicznego. Robin, "cudowny chłopiec", pomagał Nietoperzowi od początku lat czterdziestych.
Najwierniejszy towarzysz Bruce'a, Alfred Pennyworth, debiutował w 1943 roku. W latach 50. Batman działał już w towarzystwie całej grupy przyjaciół , do których dołączyli : Batwoman, Bat-Mite a nawet Bat-Dog. Kolejna dekada przyniosła dość radykalną zmianę wizerunku Batmana. Przede wszystkim jego przygody stały się bardzo zabawne (proces ten zaczął się już pod koniec lat 50-tych), a poza tym w nr 327 "Detective Comics" z 1964 zmienił on swój dotychczasowy strój na ten, który w ulepszonej wersji znamy dzisiaj. Lata 60. to również pierwsze występy dwóch ważnych kobiet w życiu Batmana - Pameli Isley bardziej znanej jako Poison Ivy (Trujący Bluszcz - najbardziej znany przeciwnik płci pięknej obok Catwoman) oraz Batgirl (Barbary Gordon), które pojawiły się odpowiednio w 1966 i 1967 roku. Lata 70. to powrót do świata Batmana atmosfery mroku. To wtedy stał się on takim bohaterem, jakim znamy go dzisiaj. Jeśli chodzi o nowych sławnych antagonistów, to na początku tego dziesięciolecia (czerwiec 1971, 232. numer "Batmana") pojawił się Ra's Al Ghul. Początek lat 80. to kolejne ważne wydarzenia w życiu Batmana. W 1980 Dick Grayson (Robin) po 40 latach współpracy postanowił opuścić jaskinię nietoperza i przyłączyć się do nowej grupy The New Teen Titans stając się Nightwingiem. Batman nie pozostał jednak długo samotny. Już w 1984 pojawił się nowy Robin - Jason Todd (stało się to w "Batmanie" nr 368). Nowy tandem przetrwał krótko, gdyż wkrótce Jason zginął podczas jednej z akcji ("Batman" nr 408). Trzeci już Robin, Timothy Drake, pojawił się w sierpniu 1989 ("Batman" 436) i pracuje wspólnie z Batmanem do dziś. Nieco wcześniej, bo w numerze 399. "Batmana", Bruce Wayne definitywnie zakończył również współpracę z Catwoman. Karierę jako Batgirl zmuszona była przerwać Barbara Gordon, która postrzelona przez Jokera straciła władzę w nogach ("Zabójczy żart"). W 1989 w komiksie "Suicide Squad" nr 23 zaczęła działać jako Oracle (zajmując się włamaniami do komputerów). Nową Batgirl w 567. numerze "Batmana" z lipca 1999 została Cassandra Cain. Początek lat 90. to jeden z największych kryzysów w dziejach Batmana. Po pojedynku z nowym superprzestępcą nazywanym Bane (debiut w "Batman: Venegance of Bane" nr 1 w styczniu 1993) trafił on na wózek inwalidzki. W tym czasie rolę Batmana przejął Azrael, czyli Jean-Paul Valley, rycerz zakonu św. Dumasa. Po wielu miesiącach Bruce wrócił do zdrowia i musiał walczyć z pogrążającym się w szaleństwie Azraelem. Wygrał tę walkę i ponownie jako prawdziwy Batman wyruszył do walki z przestępcami.

Źródło: BatCave
Lekkie Poprawki: Adryt

[/blok]


Autor: 4


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności