Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Svirfnebli

[blok]Svirfnebli, zwane również gnomami głębinowymi, to bardzo tajemnicza i skryta rasa. Są to stworzenia zamieszkujące jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Krainach – zły i przeżarty niegodziwością Podmrok.
Mimo miejsca, w którym mieszkają, svirfnebli nie są egoistami - jest to rzadkością w Podmroku, pomagają sobie wzajemnie, troszczą się o starszych i rannych (dla przykładu: jeśli drow w czasie patrolu zostanie ciężko ranny, to jego towarzysze się nim nie przejmują, najwyżej zginie – typowe zachowanie stworzeń mieszkających w Podmroku; Jeśli svirfnebli zostałby ranny jego towarzysze zaniosą go do miasta na własnych plecach, nie zważając na niebezpieczeństwa) oraz darzą się szczerą przyjaźnią. Gnomy głębinowe różnią się od swoich kuzynów z powierzchni. Mierzą około 130-140 centymetrów wzrostu. Svirfnebli, w przeciwieństwie do gnomów powierzchni, nie posiadają włosów. Ich skóra kolorem, teksturą i emanacją ciepła przypomina ukochane przez nich kamienie. O co mi chodzi? Kamienie nie emanują praktycznie żadnego ciepła, a w Podmroku niemal wszystkie stworzenia posiadają zdolność widzenia w spektrum podczerwieni. Jest to tzw. Infrawizja, pozwalająca widzieć otoczenie jako plamy ciepła: rzeczy mocno czerwone to obiekty o wysokiej temperaturze, kolory wraz ze zmianą temperatury zmieniają się.
Oczy gnomów głębinowych lśnią charakterystycznym, czerwonym blaskiem. Svirnebli są dobrze zbudowane, jak na stworzenia o ich wzroście, posiadają potężnie umięśnione ramiona oraz tors, idealnie przystosowane do ich życiowej pasji – górnictwa. Poza wydobyciem i obróbką klejnotów oraz cennych metali, zajmują się głównie kowalstwem. Między sobą gnomy głębinowe posługują się własnym językiem, jednak w głębszych tunelach Podmroku często porozumiewają się wysyłając przez skały ciche wibracje, które z łatwością „wychwytują”. Dzieje się tak, ponieważ svirfnebli są wręcz „dostrojeni” do skał, są jednością z kamieniami. Sfera ziemi jest ich życiem i miłością.
Svirfnebli znają się na magii. Korzystają głównie z magii ziemi, ale tworzą też iluzje, m.in. fałszywe „wejścia” do tuneli, przeciwnik wbiega w nie, po czym uderza w twardą ścianę, a iluzja znika. Najsilniejszym czarem, jaki znają, jest przywołanie żywiołaka ziemi. Gnomy głębinowe i żywiołakami żyją w zgodzie, ale svirfnebli największą przyjaźnią darzą Entemocha, księcia żywiołaków ziemi. Boją się Ogremocha – jego złego brata bliźniaka.
Bogiem, do którego gnomy głębinowe zanoszą modlitwy, jest Segojan, duch-opiekun stworzeń ziemi.
Mimo, że svirfnebli są pokojową rasą, potrafią dobrze walczyć. Młoty i kilofy w ich silnych, przystosowanych do ciężkiej pracy, ramionach potrafią wyrządzić ogromną krzywdę. Ich najzacieklejszymi, pradawnymi wrogami są mroczne elfy.
Jak już wcześniej wspomniałem życiową pasją gnomów głębinowych jest górnictwo. W miastach svirfnebli górnicy są bardzo poważani.
Górnicy – gnomy głębinowe, które wydobywają rudę w tunelach niedaleko miasta, zazwyczaj w odległości około pół dnia drogi od domu.
Górnicy ekspedycyjni – wydobywają rudę i cenne minerały w dzikim Podmroku. Narażeni na wielkie niebezpieczeństwo, bardzo poważani w mieście.
Nadzorca kopaczy – svirfnebli nadzorujący pracę górników ekspedycyjnych w czasie wyprawy, głównodowodzący, spoczywa na nim odpowiedzialność za życie podwładnych.
Jedynym miastem głębinowych gnomów, jakie poznałem jest Blingdenstone, mieszczące się w kompleksie kilku jaskiń, niezmienionym zbytnio przez svirfnebli. Gnomy pozostawiły naturalność tego miejsca, ponieważ kamień to ich miłość. W Blingdenstone rządzi król, jednak nie jest on despotą, decyzje podejmuje po konsultacji ze swoim doradcą oraz Radą Starszych gnomów miasta.
Na koniec chciałbym podać Wam pewne powiedzenie często używane przez głębinowe gnomy:
Magga camarra – co znaczy „Na kamienie” (a jakżeby inaczej ;)).


Praca oparta głównie na książkach R.A.Salvatore („Trylogia Mrocznego Elfa”, „Mroczne Oblężenie”), jak i wiedzy własnej.[/blok]##edit_bykesseg 2006-03-02 16:08:05##ed_end##


Autor: 780


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności