Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Węże morskie w Biblii. Lewiatan

[blok] Oto morza są wielkie i szerokie,
Gdzie roi się od płazów bez liku,
Małych i wielkich zwierząt.
Okręty płyną po nim;
Lewiatan, którego stworzyłeś, aby w nim igrał.

(Ps 104,25-26)

W Biblii częstokroć spotykamy się z pojęciem potworów morskich. Wedle Pisma Świętego, zostały one stworzone piątego dnia, przez Boga. Od razu powiem, że węży morskich oraz lewiatana nie wolno kojarzyć z Szatanem. Są one naturalną częścią stworzonego świata i ludzie starożytni traktowali je raczej jak dzikie zwierzęta, takie jak lwy.
Potwory morskie grasowały na morzach zatapiając statki nieszczęsnych ludzi. Wyglądem przypominały ogromne, pokryte łuskami węże.
Najbardziej znanymi potworami morskimi są lewiatany. Ważna rzecz, którą powinniście zapamiętać - są one płci żeńskiej. I mają swojego męskiego odpowiednika w Behemocie, który żyje na lądzie. O Lewiatanach wiemy całkiem sporo. Zacznijmy od wyglądu. Lewiatan jest utożsamiany z krokodylem o nieco wyolbrzymionych cechach. Różni się od niego tym, że nie posiada nóg. Porusza się jak wąż. Ogromny, wielokrotnie skręcony wąż. Barwa jego - wzorem krokodyli - zieleń.

„Pyszni się swymi rzędami łusek, zamkniętymi jakby ciasną pieczęcią. Ściśle przylega jedna do drugiej i nie przechodzi między nimi nawet powietrze. Każda z nich spojona z drugą; trzymają się wzajemnie i nie można ich rozdzielić.”

(Job 41,15-17)

Pancerz łusek może go ustrzec przed najgroźniejszymi ludzkimi broniami. Choć nie posiada żadnych uczuć (jego serce jest z kamienia), kpi z ludzi próbujących go dosięgnąć swą włócznią.
Jego szeroka szczęka zawiera dwa rzędy przerażających, ostrych zębów ułożonych w półokrąg. Prawdopodobnie potrafi wzorem smoków ziać ogniem. Dlatego też zwany jest smokiem morskim. Z jego nozdrzy wychodzi dym niczym z pieca. Wody w jego otoczeniu zaczynają wrzeć i kipieć. Jego oczy świecą.
Lewiatan jest stworzeniem pięknym i majestatycznym. Budzi zachwyt, ale i… rozpacz, strach. Jest wyjątkowo silny i zwinny. Żyje w morskich otchłaniach.
Węże morskie i lewiatany w gruncie rzeczy nie są złe. Choć napadają na niewinne statki, to jednak często trzeba je najpierw podrażnić.
[/blok]


Autor: 33


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności