Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Centaury- plemie pijaków?

[blok]Centaury, pól konie, pół ludzie, sa z natury silne i sprawne. Ich wada jest jednak nieodparta skłonnosć do mocnych trunków, która rychło zmienia ich w pijanych i lubieżnych gwałtowników. Grupy szukajace zaczepki centaurów siały niekiedy strach w swiecie antycznym, zwłaszcza po wsiach.
Centaury żyja w grupach plemiennych skupionych wokół jaskini ze wspólna kadzia wina. Strażnik kadzi jest jakby wodzem plemienia. Samice Centaurów - Empusae - widuje się nader rzadko. Wola chyba trzymać się w jaskini czy pobliskim gestym lesie chowajac w spokoju zrebaki, podczas gdy samce szaleja gdzie indziej.
Centaury osiagaja dojrzałosć w wieku około 13 lat, a oczekiwany czas życia wynosi ok. 55 lat. Większosc jednak umiera przed czterdziestka - zabita lub smiertelnie ranna w którejs z licznych potyczek.
Pochodzenie centaurów jest niepewne. Do Grecji przybyły może z północy, ze Scytii, i osiadły w gorskich lasach Tesalii i arkadii. Do Scytii centaury dotarły z rozległych stepów płd.Rosji, Ukrainy i Kazachstanu.
Istnieja dwa plemiona centaurów : brutalni Lapici oraz nieco od nich łagodniejsze Centaury własciwe pochodzace od Kronosa. Lapici wywodza się od Iksjona, pierwszego człowieka, który zamordował krewniaka, a potem chciał uwiesć boginię Herę. Ta skłoniła go do uprawiania miłosci z chmura, a potomkiem z tego zwiazku był pierwszy z nich.
Zgodnie z zasłużona opinia, centaury maja więcej siły niż rozumu. z reguły niezbyt inteligentne, charakteryzuja się ogromna tężyzna fizyczna. Żyło jednak kilku swiatłych i kulturalnych, Chiron wyuczony przez Apolla i Aretmidę, był biegłym muzykiem, lekarzem i nauczycielem Heraklesa, jazona i Achillesa. Miał dar niesmiertelnosci, wielka madrosć, moce prorocze i lecznicze. Odszedł z ziemi dopiero raniony zatruta strzała Heraklesa. Nie chcac by cierpiał przez wieki, Zeus ulitował się nad nim i przemienił w gwiazdozbiór Strzelca.
Centaury, znani w Grecji awanturnicy, wsławiły się zwłaszcza burda na weselu Pejritoosa, króla Lapitów, i Hippodamei. Kilku z nich, podpiwszy sobie, chciało zgwałcić pannę młoda. Ujęli się za nia lapici, skad wynikła wielka bitwa. pokonane centaury opusciły Tessalię. Niedobitki starły się potem z Heraklesem, ktory wielu zabił.
Wielu centaurow, zawsze pierwszych do bitki i do wypitki, zostało towarzyszami greckiego boga wina Dionizosa.
[/blok]


Autor: 45


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności