Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Gnomy - w małym ciele duży duch

[blok] Kamień twardy Unni ciosał
Ogień tańczący Unni krzesał
Kamień w ogniu Unni wykuwał
Z kamienia, z ognia, nas urabiał.
Księga Hedona
Gnomy to dość trudna rasa do opisania, szczególnie przez członka innej rasy. Innym rasom trudno jest poznać historię i życie tych małych stworków, ze względu na niechęć do innych ras. Jako że ja jestem gnomem mogę wam przedstawić wszystkie obyczaje i sekrety tej rasy. No więc zacznijmy.
Przedstawiając rasę warto zacząć od tego co widać, czyli budowy ciała, ewentualnie wyglądu. Gnomy to niskie stworzenia, żaden osobnik nie przekracza granicy 1,3 metra. Ich znakiem szczególnym jest bulwiasty nos, jak głosi legenda jest to pozostałość po rogu, który mieli starożytne gnomy. Róg pomagał w kopaniu w ziemi i skale. Gnomy są blisko spokrewnione z krasnoludami, toteż mają długie potężne brody i szerokie wąsy. Kolor włosów to zazwyczaj czarny lub brązowy, rzadziej rudy. Choć są spokrewnione to nikt nie pomyli ich z krasnoludami, ponieważ są szczuplejsi i lepiej zbudowani. To daje im przewagę nad ww. rasą, ponieważ gnomy nie tylko są równie dobrymi wojownikami, ale są także bardziej zwinne i zręczne.
Gnomy zamieszkują tereny przyległe do gór końca świata oraz wyspy na zachód od zachodniego wybrzeża. Są to oczywiście podziemne wioski i wejście do nich jest ukryte. Istnieje także miasto Gnorasium, mieści się ono pod miastem Nathellen i jest to najbardziej zaawansowana siedziba gnomów. Nikt, prócz gnomów nie wie jak wejść do tego miasta, jednak nie wszyscy wiedzą jak dojść do tego miasta. Zwykły mieszkaniec jednej z innych siedzib także nie wie jak tam dojść, ponieważ jest to najbardziej strzeżony sekret gnomiej rasy. W mieście znajduje się przywódca wszystkich gnomów, tzw. Maserom. On wraz z radą 29 (Rada 29 to najbardziej zasłużone gnomy w całym świecie) wybiera nowe osoby, którym sekret Gnorasium zostanie powierzony. Żaden z gnomów nigdy nie zdradzi tego sekretu, ponieważ zdrada oznacza śmierć. Miasto jest najbardziej zaawansowanym miastem z wszystkich gnomich (i być może reszty) miast. Mieszkają tu najmądrzejsi z gnomich naukowców, wynalazców i magów oraz najlepsi z kowali, rzemieślników i inżynierów.
Każdy gnom rodzi się z niechęcią do innych ras i tylko ci, którzy wyruszą w rozległy świat i poznają wielu ludzi, elfów, krasnoludów itp. zmienią się i staną się bardziej ufni i przyjacielscy względem przedstawicieli pozostałych ras. Mało osób zna prawdziwą naturę gnomów i to ze względu na ich chłodne podejście do reszty świata. Jednak jeśli ktoś naprawdę zaprzyjaźni się z gnomem to będzie wiedział że w każdym z nich siedzi dusza małego rozrabiaki i żartownisia. Gnomy z natury lubią płatać figle i stroić sobie żarty. Podobno pierwszy z gnomów, który wyruszył w świat, został zatrudniony na dworze króla jednego z państw jako - błazen. W niektórych gnomach objawia się wielka chęć do tworzenia nowych i coraz to bardziej skomplikowanych wynalazków. Ci którzy zabiorą się za projektowanie szalonych projektów najczęściej zatracają się w swojej pasji i tworzą do końca swojego życia (czerpiąc z tego niemałe pieniądze;-) ). Gnomy wychowywane są w duchu przyjaźni i pomocy innym, toteż gdy dorosną nie zawahają się i zawsze pomogą potrzebującemu przyjacielowi. Gnomy są także sprytne i potrafią poradzić sobie niemal z każdym problemem.
Ze względu na swoje odcięcie się od reszty świata, gnomy stworzyły swoją własną mitologię, jest to gruba książka opisująca życie i działalność gnomich bogów, a nazywa się - Księga Hedona. Hedon to najwyższy z bogów, uważany za stworzyciela świata i gnomów. W sekretnym mieście Gnorasium, znajduje się komnata zrobiona z Bogrilu - jednego z najcenniejszych i najrzadziej spotykanych metali na całym świecie - i wyścielona czerwonym aksamitem (czerwony to kolor szaty jaką przywdziewa Hedon w mitologii), jest ona poświęcona właśnie Hedonowi. Gnomy nie są rasą uważaną za szczególnie religijną, ale każdy z nich nosi na szyi malutki skrzyżowany gwóźdź i młot, które jak każe tradycja są wykuwane w ciemnej komnacie, a światło słoneczne ujrzą dopiero na szyi małego gnoma, który nie może ich nigdy zdjąć. Gwóźdź i Młot są symbolami Hedona, jako wspaniałego konstruktora i inżyniera.
[/blok]


Autor: 94


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności