Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Troll – bezmózgi olbrzym?

[blok]W większości utworów trolle są przedstawiane jako wielkie, brzydkie i śmierdzące, głupie istoty. Jednak, czy tak jest naprawdę? Na początek, pragnę przedstawić nieco historii tego stworzenia, jakże osobliwego i mylonego z wieloma innymi.
Pochodzenie Trolli:
Pierwsze wzmianki o trollach znajdują się już w mitologiach starożytnych. U Indian, były to stworzenia mniej więcej długości człowieka, jednak zgarbione. Przypominały głazy i były na usługach bożków ziemi i lasów. W Anglii mieli to być niewielkiego wzrostu służalcy Czarownic, opętane dzieci zmienione w trolle. U Skandynawów niekiedy używano zamiennie terminów troll i gigant czy olbrzym, mówiąc o istotach zamieszkujących Jötunheim, które walczyły z Thorem. Z tego możemy wnioskować, że w tej mitologii miały niezbyt skromne rozmiary, były waleczne i inteligentne. W kosmogonii rozpoczynającej Eddę Starszą czytamy, że podczas Zmierzchu Bogów trolle wspomagane przez wilka i węża wejdą na tęczę Bifrost, która pęknie pod ich ciężarem i rozbije świat. Trolle w ludowych przesądach to głupie i złośliwe elfy, mieszkające w szczelinach skał lub w rozpadających się chatach. Co ciekawe, niekiedy mają po dwie lub trzy głowy.
Miejsce zamieszkania:
Sama nazwa trolli, pochodzi z języka skandynawskiego, a oznacza mniej więcej „demon”. Znamy je głównie z legend i mitów skandynawskich, jednak podobne im (czasem rozmiarami, zachowaniem, pochodzeniem czy nazwą) istoty zamieszkują cały świat. Istnieją podania o nich w Ameryce zarówno Północnej jak i Południowej. Były to ogromne, nieśmiertelne „duszki” czczone przez Aborygenów, zamieszkiwały też Anglię, Irlandię, Szkocję, południową Afrykę, Chiny, Tybet i Rumunię. Gdziekolwiek byśmy się nie podziali, istnieje szansa, że, czy to w lesie, w górach czy nad rzeką, nadziejemy się na trolla.
Charakter:
To kwestia najbardziej sporna odnośnie do trolli. Niektórzy uważają, że to bezmózgie istoty niepotrafiące pociągnąć własnych spodni. Inni twierdzą, że to inteligentne stwory. Zazwyczaj są to istoty dużo wyższe od ludzi, prymitywne, acz zdolne do rozwoju i „myślące”. Obawiano się ich ze względu na ich wielką siłę fizyczną, a czasem nawet moc magiczną. Były w większości przypadków duże, brzydkie, zielone, omszałe i cuchnące, żyły stadnie, nękały ludzi i zabawiały się z nimi, robiły im na złość. Napadały na stada owiec lub straszyły zwierzęta dla samej zabawy. Mają być bardzo zarozumiałe i obrażalskie, więc też często agresywne.
Troll a olbrzym, ork czy goblin:
Bardzo często mylimy trolle z olbrzymami, ponieważ niekiedy (jak u Skandynawów w micie o Thorze i Olbrzymach) ich nazwy są używane zamiennie. Jednak w innych przypadkach, olbrzym był istotą, która walczyła z Bogami, miała wielką moc magiczną i wielką siłę, natomiast troll, mógł być nieudanym olbrzymem, niedorobionym magikiem. Mógł władać wielką siłą, jednak jego magia była ograniczona, a co do Bogów, nie wierzył w nich, a zajmował się nękaniem ludzi.
Myślicie, że nie można pomylić trolla z goblinem? Otóż błąd! To bardzo często popełniana omyłka. A wzięła się stąd, że zarówno jeden jak i drugi może być aktywny tylko nocą, albo tylko w ciemnej i głębokiej grocie. Można spotkać mity (np. tybetańskie) mówiące o trollach jako o wielkich istotach, które siłą swych mięśni rozkopywały góry od wewnątrz. Nie potrafiły tworzyć, jednak drążenie młotami w litej skale wychodziło im wspaniale. Gobliny też nie miały talentów rzeźbiarskich, jak na przykład krasnoludowie, jednak one szukały pod górami złota, a nie przejścia. Jednych i drugich słońce zmieniało w kamień.
Co do orków, różnica jest dużo wyraźniejsza, a i one samo są spotykane w niewielu mitologiach. Generalnie słońce orka krzywdziło, jednak nie zmieniało go w kamień. Był raczej „myślącym” władcą trolli, niż jakimkolwiek ich odpowiednikiem.
Tak więc, wiele jest rodzajów trolli, długa i skomplikowana ich historia, rodowód. Widziano je, jako różne stworzenia w wielu miejscach, jednak ja bym wolała się nie przekonywać czy istnieją, bo, kiedy są głodne, nie bawią się z owcami w kuchnię, tylko z ludźmi.
[/blok]


Autor: 70


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności