Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Azgor_WKS o Smokach

[blok]HISTORIA AZGORA – OJCA SMOKÓW I NARODZENIA URULOKICH
Według Ksiąg Eny władcą i ojcem smoków jest Azgor Złoty, Uruloker czyli Władca Smoków noszący wiele innych imion , który jako pierwsze Dziecko Eny przebudził się u podnóży Zanok Monkh(Kolumn Niebios). Potem przebudzili się: Khangor Srebrna, Indragor Błękitny, Tengor Biała, Meangor Czarny, Vitragor Czerwony, Dakhagor Brunatny i Sengor Zielona. Ośmiu Urulokich zamieszkało w grotach Zanok Monkh i wkrótce na świat wyszło ich potomstwo mniej potężne od swych magicznych ojców i matek. Później, gdy do Turladu powrócił Anelior uwiódł czterech Urulokich: Meangora, Vitragora, Dakhagora i Sengor. Przechodząc na stronę zła utracili jednak część magicznej mocy i dla podtrzymania ognia potrzebowali siarki, dlatego stali się odrażającymi, cuchnącymi potworami wiecznie walczącymi ze swoimi dobrymi braćmi i siostrami.
Tymczasem Anelior uknuł plan pokonania Ojca Smoków. Wysłał do groty Azgora wielkiego elfiego kowala Spektre, który zaproponował Pierwszemu wykłucie Bransolety Mocy, magicznego przedmiotu który pomógł by Urulokerowi w odzyskaniu dzieci które poddały się złu. Spektra oszukał Azgora i gdy Ojciec Smoków założył Bransoletę utracił część swej mocy, jednak zamiast zginąć przemienił się w elfa. Za ten czyn Spektra mocą Smoczego Klejnotu przemieniony został w Ethgora (Smokokrztałtnego) i wraz ze swym potomstwem służyć miał Azgorowi dopóki nie spełni się przepowiednia kiedy to Ethgorowie zostaną uwolnieni.
Przepowiednia Bransolety mówi, że Azgor odzyska swą pierwotną postać gdy zabije swego potomka zaprzedanego złu. Przez wiele wieków smoki Urulokera tropiły i zabijały gady oddane w służbę zła i dopiero pod koniec trzeciej ery świata okazało się, że ów potomek nie pochodził z rasy Urulokich ale z rasy Dagothów (elfów smoczej krwi). Dagothowie byli potomkami Azgora który przyjął postać elfa i jego przyszłej żony, księżniczki jednego z najpotężniejszych i najstarszych elfich rodów. Dzieckiem przepowiedni był Gollar, który stał się później Gurem(Upadłym).
I stało się, że pod koniec trzeciej ery świata Azgor spotkał się z Gurem na polu bitwy u bram mrocznej twierdzy Rathset w krainie Bandion, a moc Smoczego Klejnotu zniweczyła złą siłę Czarnego Pierścienia, Azgor pokonał Gura i dopełniła się Przepowiednia, Ethgorowie zostali uwolnieni z pod mocy klątwy Smoczego Klejnotu, a Ojciec smoków odzyskał swą dawno utraconą pierwotną postać.
ZŁOTE SMOKI (Smoki Słońca)
Ojcem złotych smoków jest Azgor. Są to najwięksi i najpotężniejsi przedstawiciele swojej rasy, posiadający też największą moc magiczną, a ich bronią jest magiczny czerwony ogień. Złote smoki od początku istnienia Złotego Okrętu Earosa(słońca) bronią go przed złymi zastępami Aneliora. Były one zawsze wierne dobru i żadnego z nich nie udało się Aneliorowi przeciągnąć na swoją stronę.
SREBRNE SMOKI (Smoki Księżycowe)
Matką srebrnych smoków jest Khangor. Jej potomstwo rzadko pojawia się w historii Eny i nie odgrywa większej roli na tym świecie. Dopiero po stworzeniu Srebrzystego Okrętu Lunara(księżyca) srebrne smoki zobowiązały się bronić go przed zakusami Aneliora i trzymają straż nad nim do tej pory choć świat się odmienił. Smoki te są tylko trochę słabsze od złotych krewniaków, a ich bronią jest magiczny żółty ogień Żaden ze srebrnych smoków nie zaprzedał się złu.
BIAŁE SMOKI
Matką białych smoków jest Tengor. Białe smoki są średniej wielkości jednak posiadają dużą moc magiczną. Ich bronią jest zielony magiczny ogień. Są głównymi obrońcami Dagorieth(Krainy Smoków) i choć jest ich mało spełniają doskonale swą funkcje. Dwaj najwięksi synowie Tengor – Kurus i Skath zasłynęli w historii Eny pokonując swoją złą krewniaczkę Dakhagor. Jedynym białym smokiem który zaprzedał się złu był Angon przezwany później Szarym, który jednak skruszony wrócił do Azgora i zginą w jego obronie podczas bitwy pod Rathset.
BŁĘKITNE SMOKI (Smoki Lodu)
Ojcem tych najbardziej zagadkowych smoków jest Indragor. Są one największym po złotych i srebrnych gatunkiem wśród Urulokich, posiadają znikomą moc magiczną, a ich bronią jest lodowy oddech dość jednak potężny by zmierzyć się z gorącym ogniem złych braci. Są typem samotników i rzadko łączą się w pary dlatego jest ich dość mało. Mieszkają na dalekiej, mroźnej północy i jako jedyne dobre smoki osiedliły się z dala od innych Urulokich głównie dlatego że lubują się w zmrożonych pustkowiach północnego świata. Rzadko też mieszają się w sprawy tego świata chyba że ich siedzibom zagraża niebezpieczeństwo. Tylko raz pojawiają się w zapiskach kiedy to Vitragor Czerwony ze swym potomstwem zapragną w drugiej erze zawładnąć północnym pustkowiem i oddać je Gurowi. Wtedy to Indragor i jego syn Lazar zabili Vitragora i rozgromili najeźdźców. Błękitne smoki choć nigdy nie walczyły w obronie dobra nigdy nie stały też po stronie zła.
CZARNE SMOKI
Pierwsi Uruloke którzy zaprzedali się złu. Ich ojcem był Meangor. Są to smoki średniej wielkości lecz najpotężniejsze z Mor-Uruloke(Smoków cienia), a ich bronią jest ogień podsycany siarką lub kwas. Najczęściej spotykało się je w drugiej erze w górach Bandionu lecz byli stopniowo przetrzebiani w wojnach z dobrymi smokami i w czasie bitwy pod Rathset u kresu trzeciej ery zaledwie pięciu z nich stanęło w obronie Gura, a prowadził ich Meangor. Zdarzało się, chociaż rzadko że skruszeni Mor-Uruloke wracali do swego ojca i prosili o wybaczenie zdrady. Najbardziej pośród czarnych smoków wsławił się Drangor który wrócił do Azgora pod koniec drugiej ery i uzyskawszy odpuszczenie win stał się najwierniejszym obrońcą Ojca Smoków.
CZERWONE SMOKI
Ojcem tych fanatycznie oddanych złu smoków był Vitragor. Czerwone smoki są najbardziej splugawionym potomstwem Azgora. Przewyższają okrucieństwem nawet niektóre Demony Otchłani. Są to ogromne gady posiadające dużą moc i straszliwie gorący dech potężniejszy nawet od magicznego ognia białych smoków. Często próbowały strącić z nieba Złoty lub Srebrny Okręt jednak straż ich dobrych krewniaków wzmacniała moc sterników słońca i księżyca. Po klęsce na północy i śmierci Vitragora niewiele czerwonych smoków pozostało na świecie. Resztki rozpierzchły się po Enie siejąc terror gdziekolwiek się pojawiły. Najbardziej znanym po Vitragorze czerwonym smokiem był Aznagor znany jako Plaga Ansawii w którym odrodziła się potęga ojca. Osiedlił się on w połowie trzeciej ery w górach niedaleko królestwa Ansawii w południowej Ergii i spustoszył ten kraj, który nazwano potem Gulmorem(Mrocznym strachem). Aznagor związał się z czarną smoczycą o imieniu Dilgor, a zrodzone z tego związku młode stanowiły nową rasę Mrocznych Smoków. Pieśń o Mrokach Gulmoru mówi o wyprawie herosów do gniazda Aznagora, o wybiciu jego potomstwa i zabiciu Dilgor, a także o pojedynku łowcy smoków Dragera ze straszliwym Aznagorem. Zdarzyło się jednak, na nieszczęście świata, że pogromcy przeoczyli jednego mrocznego potomka Aznagora nazwanego później Morgorem, który zasłyną później jako najokrótniejszy Mor-Uruloke.
ZIELONE SMOKI
Matką zielonych smoków jest Sengor. Są to gady średniej wielkości i mocy, a ich bronią jest kwas lub ogień podsycany siarką. Zielone smoki są najmniej okrutni z Mor-Urulokich jednak dali się światu we znaki, gdyż to z nich wywodzi się splugawiony gatunek zwany Wywernami, żyjące na moczarach, ziejące niebieskim ogniem podsycanym gazowymi wyziewami z bagnisk lub plujące kwasem stwory o gładkiej, oślizgłej skórze, smoczych skrzydłach i morderczym spojrzeniu, bezlitośnie niszczyły osiedla ludzi, elfów i krasnoludów. Zapiski mało wspominają o zielonych smokach.
INNE SMOKI
Wśród tej części smoczej populacji wyróżnić możemy przede wszystkim Smoki Brunatne o niespotykanym u tych stworzeń wyglądzie, najmniejsze używane najczęściej jako smoki wierzchowe, ziejące słabym, czerwonym ogniem, których matką jest najsłabsza z pośród Starożytnych smoczyca Dakhagor. Tylko część smoków brunatnych przeszło na stronę zła i wielu dobrych ofiarnie broni siedziby Azgora lub służy elfiemu bractwu Dagorsad(smoczych jeźdźców) za smoki wierzchowe.
Innymi gatunkami są smoki mieszane; prążkowane, cętkowane, nieloty i inne przeróżne dobre i złe mutacje żyjące na obszarze Eny. Niewątpliwie do działu „Inne smoki” zaliczyć można zarówno Ethgorów(Smokokształtnych) jak i Dagothów(elfów smoczej krwi), oraz Wywerny i Mroczne Smoki itp.
[/blok]


Autor: 111


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności