Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Smoki Perneńskie

[blok]Zacznijmy od pochodzenia smoka perneńskiego.
Jeszcze przed wszystkimi znanymi nam epokami istniała na Ziemi wysoko rozwinięta cywilizacja. Ziemscy naukowcy odkryli Układ Rukbat, a w nim nadającą się do skolonizowania planetę. Zasiedliło ją ponad 8000 osadników. Planeta została nazwana Pernem. Panowały na niej doskonałe warunki do życia. Ludzie odkryli na niej wiele nowych gatunków zwierząt, m. in. jaszczurki ogniste, które przypominały miniaturowe smoczki. Przez osiem lat ludzie żyli spokojnie, powiększając swe osady i zakładając rodziny. Po tym czasie Pern nawiedził kataklizm. Były nim tzw. Nici, obca forma życia, wyrzucana z Czerwonej Gwiazdy - planety, która co 200 lat przechodziła obok Pernu. Nici pożerały wszystko, co żyło. Tylko woda i ogień mogły unicestwić to zagrożenie. Ludzie widząc niezwykłe zdolności jaszczurek ognistych, po wielu eksperymentach z kodami genetycznymi zwierzątek, stworzyli smoki.
Smoki perneńskie posiadają trzy podstawowe zdolności. Zdolność telepatii, czyli myślowego porozumiewania się ze swoim Jeźdźcem oraz innymi smokami, zdolność teleportacji, czyli poruszania się w Pomiędzy (czasoprzestrzeń). Aby smok mógł udać się Pomiędzy, on oraz jego Jeździec muszą wywołać z myśli obraz miejsca, do którego chcą się udać. Ostatnią z posiadanych przez perneńskie bestie zdolności jest telekineza, czyli przenoszenie różnych przedmiotów siłą woli.
Smoki perneńskie mogą być zielone, błękitne, brunatne, spizowe lub złote. Smoki zielone są najmniejsze i najmniej inteligentne. To zwinne i bardzo skuteczne w boju samice. Smoki błękitne również mogą walczyć, ale oprócz tego są też bardzo dobrymi zwiadowcami i gońcami. Choć większe od zielonych, górują nad nimi szybkością. Gady o brunatnych łuskach natura najlepiej przystosowała do zwalczania Nici. Spiżowe to urodzeni przywódcy, najczęściej dowodzący smoczymi oddziałami. Natomiast złote smoczyce, inaczej nazywane Królowymi składają jaja oraz pilnują porządku w smoczych siedzibach, czyli w Weyrach.
W każdym Weyrze mieszka ok. 500 smoków wraz z ich Jeźdźcami, w tym Królowa, czyli złota smoczyca, Władczyni, czyli osoba dosiadająca Królową, oraz Władca, czyli Jeździec spiżowego smoka, który dogonił Królową w locie godowym. Weyry są zazwyczaj położone w górach, na wyspach lub w innych niedostępnych miejscach. W każdym miejscu przeznaczonym na smocze siedziby powinny być jaskinie lub skały, w których można je wydrążyć oraz nieczynny wulkan będący Wylęgarnią.
Królowe składają od 10 do 70 jaj jednorazowo, wznosząc się do lotu godowego raz do roku, a podczas opadów Nici nawet dwa razy rocznie. Złożenie jaj oraz Wylęg następuje w Wylęgarni, nieczynnym wulkanie z gorącymi piaskami. Przed Wylęgiem smoczy Jeźdźcy wyruszają na poszukiwanie kandydatów na smoczych towarzyszy lub kandydatek, jeśli zostało złożone złote jajo. Czasem zdarza się, że także kobiety dosiadają zielonych smoczyc. Do Naznaczenia smoka bojowego są brani chłopcy w wieku 10-15 lat, a kandydatki do Naznaczenia złotej smoczycy ok. 20 lat. W dzień Wylęgu w Weyrze zbierają się rodzice kandydatów oraz najważniejsze perneńskie osobistości. Bliskość Wylęgu sygnalizują smoki, rozpoczynając swą „pieśń narodzin”. Wszyscy udają się Wylęgarni. Kandydaci na smoczych jeźdźców są przywożeni na błękitnych smokach i stawiani przed jajami na piachu. Gdy mały smok znajduje odpowiedniego kandydata, następuje naznaczenie, czyli połączenie umysłów smoka i Jeźdźca. Odrzuconych kandydatów wywozi się na zielonych smokach.
Młode smoczątka są niezdarne i nieporadne, chwila nieuwagi może skończyć się zwichniętym skrzydłem lub łapą. Przez pierwszy miesiąc życia smoczątka jedzą 6-7 razy dziennie oraz długo śpią, później jedzą raz dziennie, a po osiągnięciu dojrzałości (w wielu 1,5 – 3 lat) wystarcza im jeden posiłek w tygodniu.
Dojrzałe smoki wraz z Jeźdźcami dostają swą własną jaskinię. Aby smok mógł ziać ogniem musi żuć Smoczą Skałę, czyli specjalny kamień, który po wejściu w reakcję z sokami żołądkowymi zamieniał się w płomień. Smocza Skała powoduje bezpłodność u smoczyc, więc zielone nie mają młodych, choć nadzwyczaj często wznoszą się do lotów godowych. Jeźdźcami bardzo często zostają homoseksualiści.
Lot godowy Królowej jest w Weyrze bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ tutaj zostaje wybrany przywódca. Przed lotem godowym Królowe są bardzo głodne, ale ich Jeźdźczynie używając umysłowej więzi muszą je powstrzymać od pożarcia mięsa, ponieważ najedzona i ciężka Królowa nie mogła polecieć daleko, a długość lotu decydowała o ilości złożonych jaj. Smoczyca więc jedynie wykrwawia swą zdobycz, a nasycona wzbija się w powietrze. Za nią startują spiżowe smoki. Ich Jeźdźcy są wtedy w transie, otaczając Władczynię. Złota smoczyca długo zwodzi spiżowe, aż w końcu któryś dogania ją. Wtedy samiec zawiązuje swoją szyję wokół szyi smoczycy. Co robią później, łatwo się domyślić.
Gdy umrze smoczy Jeździec, jego smok rzuca się w Pomiędzy, nie mogąc wytrzymać bólu po stracie towarzysza i nie wraca stamtąd nigdy. Gdy umrze smok, jego Jeździec czuje się, jakby zginąła część jego samego, zazwyczaj staje się szaleńcem lub popełnia samobójstwo. Smoki perneńskie żyją ok. 90 lat.[/blok]##edit_bykesseg 2006-04-11 18:15:32##ed_end##


Autor: 1620


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności