Kroniki Fantastyczne


[Bestiariusz]


Krasnoludy

[blok]Krasnoludy to jedna z ras rozumnych Śródziemia i jeden z Wolnych Ludów. Stworzeni przez Aulego, który nie mógł się doczekać Dzieci Iluvatara, nie należą do Dzieci, choć Iluvatar potwierdził ich prawo do życia .Po ich stworzeniu Siedmiu Ojców Krasnoludzkich spało aż do przebudzenia elfów, kiedy to zbudzili się w różnych miejscach. Zawsze później podzieleni byli na siedem plemion, każde z własnym królem i ojczystą siedzibą.
Ostateczny los krasnoludów jest niejasny. Elfowie uważali, że krasnoludowie nie mogą żyć poza Ardą i nie egzystują po śmierci swych ciał, natomiast sami krasnoludowie twierdzili ze Aule zabiera ich do Siedzib Mandosa i że dołączą do Dzieci Iluvatara, gdy nastanie Koniec.
Aule stworzył krasnoludów tak, by zdolne były opierać się mocy Melkora.Byli więc niscy(od czterech i pół do pięciu stóp), krępi i silni, odporni na ogień i twardsi niż inne rasy. Niezłomni i dumni, byli niepodatni na zło i nigdy nie zapominali krzywd ani zasług. Często wojowali używając toporów. Byli grzeczni ale niezbyt uprzejmi, uczciwi, ale skryci .Jako dzieci Aulego byli związani z materią , z głębinami ziemi i rzemiosłem; byli wspaniałymi górnikami i rzemieślnikami, i tworzyli cuda z kamienia, z metalu i szlachetnych minerałów. Nie utrzymywali przyjaznych stosunków z innymi rasami, jednak zbliżyli się z Noldorami, z którymi dzielili miłość do rzemiosła i cześć dla Aulego.
Ich największymi wadami były skłonność do gniewu oraz żądza posiadania, zwłaszcza złota.
Krasnoludowie żyli około 250 lat, a zawierali małżeństwa w wieku około 100 lat. Mimo okresów rozkwitu, liczba krasnoludów spadała w ciągu wieków. Ponieśli oni ciężkie straty w wielu wojnach, równie często wywołanych przez ich dumę, jak przez chciwość innych, pragnących zdobyć krasnoludzkie skarby. Byli też szczególnie wystawieni na ataki Saurona, który zdecydował się ich zniszczyć, gdy odkrył, ze nie może ich sobie podporządkować. Ponadto rodziło się niewiele krasnoludzkich kobiet, a wiele z nich nie wychodziło za mąż.
Krasnoludowie mieli własny język, khuzdul, lecz był to język tajny. Publicznie używali języka swych sąsiadów, w Pierwszej Erze sindarinu, w Trzeciej westronu lub innych języków ludzi. Krasnoludowie używali pisma cirth, a plemię Durina – Angerthas Moria.
Krasnoludowie sami siebie nazywali Khazadami, imieniem nadanym im przez Aulego. Elfy używały określenia Naugrim albo Nogothrim. Zwani także Ludem Góry i Gonhirrimami.
"Encyklopedia Śródziemia" Robert Foster
[/blok]


Autor: 120


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.

ZAMKNIJ
Polityka prywatności